Како на видео, можете да направите фотографија. Како да зачувате слика од видео клип

 1. Screenshot
 2. Погледнете во плеер
 3. VLC Media Player
 4. Медиа плеер класичен
 5. Youtube
 6. Како да направите слика во Sony Vegas
 7. Зачувај рамка низ
 8. Како да фотографирате од видео со VLC Player
 9. Како да направите фотографија од видео користејќи Media Player Classic
 10. Како да зачувате рамка на видео во програмата GOMPlayer
 11. Како да снимите рамка од видео во KMPlayer

Добар ден за сите мои драги пријатели и читатели

Добар ден за сите мои драги пријатели и читатели. Не е тајна дека сум сега. Па таму треба да ја ставите главната (главната) слика на вашите мислења. И ако ова е видео, тогаш прегледот треба да биде поставен како рамка од ова видео. Често морам да ги снимам сликите од видеото (не само во рамките на проектот), и тука мислев дека таквата карактеристика може да биде корисна за многумина.

Јас собрав за вас некои од најдобрите начини на мое мислење за тоа како да ја скратите рамката од видео, така што во иднина можете да ја користите оваа рамка за која било цел. Како идејата? Тогаш ајде да започнете!

Screenshot

И, патем, ако сакате да направите слика од фрагмент на видео, ве советувам да користите програма од трети страни, наместо да вметнете во боја. Можете да ја преземете секоја програма, на пример, Lightshot или Joxi. За Lightshot може да прочитате во истиот напис. Вие само треба да ја изберете саканата област и да заштедите.

Погледнете во плеер

Изработка на слики од екранот е универзална тема, и на многумина оваа постапка се чини непријатна и незгодна. Затоа, ако сакате да гледате видеа (филмови) преку играчи на компјутер, тогаш, исто така, ќе ви покажам како да ги постигнувате нашите цели и да ја изолирате рамката. На пример, јас ќе ја прикажам оваа акција на двата најпопуларни видео плеери.

VLC Media Player

Многу добар играч , која релативно неодамна ја стекна нашата популарност. Внатре има своја функција за сликање.


Внатре има своја функција за сликање

Сите Потоа можете да отидете во папката што ја наведовте во поставките и да уживате во фотографијата што сте ја направиле од видеото. Само? Полесно никаде)

Медиа плеер класичен

Знам дека многу луѓе го користат Медија плеер Класичен. Всушност, ова е многу кул играч и обично доаѓа со K-Lite Codec Pack (но генерално се презема одделно). О, добро. Ајде подобро да одиме на највкусни.

Нема потреба да создавате никакви директориуми, бидејќи екраните ќе бидат зачувани, всушност, т.е. Самиот ќе ја избере патеката кога ќе заштедите.

За да го направите ова, стартувајте го филмот на Медија плеер claccic и изберете го менито "File" - "Save Image". Уште побрзо ќе ја користам комбинацијата на ALT + I. Сите И нема непотребни движења. Фотографијата е подготвена.


Youtube

Па, бидејќи почнав да зборувам за моите студии на мајсторот на социјални проекти, тогаш ќе ви кажам како да направите брзи слики од екранот во YouTube преку Google Chrome.


Па, бидејќи почнав да зборувам за моите студии на мајсторот на социјални проекти, тогаш ќе ви кажам како да направите брзи слики од екранот во YouTube преку Google Chrome

Па, речиси сè. Погледнете колку различни начини, а тоа не е сè. Значи, мислам дека сега со ова треба да немате проблеми.

Па, тоа е во основа се што сакав да ти кажам во мојата статија денес. Ако ви се допадна статијата, тогаш не заборавајте да се претплатите на мојот блог ажурирања, секогаш да бидат свесни за сите најинтересните. И, се разбира, секогаш сум на чекање за вас на страниците на мојата веб-страница. Среќно за вас. Дојди бај!

Со почит, Дмитриј Костин.

А замрзнување рамка е статична рамка која се задржува на екранот за некое време. Всушност, ова е направено многу едноставно, затоа, оваа видео лекции за уредување во Sony Вегас ќе ве научи да го сториме тоа без дополнителен напор.

Како да направите слика во Sony Vegas

1. Стартувајте го видео едиторот и префрлете го видеото во кое сакате да направите мирна слика на временската линија. Прво треба да поставите преглед. На врвот од прозорецот за видео преглед, пронајдете го копчето за спуштање на квалитетот на прегледот, каде што изберете Најдобро -> Целосна големина.


2. Потоа на временската линија, поместете го лизгачот до рамката што сакате да ја направите статична, а потоа во прозорецот за преглед, кликнете го копчето во форма на дискета. Така да земете слика и да ја зачувате рамката во * .jpg формат.


