Де шукати історичні супутникові знімки

  1. Google Earth
  2. TerraServer
  3. DigitalGlobe

Чи зможете ви знайти супутникові фотографії, за якими вдасться простежити етапи руйнування Донецького аеропорту в результаті артилерійських обстрілів?

Щоб відповісти на це питання, в цій статті будуть розглянуті три онлайн-додатки для пошуку історичних супутникових фотографій: Google Earth , Terraserver і Digital Globe .

Для різних територій супутники фотографують поверхню Землі з різною частотою - в залежності від населеності території і інтересу користувачів. Тому у великих міст буде більше фотографій, ніж у сіл.

Перед тим, як почати пошуки історичних фотографій, потрібно визначити географічні координати шуканих місць - довготу (longitude) і широту (latitude). Один з найпростіших способів - використовувати Google Maps .

Наприклад, щоб отримати координати Донецького аеропорту, спочатку потрібно знайти його на карті за допомогою пошукової системи Google Maps (у верхньому лівому куті). Далі правою кнопкою мишки натиснути на місці карти, яке нас цікавить (на будівлі аеропорту) і в списку, що з'явився вибрати «Що тут?».

Чи зможете ви знайти супутникові фотографії, за якими вдасться простежити етапи руйнування Донецького аеропорту в результаті артилерійських обстрілів

Google Maps, «Що тут?»

У лівому верхньому кутку екрану під рядком «Пошук» з'явиться короткий опис і географічні координати Донецького аеропорту - 48.067663, 37.741608.

Google Maps, географічні координати

Також можна скористатися зручним онлайн-сервісом Mygeoposition.com (Використовує карти Google) зі зрозумілим інтерфейсом.

Google Earth

Дня початку необхідно встановити програму Google Earth, тобто завантажити за посиланням - https://www.google.com/earth/ - і пройти процедуру установки тривалістю 5-10 хвилин.

com/earth/   - і пройти процедуру установки тривалістю 5-10 хвилин

Google Earth

У верхньому лівому кутку в рядку «Пошук» потрібно ввести або координати (48.067663, 37.741608), або ім'я об'єкта ( «Донецький аеропорт»). Після програма покаже найостанніше супутникове зображення місцевості. До об'єкту можна наблизитися або віддалитися, використовуючи панель навігації як в Google Maps в правому куті програми.

Google Earth. Навігація

Щоб отримати можливість переглянути історичні фотографії, потрібно в меню програми вибрати «Перегляд» - «Зображення в часі».

Google Earth. Включити історичні фотографії

У верхньому лівому кутку з'явиться синя смуга на чорному тлі, де буде вказано допустимий тимчасовий діапазон пошуку фотографій. Світлі сині вертикальні смужки відображають дати доступних фотографій. Використовуючи повзунок або кнопки «Назад» / «Вперед», можна переміщатися по часовій шкалі історичних супутникових фотографій.

Google Earth. Тимчасова шкала.

У нашому випадку останнє доступне зображення Донецького аеропорту з космосу було зроблено 3 вересня 2014 року. Натискаючи на кнопку «Назад», можна спостерігати процес руйнування будівлі аеропорту. Наприклад, на фотографії від 21 липня 2014 роки вже не видно таких ушкоджень.

Google Earth. Руйнування Донецького аеропорту 3 вересня 2014 року

Руйнування Донецького аеропорту 3 вересня 2014 року

Google Earth. Руйнування Донецького аеропорту 21 липня 2014 року

TerraServer

Якщо не виходить знайти супутникові знімки певного періоду в Google Earth, можна спробувати пошукати на американському комерційному сайті Terraserver . За якісні фотографії доведеться заплатити (від 25 $ до 225 $, в залежності від розміру зображення). Але можуть допомогти і безкоштовні зображення.

На головній сторінці потрібно ввести або довготу / широту об'єкта (Coordinates), або вказати країну / місто / вулицю (Address) шуканої місцевості.

TerraServer. Задати параметри пошуку

TerraServer покаже найостанніше доступне зображення . Для перегляду історичних фотографій з супутника, потрібно натиснути кнопку More Images, після чого з'явиться список, на якому буде вказана дата і час доступних супутникових знімків.

Так виглядав Донецький аеропорт 27 квітня 2015 року:

Так виглядав Донецький аеропорт 27 квітня 2015 року:

TerraServer. Вибір історичної фотографії

DigitalGlobe

DigitalGlobe - також американська компанія, яка щодня фотографує мільйони квадратних кілометрів поверхні Землі, поставляючи зображення NASA, Google, TerraServer.

DigitalGlobe   - також американська компанія, яка щодня фотографує мільйони квадратних кілометрів поверхні Землі, поставляючи зображення NASA, Google, TerraServer

DigitalGlobe

Щоб перейти в розділ з супутниковими фотографіями, необхідно натиснути на Menu - ImageFinder.

DigitalGlobe. Перехід на ImageFinder

На сторінці ImageFinder, як і в аналогічних сервісах, можна шукати або за назвою об'єкта, або за координатами. Для вказівки координат слід вибрати в меню Polygon кнопку Enter Coordinates.

DigitalGlobe. Пошук за координатами

На новій сторінці у вкладці Center point потрібно вказати координати Донецького аеропорту, а в поле Area ввести, наприклад, 1 (квадратний кілометр), і натиснути Continue. У вкладці Corner Coodrs можна задати параметри пошуку місцевості, вказавши координати верхнього лівого і нижнього правого кутів.

DigitalGlobe. координати

Наступний крок - натиснути на кнопку Search справа на екрані.

DigitalGlobe. кнопка Search

У новому вікні браузера відкриється список доступних зображень. Для зручності можна відсортувати за датою супутникових зображень, натиснувши на Acquisition Date. Після спробувати знайти потрібне зображення, оскільки багато хто з них можуть бути або з хмарами (хмарність вказана в стовпчику Total Cloud Cover Pct), або невідповідного якості. Наприклад, виберемо зображення за 13 липня 2015 року зі рівнем хмарності 15%, натиснувши на кнопку View.

DigitalGlobe. Вибір історичної фотографії

Браузер відкриє ще одне вікно, де буде показано вже супутникове зображення Донецького аеропорту 13 липня 2015 року. В меню Image Resize краще вибрати опцію «Максимально доступне дозвіл» - Max available resolution - і зберегти зображення на пристрої.

DigitalGlobe. Донецький аеропорт 13 липня 2015 року.

Звичайно, це не найвдаліший і якісне зображення Донецького аеропорту для оцінки масштабів руйнувань. Однак DigitalGlobe допоміг журналісту проекту Bellingcat довести підробність супутникових знімків Міністерства оборони РФ, які фігурували у справі збитого в липні Boeing MH17.

Автор: Артем Бабак, Stopfake.org .

Далі правою кнопкою мишки натиснути на місці карти, яке нас цікавить (на будівлі аеропорту) і в списку, що з'явився вибрати «Що тут?
Google Maps, «Що тут?
IRC (Internet Relay Chat)