Професії, в яких роботи не замінять людини

  1. Проблема в творчості
  2. Люди в сфері розваг
  3. Медицина не без людини
  4. Освіта з людським обличчям
  5. замість висновку

Незважаючи на що роботи все активніше проникають в наше життя, поки не доводиться говорити про те, що найближчим часом ми зможемо перекласти на них всю роботу, а самі будемо тільки відпочивати. По-перше, поки робототехніка все-таки не настільки широко супроводжує наш побут, по-друге, існує ряд сфер, в яких штучний інтелект не зможе гідно проявити себе. Подивимося, в яких областях робот не замінить людини, принаймні - на даному рівні розвитку технологій.

Проблема в творчості

Говорячи про професії, в яких роботи не зможуть замінити людей, в першу чергу згадується все, що пов'язано з творчістю. Вважається, що одна з найбільших і нерозв'язних проблем робототехніки - то, що штучний інтелект не може творити, виходити за рамки шаблонів і алгоритмів, видавати креативні, незвичайні, нестандартні рішення і т.д. Насправді це питання ширше, ніж здається, і пов'язаний в тому числі з тим, що штучний інтелект в буквальному сенсі не розуміє, що робить. У ІІ закладаються об'єкти, їх опису, основні атрибути, характеристики і можливості, зв'язки між об'єктами, але внутрішнього розуміння у роботів все одно немає - поки воно є тільки у людей. Саме це намагався довести в своєму відомому розумовому експерименті «Китайська кімната» філософ Джон Серл.

Тим часом таке розуміння дозволяє людям знаходити зв'язку там, де з точки зору чистої логіки їх просто немає. Крім того, людську поведінку і мислення в принципі не завжди логічно, ми підвладні почуттям і емоціям, проваджені бажаннями і мріями. Всього цього у штучного інтелекту немає, тому роботи ніколи не замінять людини в дійсно творчих спеціальностях і сферах.

Всього цього у штучного інтелекту немає, тому роботи ніколи не замінять людини в дійсно творчих спеціальностях і сферах

З іншого боку, машина завжди все пам'ятає, вона здатна швидко проаналізувати великі обсяги даних, переглянути історію питання і т.д. Тому комп'ютер зможе самостійно написати технічний текст, прес-реліз, ретроспективну статтю або, наприклад, спортивну замітку. А ось якщо говорити про створення складного твору, який буде чіпляти людини за душу, або про рецензії на подібний твір - то в цьому роботи людини не замінять. Таким чином, професії творця і критика (в найширшому сенсі цих слів), швидше за все, не будуть підвладні штучного інтелекту.

У ряді видавництв роботу по написанню «рутинних» текстів (наприклад, звітів або спортивних новин) вже виконують роботи-копірайтери. Серед таких редакцій, наприклад, Washington Post і Associated Press, і їх список розширюється з року в рік.

Той же принцип поширюється на винахідницьку діяльність, дизайн, створення нової продукції. Згадаймо дивовижні товари з Піднебесної - складаний ножик, куди вбудований градусник, компас і лінійка. Штучного інтелекту навряд чи прийде в голову подібний мікс, що знову ж таки пов'язано з нерозумінням суті об'єктів, відсутністю уяви і креативності. Даний приклад показує, чому розробкою нових проектів, речей і технологій, а також розвитком вже існуючих напевно будуть займатися люди. Саме вони будуть створювати нові технології і конструювати нові механізми, підвищувати продуктивність як машинного, так і людського праці та т.д. З іншого боку, роботи і комп'ютери допоможуть людям швидше проводити розрахунки, шукати інформацію, втілювати теоретичні задумки на практиці - словом, виступлять зручним і багатофункціональним інструментом.

З іншого боку, роботи і комп'ютери допоможуть людям швидше проводити розрахунки, шукати інформацію, втілювати теоретичні задумки на практиці - словом, виступлять зручним і багатофункціональним інструментом

Багато експертів згодні, що розвиток робототехніки призведе до скорочення робочих місць. Однак це ж підстьобне людей до розвитку якісно нових проектів, а самі високі технології вже в найближчому майбутньому подарують нам нові професії, про які зараз ми навіть не здогадуємося.

Люди в сфері розваг

Частково пов'язані з попередньою темою професії, які не замінять роботи, - актори, співаки і т.д. Так, роботи вже грають в театрі і є спектаклі, де всі ролі виконують тільки механізовані пристрої. Однак сумнівно, що вони цілком візьмуть на себе цю область. Навряд чи ви захочете весь час дивитися постановки, де головними героями виступають виключно машини. Швидше, тут доречніше говорити про те, що роботи повністю не замінять людей, але спільна робота може дати дуже гарні результати, наприклад, такі . Різні механізми здатні подарувати нам нові жанри, вивести уявлення і спектаклі на інший рівень, при цьому і робота людини в даних сферах буде затребувана. Варто, щоправда, зауважити, що мова йде про живих виступах, так як в кіно заміна живих акторів новітніми технологіями виглядає більш реальною. Вже зараз створені за допомогою комп'ютерів персонажі, будь це люди або фантастичні істоти, виглядають доволі натуралістично. Але і тут навряд чи варто говорити про 100% -ве витіснення людини роботами.