3. Одберете каде да ја зачувате датотеката. Сега нашата рамка може да се најде во табулаторот "Сите медиумски датотеки".


4. Сега можете да го пресечете видеото на два дела користејќи го копчето "S" на местото каде што ја зедовме рамката и внесете ја снимената слика таму. Така, со помош на едноставни акции, добивме ефект на "замрзнување" рамка.


Тоа е сè! Како што можете да видите, правењето ефект на слика во Sony Vegas е прилично едноставно. Можете да ја вклучите фантазијата и да создадете убава интересни видеа користејќи го овој ефект.

Понекогаш сакате да застанете еден момент од видео клип. Рамка и уживајте во фотографијата секој ден. Или дури и да поставите како десктоп позадина. A убава слика и во социјални. мрежи добро ќе се фалат. Во оваа статија, ќе научите како лесно да зачувате слика од видео со едноставен плеер.

Ние не можеме постојано да се префрламе во режимот за фотографирање и назад кога снимате. Во овој случај, ние пропуштаме многу интересни моменти, па дури и ако камерата е поставена на статив, а ние сме на три метри од камерата.

Да претпоставиме дека можеме да земеме слика од екранот на мониторот за неколку секунди. Потоа залепете во било кој уредувач на фотографии и видете го таму. Сето ова е направено со еден клик на копчето "екран" или "PrintScreen" во горниот десен агол на тастатурата. Кој како. Но, со видео, овој метод не е возење. Се обидов да заштедам различни играчи . Сликата излезе сосема црна или искривена. Плус, сето ова беше видлив плеер на сликата.

Не сакав да чекам преку Интернет во потрага по посебна програма, бидејќи во секој случај нема да ги користите. И тоа не е неопходно да го отпаднат компјутерот со вишок ѓубре. За таа цел, ќе користиме програма која ќе ни користи во иднина за слушање музика и гледање филмови. Да, ова е медиа плеер, во кој има функција на снимање рамка од видео.

Зачувај рамка низ

Медиа плеер класичен

Во повеќето случаи, овој плеер е стандардна апликација во оперативен систем прозорци И нема да има потреба да ја преземете од интернет. Изберете видео датотека и кликнете на неа со десното копче на глувчето. Во прозорецот што се појавува, одберете "Play in MPC". Ако нема таква ставка, кликнете "Отвори со" и изберете "Медиуми" Играч класичен ". Притиснете го левото копче, стартувајте го филмот.


Видеото се репродуцира, а во меѓувреме го чекаме моментот кога ќе биде неопходно да се паузира за извлекување на сликата во посебна датотека.

Прочитај повеќе:

Следно во лентата со алатки на играчот во табулаторот "Датотека (Датотека)" бараме "Зачувај слика (зачувај слика)". Патем, спротивно на оваа функција ќе ја видите комбинацијата на копчиња Alt + I. Ова се кратенките за оваа функција "".


Кликни зачувај. Кога ќе заштедите, ќе ви биде даден избор на формати на слики. За секој случај, снимете две рамки од различни формати (JPG и PNG) Факт е дека некои уредувачи на фотографии можеби нема да гледаат еден или друг формат на слика.

Оттаму, добиената фотографија, отворете ја програмата Paint (Старт - Сите програми - додатоци - Paint) и притиснете ја комбинацијата на копчиња Ctrl + V. Сликата ќе се појави во прозорецот за уредување, а вие ќе треба само да ја зачувате добиената рамка.

Ако не сакате да се збркате со графичкиот уредувач, а имате инсталирано Light Alloy (ако не, превземете го на официјалниот сајт www.light-alloy.ru ), отворете го видеото со оваа програма и паузирајте ја репродукцијата. Сега притиснете го копчето F12. Рамката ќе биде зачувана како слика, а патеката до папката во која програмата ја зачувала рамката за сечење ќе се појави на екранот. Во прилагодувањата на програмата, можете да изберете папка во која треба да се зачуваат примените рамки.


На интернет можете да најдете смешни анимирани слики направени од фрагменти од видео. Сечењето таква анимација не е многу тешко, доволно е да се спаси фрагмент од изворната датотека како редослед на рамки и да се соберат во програма која може да работи со анимирани слики.


Ќе ви треба

 • - Програма VirtualDub;
 • - Програма за Photoshop.

Упатство

За да креирате секвенца на рамки, отворете ја датотеката од која сакате да ја намалите анимацијата во VirtualDub со Ctrl + O или користете ја командата Open video file од менито File.

Пронајдете ја рамката од која почнува текстот за кој сте заинтересирани. Ова може да се направи со репродукција на видео со копчето Play. Ако датотеката е долга, користете го глувчето за да го поместите лизгачот, што може да се види под прозорецот за прегледување. Можете да преместите рамка напред или назад со копчињата со стрелки.

