Як почистити кеш браузера і чому цього робити не варто

  1. 1. Що таке «кеш браузера»
  2. 2. Чому не потрібно чистити кеш вручну
  3. 2.1. Чому ручна очищення кешу марна і шкідлива
  4. 2.2. В яких ситуаціях все ж це необхідно
  5. 3. Обмежуємо апетити браузерів
  6. 3.2. Internet Explorer
  7. 3.3. Mozilla Firefox
  8. 3.4. Opera 12

Коли в одній з наших статей про ефективне звільнення місця на жорсткому диску ми торкнулися кешу браузерів, мені довелося взяти тайм-аут. Виявилося, що далеко не всі сучасні браузери так згідливі з питання розміщення кешу і його розміру відповідно до вимог користувача. Сучасна мода браузеростроенія вважає, що кеш повинен бути там і такого розміру, як здасться краще самому браузеру. Проте, рішення було знайдено.

Зміст

1. Що таке «кеш браузера»

Кеш, стосовно браузеру, це каталог з файлами на жорсткому диску, куди програма складає елементи сторінок, що переглядаються. Наприклад, там зберігаються малюнки, скрипти. При оновленні сторінки браузер більше не стане завантажувати ці дані з інтернету, а просто візьме їх з жорсткого диска, доступ до якого здійснюється на істотно більшій швидкості, ніж до інтернету. Тому сама технологія кешування даних браузером дуже ефективна.

Однак у цієї технології є і негативна сторона. Папка з кешем розміщується на системному диску. До того ж, як правило, створюється для кожного користувача окремо - в профілі користувача. Більше користувачів в системі - більше каталогів з кешем. Це погано, якщо ємність диска невелика. Тому можна вказати браузеру інше місце розташування папки з кешем (наприклад, на другому жорсткому диску, або навіть на зовнішньому носії).

Другорядне завдання - обмеження розміру папки кешу браузера. Але з цим параметром варто експериментувати тільки в режимі жорсткої економії дискового простору!

2. Чому не потрібно чистити кеш вручну

Багато утиліти для чищення системи дуже люблять очищати папки з кешем браузерів. Ще б пак, адже це дозволяє їм показати ефективні результати в порівнянні, наприклад, з вбудованою програмою для чищення дисків.

Зверніть увагу:
Як правильно оптимізувати роботу комп'ютера, якщо він почав гальмувати читайте в статті «Чому гальмує комп'ютер і як це виправити» .

Звідси у багатьох користувачів виробилася звичка чистити кеш браузера мало не кожен день. Але це не тільки непотрібна процедура, але й шкідлива.

2.1. Чому ручна очищення кешу марна і шкідлива

Як було сказано вище, за допомогою кеша браузер прискорює завантаження сторінок сайтів, що робить роботу з ним зручніше. Також варто пам'ятати, що кеш автоматично оновлюється і чиститься в разі перевищення заданого обсягу. Саме тому чистити його вручну просто марно. На наступний день він знову з'явиться і буде рівно тим же, що і вдень раніше. При цьому, він ніколи не перевищить заданий в настройках ліміт.

Більш того, якщо щодня очищати кеш браузерів, то це сповільнить завантаження сторінок в майбутньому. Ті дані, які були зарезервовані для прискорення завантаження сторінок, комп'ютер буде змушений завантажувати знову, навантажуючи канал, значно збільшуючи час завантаження сторінок і даремно витрачаючи системні ресурси на дії, які можна було б і не робити. В результаті чого постраждає зручність роботи в мережі.

2.2. В яких ситуаціях все ж це необхідно

Але бувають ситуації, при яких очищення кешу все ж необхідна. Наприклад, якщо якийсь сайт став неправильно відображати вміст. Таке буває, коли веб-майстер змінив шаблон, стилі відображення або скрипти сайту, а у користувача в кеші знаходяться старі їхньою версією. У цьому випадку все може «поїхати» і сайт буде відображатися неправильно. У цьому випадку досить перезавантажити сторінку комбінацією Ctrl-F5 і тоді браузер оновить кеш саме цього сайту, видаливши старі дані і довантажити на їх місце нові.

Порада:
Використовуйте комбінацію Ctrl-F5 на клавіатурі, щоб оновити кеш тільки для сайту, який відкритий в поточній вкладці браузера. Це також дозволить зберегти дані для інших сайтів.

