Путівник по хмарним офісах

 1. Частина 1: Google Docs Онлайн-редактори хоч і не є повною заміною настільних офісних пакетів, проте...
 2. інтерфейс
 3. інструментарій Writely
 4. додатки офісу
 5. Sheets
 6. Slides (Presentations)
 7. Drawings
 8. Спільна робота
 9. Формати документів
 10. таблиці
 11. презентації
 12. зображення
 13. зберігання файлів
 14. Мобільна версія
 15. тарифи

Частина 1: Google Docs

Онлайн-редактори хоч і не є повною заміною настільних офісних пакетів, проте мають свої безперечні плюси, серед яких - можливість спільної роботи з документами. Не менш важливі «хмарні» властивості онлайн-офісів і прилеглих до них сервісів, це дозволяє використовувати їх для зберігання файлів і документообігу.

В даному огляді будуть детально розглянуті 5 офісних онлайн-пакетів за наступними критеріями:

 • Інтерфейс: зручність, дизайн, швидкість відгуку, помічені збої при роботі.
 • Інструментарій текстового процесора: наявність всіх необхідних інструментів для роботи з текстом, вставкою таблиць, зображень та інших елементів; функціональність панелі інструментів, склад меню.
 • Додатки офісу: оскільки в рамках однієї статті неможливо розглянути всі компоненти офісних пакетів, ключову увагу буде приділено текстового процесора в складі офісу, інші додатки будуть розглянуті коротко. Редактори таблиць, можливо, будуть висвітлені в окремому огляді, оскільки це також досить широка тема для дослідження і порівнянь.
 • Підтримувані формати: можливості імпорту / експорту.
 • Спільна робота: кошти для настройки прав доступу, категоризація.
 • Зберігання файлів: надається дисковий простір (перш за все, в безкоштовної версії, при її наявності), синхронізація з ПК; ліміти на розмір документів для зберігання / завантаження, функції файлообміну.
 • Мобільна версія: наявність мобільного веб-версії, а також додатків для різних пристроїв.
 • Тарифи: тарифні плани, наявність безкоштовної версії.

Учасники огляду:

 1. документи Google
 2. Zoho Docs (Zoho Office Suite)
 3. Microsoft Office Web Apps
 4. Teamlab Office
 5. Thinkfree Online

документи Google

Домашня сторінка: https://drive.google.com/

Сервіс Документи Google, або Google Docs, з'явився в результаті злиття двох компонентів - Writely (текстовий процесор) і Google Spreadsheets (робота з електронними таблицями), створених компаніями Upstartle і 2Web Technologies відповідно. Обидва продукти перейшли в розпорядження Google і були інтегровані з Google Accounts в 2006 році. У 2012 році онлайн-офіс був віднесений до Google Drive, доповнений до цього моменту іншими додатками.

інтерфейс

Оформлення офісних додатків Google Документи виконано в стилі, характерному для інших сервісів Google - Gmail, Calendar і т. П. Тому при глобальному відновленні дизайну, проведеному Google не так вже й рідко, зміни зачіпають всі додатки Документів.

Більшість функціональних елементів мають сірий, білий і синій тони. Ні кольорових значків, строгий стиль. В принципі, подібний догляд в мінімалізм також характерний і для Microsoft, як буде видно у випадку з набором додатків Office Web Apps.

Панель інструментів розташовується в один ряд, вище розташоване меню, кнопки для коментування та надання доступу. Непотрібні панелі в будь-який момент можна приховати, залишивши на увазі тільки панель інструментів. Також нескладно прибрати лінійку і / або панель формул за допомогою розділу меню «Вид». Таким чином, редагування в браузері стає більш комфортним за рахунок розширення робочого простору і концентрації на найнеобхідніших інструментах.

Таким чином, редагування в браузері стає більш комфортним за рахунок розширення робочого простору і концентрації на найнеобхідніших інструментах

Стандартний режим відображення

Стандартний режим відображення

Компактний режим відображення

В цілому редагування документів відбувається без пригальмовувань. Нестабільна робота може спостерігатися при відкритті декількох десятків документів - але в даному випадку все впирається в ресурси браузера. З недоліків потрібно відзначити збої, які хоч і рідко, але все ж відбуваються на серверах Google - в такі моменти редагувати документ неможливо.

інструментарій Writely

На панель інструментів винесені основні операції, допоміжні команди винесені в смугу меню. Розробники чомусь порахували, що вставка об'єктів (таблиці, малюнки, спецсимволи і т. Д.) Не потрібна на панелі для швидкого доступу, тому дана група також перенесена в меню. Взагалі кажучи, багато команд меню і панелі дублюються.

Взагалі кажучи, багато команд меню і панелі дублюються

можливості вставки

Для шрифтів доступні базові можливості: вибір стилю абзацу (з попереднього перегляду), гарнітури (обмежений набором з 8 шрифтів), стилю накреслення (серед яких немає закресленого, хоча в компоненті Sheets він зустрічається). Також доступні настройки вирівнювання, відступів, інтервалу.