Поставете го почетокот на премин со помош на опцијата Постави избор за започнување од менито Уреди. Премотувајте го видеото сè до крајот на премин кој сте го интересирале и наведете го крајот на избраната област користејќи го опцијата Set selection end од истото мени.

Зачувајте го избраниот премин како посебни слики. Ова можете да го направите со опцијата за секвенца на слика од групата Експорт во менито Датотека. Наведете ја папката во која ќе одат целата секвенца на слики и формат на зачуваните датотеки. Ако сакате да ја контролирате компресијата на рамки, одберете jpeg формат. Степенот на компресија на слика може да се прилагоди во истиот прозорец користејќи го лизгачот. Процесот на зачувување на рамки ќе започне откако ќе кликнете на копчето ОК.

Доколку не поставите други поставки, рамките ќе бидат зачувани со секвенциски број во името на датотеката. Отворете ја првата датотека од зачуваната секвенца во уредникот Photoshop.

Отворете ја палетата за анимација со опцијата Анимација од менито Прозорец. Палетата ќе се појави со првата рамка која веќе постои во него. Додадете втора рамка со притискање на копчето за последно дуплирање, кое изгледа како лист со заоблен агол.

Ставете опција од папката за мени на датотеката отворен документ следната рамка е во ред. Ќе забележите дека сликата во втората рамка од палетата на анимации е променета. Додадете друга рамка на анимацијата и ставете ја следната слика во ред во документот со помош на опцијата Place. На овој начин вметнете ги сите зачувани рамки.

Прилагодете го времетраењето на рамки во анимацијата. За да го направите ова, одберете ја првата рамка и, со притискање на копчето Shift, кликнете на последната рамка. Кликнете на стрелката на дното од која било рамка и изберете траење на рамката од листата или внесете произволна вредност.

Доколку сакате, можете да ја исечете анимацијата со отсекување на екстра со алатката Crop. Опцијата Големина на слика од менито "Слика" ви помага да ги промените линеарните димензии на сликата.

Анимацијата што се пресекува од видеото се зачувува со опцијата Зачувај за веб од менито Датотека.

Поврзани видеа

Извори:

 • Лекции за создавање на анимација во Photoshop

Не секогаш, фотографирање ништо, можете да ја фатите токму рамката што сакавте да ја добиете. Често, кога ќе погледнете слика на компјутер, ќе почнете да сфаќате дека целата слика бара само одреден фрагмент. Исто така, понекогаш е потребен фрагмент од фотографија ако сакате да направите аватар од него социјална мрежа или форум, или некој вид на колаж. Во оваа статија, ќе научите како да сече фрагмент од редовна слика користејќи различни програми.

Упатство

Најлесна опција е да се користи Adobe програма Фотошоп. Отворете ја програмата и поставете ја фотографијата што сакате да ја исечете. На лентата со алатки, пронајдете ја алатката Crop, чија икона изгледа како црна рамка. Користете го левото копче на глувчето за да изберете правоаголен фрагмент на фотографијата, рамка на окото или да ги наведете потребните димензии во горниот панел, и притиснете Enter. Зачувајте ја новата слика под кое било име.

Исто така, фрагмент од сликата може да се добие со намалување на фотографија од видеото. За да го направите ова, отворете го видеото на лентата со сценариото и одберете ја саканата рамка на екранот за гледање. Под екранот, кликнете на иконата на камерата (Capture) - избраната рамка ќе биде зачувана во jpeg формат и автоматски ќе му биде доделено име со времето и датумот на тековниот ден.

За да се намали фотографијата во Corel Photo Paint, поставете фотографија, а потоа одберете го делот "Image" во менито, а потоа и Cutout Lab. Во прозорецот што се појавува, користете го глувчето за да го изберете саканиот фрагмент од избраната фотографија - користете го левото копче за да ја исцртате линијата на границата на фрагментот, и со десниот клуч да ги избришете линиите Заокружете го посакуваниот фрагмент, пополнете ја добиената област и кликнете OK. Зачувај ја исечената слика.
Потоа отворете, ако е потребно, друга слика на која сакате да го наместите парче што само го исечете. Скалестите ги со иста големина и пропорции, ставете го фрагментот на вистинското место на сликата, извезете ја резултираната датотека и зачувајте ја во jpeg.

Извори:

 • намалување на фотографија

Понекогаш сакате да зачувате некои забавни и незаборавни моменти од филмот . Постојат голем број на уредници на програми кои ви дозволуваат да го направите ова без многу потешкотии. Тие ќе ви помогнат да зачувате одреден сегмент или рамка од филмот во формат на видео или слика.


Ќе ви треба

 • - Софтвер за снимање на видео или слики (VirtualDub, Fraps) или медиа плеер со соодветна функција.