Також очистити кеш варто, якщо ви відвідували якісь сайти і не хотіли б, щоб хтось із колег по роботі або членів родини дізнається про це (так як дані про цей сайт будуть зафіксовані в кеші, історії відвідувань).

В інших випадках чистити кеш просто немає ніякої потреби, бо це марна трата часу. Якщо кеш займає надто багато місця на диску, то можна змінити ліміти, щоб максимальний обсяг кеша не перевищував заданого значення.

3. Обмежуємо апетити браузерів

3.1. Google Chrome (може бути застосовано до решти браузерам на движку Chromium)

Тут все виявилося непросто. Вам буде потрібно знайти ярлик, яким ви запускаєте цей браузер. Зазвичай більшість користувачів роблять це ярликом на робочому столі або панелі швидкого запуску. Відкриваємо властивості ярлика за допомогою правої кнопки мишки і вписуємо в полі «Об'єкт» після chrome.exe наступну фразу:

-Disk-cache-dir = d: chrome_cache -disk-cache-size = 104857600

Зверніть увагу, що дефісів перед ключами дійсно два, і це не помилка автора. Перший ключ задає розташування каталогу з кешем браузера. У наведеному прикладі це диск D і каталог прямо в корені диска. Другий ключ задає максимальний розмір каталогу з кешем в байтах. Тобто якщо вам треба віддати браузеру 100 Мб, то буде потрібно 100 * 1024 * 1024 = 104857600 байт, як в наведеному мною прикладі.

Як все непросто ... Однак ми вже розібрали найважчий браузер. Далі справа піде легше - всі інші браузери цілком погоджуються.

3.2. Internet Explorer

Цей браузер не ховає настройки кешу занадто далеко. Зазначене стосується для останньої на сьогодні версії оглядача за номером 10. У налаштуваннях відкриваємо «Властивості браузера». В «Загальних» є розділ «Журнал оглядача»«Параметри»«Тимчасові файли інтернету».

За кнопці «Перемістити» можна відправити папку з кешем в потрібне місце.

3.3. Mozilla Firefox

Що стосується Firefox, то найкоротший шлях до його кешу виглядає так. У головному меню браузера знаходимо «Налаштування», а в ньому пункт «Додаткові». Тепер «Мережа»«кешуватися веб-вміст». Тут ви можете очистити кеш браузера і обмежити його розмір в мегабайтах.

А ось задати розташування папки з кешем буде трохи складніше. Спочатку пишемо в рядку адреси about: config. У вікні тиснемо на єдину кнопку.

Тепер з'являється вікно налаштувань. У ньому шукаємо параметр browser.cache.disk.parent_directory. Його швидше за все не буде. Доведеться створювати: права клавіша миші і в меню вибираємо «Додати».

Ім'я параметра browser.cache.disk.parent_directory

Значення - шлях до папки на диску.

Значення - шлях до папки на диску

3.4. Opera 12

В адресному рядку пишемо: opera: config

В налаштуваннях знаходимо розділ User Prefs. Серед параметрів шукаємо Cache Directory4. Саме з цифрою 4, помилки немає. У значенні вказуємо потрібний шлях.

У значенні вказуємо потрібний шлях

А розмір кешу і його очищення розташовані цілком під громадянськи. У розділі звичайних налаштувань.

У розділі звичайних налаштувань

# # #

Отже, сьогодні ми навчилися обмежувати розмір кешу браузерів і вказувати місце його зберігання. Але знаннями цими користуватися слід з розумом. Не робіть кеш занадто маленьким - це зведе нанівець всі переваги кешування сторінок. Не робіть його занадто великим - це призведе до втрати дискового простору без зростання ефективності роботи браузера. Якщо немає режиму жорсткої економії дискового простору, то дозвольте браузеру самому визначати розмір, в іншому випадку вкажіть 100-200 Мб. Також для економії місця на системному розділі можна розмістити папку з кешем на іншому диску або розділі.

Порада:
Якщо в результаті маніпуляцій з настройками браузера щось пішло не так, то завжди можна скинути всі параметри на «заводські» налаштування. Детальніше читайте в статті «Як відновити настройки браузера і видалити історію.»

IRC (Internet Relay Chat)