Цікаво, що в документ можна впровадити додаткові шрифти. і крім того, передбачений розширений список шрифтів. Так, якщо змінити мову документа на англійську, результат здивує. Чому розробники приховали опцію додавання користувацького шрифту в російськомовні документи - незрозуміло.

Чому розробники приховали опцію додавання користувацького шрифту в російськомовні документи - незрозуміло

Додавання користувальницького шрифту

У документ можна додати закладки, внутрішні посилання (якоря), зміст. Практично все, що необхідно для створення структури і розмітки, в текстовому процесорі реалізовано. Помічено, що в документ можна додати цифровий підпис для захисту або водяний знак. В останньому випадку є альтернативний спосіб з використанням призначеного для користувача css-стилю, але це, зрозуміло, не дуже зручно і очевидно.

Перевірка орфографії в наявності: можна додати в словник нові терміни, в контекстному меню пропонуються варіанти виправлення. Однак вказати вручну мову перевірки тексту не можна, єдиний обхідний варіант - змінити його в налаштуваннях документа ( «Файл → Мова ...»).

З гарячими клавішами можна ознайомитися в пам'ятці (Ctrl + /), при наведенні на значок команди або через меню.

додатки офісу

До складу Google Диск входять додатки для роботи з текстовими документами (компонент Writely, або Docs), таблицями (Sheets), презентаціями (Slides), формами (Forms), малюнками (Drawings). згідно сторінці опису , Основних компонентів всього три - Документи, Таблиці та Слайди. Доступ до будь-якого з них можна отримати на стартовій сторінці Google Диск.

Доступ до будь-якого з них можна отримати на стартовій сторінці Google Диск

Google Диск

Sheets

Процесор Sheets (або Spreadsheets) дозволяє працювати з електронними таблицями, функціями, робити обчислення. У даній онлайн-версії можна відзначити кілька примітних особливостей в порівнянні з будь-яким табличним офлайн-процесором - скажімо, MS Excel. По-перше, за наявності з'єднання скриптів Google Apps Script (свого роду альтернатива VBA-сценаріями), що відкриває найширші можливості для створення додатків, автоматизації та ін.

По-перше, за наявності з'єднання скриптів Google Apps Script (свого роду альтернатива VBA-сценаріями), що відкриває найширші можливості для створення додатків, автоматизації та ін

Робота з осередками в Sheets

По-друге - інтеграція з формами для збору даних в таблиці. Forms не згадуються в довідці Google як компонент документів, проте це важлива частина офісних додатків. Форми тісно взаємодіють з таблицями Sheets. За допомогою програми можна створювати анкети, голосування, форми для збору даних, які в подальшому зручно переглядати у вигляді таблиць. При цьому для побудови опитувань голосувань і т. Д. Можна використовувати текстові поля, перемикачі та інші інтерактивні елементи.

Список функцій в порівнянні з MS Excel обмежений і доступний тільки в англомовній реалізації. Втім, до цього нескладно звикнути, тим більше що потрібно розуміти: це не калька формул з офісного офлайн-пакета. Зі списком можна ознайомитися в розділі Список функцій Таблиць Google . Можна помітити, що в Sheets є власні функції: наприклад, для імпорту даних з HTML і XML, функції Google та ін.

Можна помітити, що в Sheets є власні функції: наприклад, для імпорту даних з HTML і XML, функції Google та ін

Робота з функціями

Робота з осередками стандартна: сортування, фільтрація, створення діапазонів, умовне форматування. При цьому ніяких підвисань не помічено, хоча при захопленні великих діапазонів виникають паузи. Відсутні деякі звичні команди. Наприклад, для такого простого завдання, як пошук дублікатів, доводиться задіяти Apps Script або інші обхідні рішення.

У Sheets можна будувати нескладні зведені таблиці. Є кошти для побудови діаграм: лінійних, комбінованих, стовпчастих, кругових, гістограм і ін. Є і менш поширені їх види - організаційна, географічна. Мабуть, не вистачає лише діаграм Ганта (Доступна як гаджет, причому не в кращій реалізації).

Slides (Presentations)

Додаток для роботи зі слайдами призначене для створення презентацій з подальшим експортом в PDF, PPTX або для безпосереднього перегляду в браузері. Підтримуються ефекти переходів, анімація, шаблони. У презентацію можна додати відео, діаграми з суміжних додатків Документів, об'єкти WordArt і т. П.

Є деякі особливості Slides, які слід перерахувати для подальшого порівняння з іншими сервісами. По-перше, мультівиделеніе слайдів, причому крім стандартних операцій з буфером обміну можна масово вносити зміни - змінювати переходи, змінювати структуру макетів. По-друге, вставка приміток. Як показує порівняння хмарних офісів, далеко не скрізь ця можливість очевидна і зручно реалізована. По-третє, досить простий, не переобтяжений інтерфейс.

Робота з презентацією

Drawings

Додаток Drawings (в російській варіанті звучить більш розмито - «Малюнки Google») дозволяє створювати креслення за допомогою ліній, фігур, тексту. Роботу спрощують напрямні, прив'язка до сітки і автоматичний розподіл.