Балет, опера, цирк, виступи фокусників, концерти найрізноманітніших жанрів - з цих та інших подібних сфер роботи навряд чи зможуть «вигнати» людей.

Напевно з нами залишиться і професійний спорт, причому мова йде не тільки про традиційні дисциплінах, а й про різні кіберсоревнованіях, нових видах змагань і т.д. Звичайно, роботи беруть участь в «своїх» чемпіонатах, що не скасовує зараз і навряд чи скасує в майбутньому змагань між людьми. Перемога над собою і суперником, боротьба за високі титули, красива гра і непідробні емоції - швидше за все, всім цим ми зможемо насолодитися і майбутньому. До речі, тренерами також напевно залишаться саме люди.

Медицина не без людини

Ми не настільки непередбачувані, як нам подобається думати, і все ж у важливих сферах, орієнтованих саме на людину і тісно пов'язаних з почуттями, сприйняттям інформації, спілкуванням і т.д., професійне першість залишиться за людьми. Роботи, нейромережі і інші високі технології можуть допомагати фахівцям-людям, але основні рішення в подібних сферах буде приймати саме людина.

Наприклад, з роботів навряд чи вийдуть хороші психологи і психіатри. Щоб лікувати ментальні проблеми, важливо самому володіти свідомістю і почуттями, умінням співпереживати, розуміти чужі емоції і мотиви. Сюди ж віднесемо тренерів особистісного зростання, коучів і т.д. Залишаться серед людей і лікарі. Роботам можна доручити збір первинної інформації, обробку аналізів, проведення різних процедур, виведення найбільш ймовірних діагнозів і т.д. Власне, такі проекти є вже зараз. Один з відомих прикладів - суперкомп'ютер IBM Watson, який дуже швидко аналізує величезні обсяги даних і видає діагноз.

Один з відомих прикладів - суперкомп'ютер IBM Watson, який дуже швидко аналізує величезні обсяги даних і видає діагноз

Однак повністю дана робота на плечі машин, швидше за все, не ляже. Іншими словами, співвідношення людського і роботизованого праці буде розподілятися наступним чином: людина управляє і контролює, машина виконує. Це означає, що для нормальної роботи поліклініки потрібно менше людей, але зовсім виключити їх з процесу буде неможливо.

Освіта з людським обличчям

Новітні технології вже проникають в школи - інтерактивні дошки, електронні щоденники і т.д. При цьому, швидше за все, навчання (в найширшому сенсі: в школі чи вузі, на різноманітних курсах і т.д.) не перейде повністю у владу штучного інтелекту. Можна запропонувати, що домашні завдання, тести тощо будуть виконуватися на комп'ютері - з видачею правильних і неправильних результатів, відстеженням прогресу і тому подібним. Ймовірно, що лекції та теоретичні частини уроків викладач передасть у відання роботів - такі проекти вже впроваджуються.

У свою чергу, практичні уроки та семінари напевно залишаться за людиною. По-перше, хто навчаються, можуть задавати підступні запитання, на які машина, не будучи фахівцем, не відповість. По-друге, якщо студент чогось не зрозумів, людина зможе пояснити те ж саме іншими словами, причому сконцентруватися саме на незрозумілих для конкретного учня моментах, тоді як роботу буде як мінімум складніше впоратися з цим завданням. Крім того, в навчанні важливий людський фактор - викладач бачить реакцію студентів, може оперативно скоригувати або доповнити заняття в залежності від особливостей групи і т.д. До того ж розробки освітніх програм точно залишаться у веденні людей.

замість висновку

За рамками статті залишилися і інші сфери, в яких роботи навряд чи зможуть повністю замінити людину. Наприклад, сумнівно, що з них вийдуть хороші слідчі - в тому числі тому, що штучного інтелекту складно зрозуміти мотиви злочинців. Механізовані помічники зможуть обробляти інформацію, займатися доказами, можливо, опрацьовувати найочевидніші і статистично найбільш часті версії.

Юристи, адвокати, обвинувачі й судді напевно буде представлено людьми - знову ж таки, через їх людяності. Хотілося б вірити, що роботам не дадуть права на самостійні вбивства, а значить, різні силові відомства (поліція, армія і т.д.) не будуть остаточно роботизовані. І звичайно, за людиною залишиться безліч нових професій, які з'являться завдяки тому, що частина праці на себе візьмуть роботи.

У свою чергу, дізнатися, в яких сферах машини з високим ступенем ймовірності замінять нас вже в найближчому майбутньому, ви зможете з нашою попередньою статті.

IRC (Internet Relay Chat)