Упатство

Ако сакате да зачувате одреден сегмент од филмот како видео, тогаш Виртуелниот Дуб уредник ќе ви помогне. Ова е бесплатна програма која ви овозможува да ја намалите одредена точка или обратно, зачувајте ја како посебна датотека. За да го направите ова, отворете го десно видео преку соодветната ставка во менито ("Датотека" - "Отвори видео датотека"). Потоа, преместете го лизгачот на прогресната лента во саканата положба (до почетната рамка) и притиснете го копчето "Дома" на тастатурата. Потоа, користејќи ги стрелките или курсорот, лизгачот се поместува до крајната позиција каде што е притиснато копчето "Крај". Избраниот фрагмент се зачувува со помош на копчето F7. Виртуелниот Dub ви овозможува да зачувате една специфична рамка, затоа што треба да го прилагодите лизгачот и да ги притисните копчињата Ctrl и 1 на ист начин, по што сликата се појавува во таблата со исечоци. Може да се вметне во стандардна боја или било кој друг графички уредник и да се зачува во саканиот формат.

Не ретко, додека гледате видео, неопходно е да зачувате рамка од видеото, или пак да велат дека ќе направат фотографија од видеото. Во оваа статија ќе разговараме за тоа како се прави ова со примена на четири популарни.

Како да фотографирате од видео со VLC Player

VLC плеер - еден од најпопуларните видео плеери во моментот. VLC Player ја заработи својата популарност благодарение на едноставниот интерфејс и поддршката на сите потребни функции. Меѓу овие функции е создавањето фотографии од видеото. За да направите фотографија од видео што ја користите VLC плеер треба да го отворите паѓачкото мени "Видео" и да изберете "Сликај".

После тоа, програмата ќе ја зачува тековната рамка како посебна фотографија. За погодност, можете да го паузирате видеото и потоа да ја користите оваа функција. Сите зачувани рамки ќе бидат во папката C: \ Users \ Username \ Pictures. Можете исто така да ги најдете во библиотеката "Слики".

Како да направите фотографија од видео користејќи Media Player Classic

Медиа плеер Класик е уште еден многу популарно видео плеер. Ако го користите, тогаш за да фотографирате од видеото потребно е да го отворите паѓачкото мени "Датотека" и да го одберете предметот "Зачувај слика".


После тоа ќе се појави прозорец во кој треба да ја наведете папката за зачувување на оваа рамка. Исто така, треба да се забележи дека во Media Player Classic можете да зачувате рамки користејќи комбинација на копчиња ALT + I, без да го отворите менито "File".

Освен заштеда на една рамка, во Media Player Classic можете да направите рамки од видеото. За да го направите ова, отворете го "File" менито и изберете "Save Thumbnails".


За да го направите ова, отворете го File менито и изберете Save Thumbnails

Резултатот е сликата како на екранот (подолу).


Резултатот е сликата како на екранот (подолу)

На оваа слика се прикажува името на видео датотеката, нејзината големина, времетраењето и резолуцијата. Под оваа информација се сече рамки од видеото со прикажување на времето.

Како да зачувате рамка на видео во програмата GOMPlayer

Ако го користите GOMPlayer медиа плеерот, тогаш за да зачувате слика од видеото, треба да кликнете со десен клик на самиот видео и одберете го изборникот "Video - Save the Current Frame" во менито што се појавува. Исто така, за ова можете да ја користите комбинацијата на копчиња CTRL + E.


Како и во Media Player Classic, во програмата GOMPlayer можете да го намалите видеото од рамки. За да го направите ова, користете ја функцијата "Video - Create Snapshot Preview".

Како да снимите рамка од видео во KMPlayer

Ако користите KMPlayer за да го гледате видеото, тогаш за да зачувате рамка од видеото, треба да кликнете со десното копче на видеото и да се отвори менито "Снимајте - фаќај ја изворната рамка". После тоа, прозорецот ќе се појави на екранот во кој треба само да ја зачувате добиената рамка во која било папка.

Исто така во KMPlayer постои функција наречена "Екстракција на рамка", може да се изврши со помош на менито "Снимајте" или со комбинација на копчиња CTRL + G. Откако ќе ја стартувате оваа функција, на екранот ќе се појави мал прозорец во кој ќе можете да го конфигурирате автоматско зачувување рамки. На пример, можете да конфигурирате да заштедите секоја стотина рамка или една рамка во секунда.


Откако ќе ги изберете саканите поставувања во прозорецот "Рамка за екстракција", започнете ја репродукцијата на видео и кликнете на копчето "Start". После тоа, програмата ќе почне да зачувува рамки во наведената папка.

Како идејата?
Само?
IRC (Internet Relay Chat)