Сервіс можна використовувати як для створення скетчів, нескладного проектування, так і для створення графіків і діаграм. Сильна сторона Drawings - можливість спільної роботи над документом. Без цього, мабуть, цінність програми зменшилася б, адже графічних редакторів подібного роду - в достатку.

Малювання в Drawings

Спільна робота

Одне з головних хмарних переваг Документів Google - зручність спільної роботи з документами і розподілу ролей. Можна коротко перерахувати кілька важливих функцій.

Всі зміни в процесі роботи з документом відображаються в реальному часі в вигляді курсорів різних кольорів в тих позиціях, де відбувається редагування (у випадку з компонентом Writely). У Sheets і Slides підсвічуються відповідні осередок / слайд.

У бічній панелі доступний чат, тому в документі можна вести обговорення, в інтерфейсі Диска такої можливості не виявлено. Доступно також коментування тексту, осередків і слайдів.

Права доступу досить прості в управлінні. Можна відкрити загальний доступ до документа, а також додати користувача і вказати його рівень доступу (редактор, власник, коментування, читання).

Налаштування спільного доступу

Контакти нескладно об'єднати в групи, що робить розподіл прав більш оперативним, особливо при роботі в команді.

Раніше в Google Docs були доступні колекції, але після «ребрендингу» в Google Диск вони замінені папками. І якщо до цього можна було додати файл в декілька колекцій, то зараз ця можливість відсутня. Можна припустити, що зроблено це через неможливість синхронізації колекцій і папок в локальному сховищі. До того ж при використанні папок не виникає складнощів з правами доступу для груп користувачів. З іншого боку, з тегами (як, наприклад, в Zoho Docs) в Документах Google було б набагато зручніше наводити порядок.

Формати документів

документи

Підтримується два ISO-стандарту документів - OpenDocument (відкриття / експорт) і Office Open XML (тільки відкриття), плюс пропрієтарні формати. У підсумку список імпорту / експорту в текстовому процесорі Docs виглядає так: Word, ODF, RTF, PDF, HTML і ZIP. При завантаженні документів на сервіс файли можуть бути засобами сервісу конвертовані з MS Office в формат для подальшого редагування.

таблиці

Імпорт: XLS, CSV, TXT і ODS
Експорт: XLS, CSV, TXT, ODS, PDF і HTML

презентації

Імпорт: PPT і PPS
Експорт: PDF, PPT і TXT

зображення

Експорт: PNG, JPEG, SVG і PDF

Крім зазначеного списку, також існує окремий перелік форматів, підтримуваних універсальним переглядачем Google Drive , Який доступний і для мобільних пристроїв (див. Нижче).

зберігання файлів

Кнопка «Зберегти» на панелі інструментів в додатках Google Документи відсутня, всі зміни зберігаються автоматично. У документах ведеться облік попередніх версій з можливістю їх відкриття в режимі попереднього перегляду або завантаження на комп'ютер.

Як вже було сказано, сховищем файлів є Google Диск. 5 ГБ під зберігання виділяється безкоштовно. Максимальний розмір документів може складати 1 024 000 символів або 1 МБ для текстових файлів, завантажених для редагування на сервіс Google. Для таблиць обмеження становить 400 000 осередків, для презентацій - 50 МБ, що становить приблизно 200 слайдів.

завдяки з додатком Google Диск , Документи можна редагувати як в режимі офлайн, так і в онлайні (ще в 2012 році для цього доводилося використовувати сторонні сервіси типу Dropbox). Варто також відзначити зручне завантаження документів через веб-інтерфейс: їх можна вибірково упакувати на сервері і передати на комп'ютер по e-mail або завантажити через браузер.

Для більш зручної роботи з MS Office є сенс придивитися до альтернативної синхронізації документів - Google Cloud Connect for Microsoft Office . Після установки програми в MS Office з'явиться панель синхронізації з Google Docs.

Мобільна версія

Додаток Google Drive є для платформ Android і iOS. У мобільній версії доступно редагування документів, оптимізований інтерфейс під різні екрани і збережені такі важливі функції, як спільна робота з документами та синхронізація. Як доповнення, в мобільних пристроях можна використовувати переглядач Google Drive, який істотно розширює список підтримуваних форматів.

Крім того, мобільна веб-версія Drive доступна за адресою https://drive.google.com/m .

тарифи

Google Диск безкоштовний, тарифи зі збільшеним дисковим простором вказані тут . Для освітніх і некомерційних організацій діють знижки. Можна також використовувати Документи в складі набору хмарних служб Google Apps.

[+] Безкоштовність і відсутність істотних обмежень
[+] Зручний, що не відволікаючий дизайн
[+] Продумана спільна робота в хмарі
[+] Інтеграція з сервісами Google
[+] Регулярні нововведення
[+] Галерея шаблонів
[-] Зрідка спостерігаються збої в роботі
[-] Немає можливості персоналізації робочого простору (брендингу)

IRC (Internet Relay Chat)