20 прийомів фотографії, вивчивши які ви будете фотографувати як профі

 1. правило третин
 2. симетрія
 3. Расфокус і глибина різкості
 4. рамка
 5. лінії
 6. Діагоналі і трикутники
 7. Патерни і текстура
 8. Правило непарних об'єктів
 9. заповнення кадру
 10. Більше повітря або Залишайте вільний простір в кадрі
 11. Простота і мінімалізм
 12. «Ізолюємо» об'єкт зйомки
 13. Змініть точку зйомки
 14. Шукайте поєднання кольорів
 15. Напрямок та простір
 16. Зліва направо
 17. баланс
 18. протиставлення
 19. трикутники
 20. Золотий перетин

Фактрум публікує практичний посібник з фотографії, написане ірландським фотографом Баррі О'Керролом і проілюстроване його живописними роботами.

правило третин

[Media-credit name = "Джерело фотографій: Boredpanda.com» link = "http://www.boredpanda.com/guide-to-photography-composition-barry-o-carroll/» align = "alignnone» width = » 730 "] [Media-credit name = Джерело фотографій: Boredpanda [/ Media-credit]

Це дуже просто: ви поділяєте кадр на 9 рівних прямокутників, 3 по горизонталі і 3 по вертикалі, як показано на фото. Багато виробників камер включили можливість відображення цієї сітки в режимі перегляду в реальному часі. Перевірте керівництво вашої камери, щоб включити цю функцію.

Ідея полягає в тому, щоб помістити важливий елемент кадру уздовж однієї або декількох ліній, або там, де лінії перетинаються. Наша природна тенденція - помістити головний об'єкт в центр. Розміщення його в стороні від центру, використовуючи правило третин, створить більш привабливу композицію.

На цій фотографії Староміської площі в Празі, фотограф помістив горизонт уздовж верхньої третини кадру. Більшість будівель знаходяться в середній третині, а сама площа займає нижню третину кадру. Шпилі церкви розташовані поблизу горизонтальної лінії праворуч від центру кадру.

Шпилі церкви розташовані поблизу горизонтальної лінії праворуч від центру кадру

симетрія

симетрія

Спочатку ми радили вам не поміщати головний об'єкт в центр кадру, а зараз скажемо прямо протилежне! Є моменти при розміщенні об'єкта в центрі кадру, коли це виправдано і виглядає чудово. Симетричні сцени ідеально підходять для центрованої композиції. Вони ідеально вписуються в квадрат.

Ця фотографія моста в місті Дублін був ідеальною для центрованої композиції.

Можна використовувати симетрію, можна асиметрію. У будь-якому випадку це дуже сильний інструмент для побудови композиції. Важливо пам'ятати одну річ - у вашому кадрі повинні бути родзинка, то, що приверне увагу глядача.

Кадри з відображенням - відмінна можливість використовувати симетрію у вашій композиції. На цій фотографії, ми використовували обидва правила - правило третин і симетрії. Дерево розташоване праворуч від центру, а відображення в воді забезпечує симетрію. Можна і потрібно комбінувати кілька принципів композиції в одній фотографії!

Расфокус і глибина різкості

Расфокус і глибина різкості

Расфокус - використання глибини різкості, коли основний смисловий об'єкт фотосюжетами знаходиться в різкості, а решта предметів розмиті. Це відмінний спосіб додавання відчуття глибини кадру. Фотографії 2D за своєю природою, а цей прийом дозволяє домогтися 3D ефекту.
На цій фотографії водоспаду в Нідерландах, камені в річці видно дуже чітко, а задній план трохи розфокусований. Додавання різкості переднього плану особливо добре працює з ширококутними об'єктивами.

Додавання різкості переднього плану особливо добре працює з ширококутними об'єктивами

Ці кадри теж зняті в Дубліні. Передній план знятий з дуже великою різкістю, а задній план в расфокусе. І ще одна порада - виходьте на фото-полювання раніше, хоч в 5 ранку - і ви будете винагороджені чудовими краєвидами.

рамка

рамка

Рамка всередині кадру (або «кадр до кадрі», або фреймінг) є ще одним ефективним способом зображення глибини композиції. Зверніть увагу на такі елементи, як вікна, арки або нависають гілки. «Рамка» не обов'язково повинна оточувати весь кадр, щоб зробити його ефектним.

На фотографіях, зроблених на площі Сан-Марко у Венеції, фотограф використовував арку як рамку для собору в дальньому кінці площі. Використання арки в якості декорацій було притаманне ренесансного живопису як способу зображення глибини і перспективи.

Ще приклад фреймінг. Зверніть увагу: навіть незважаючи на те, що «рамка» не оточує цілком кадр в цьому випадку, вона як і раніше додає відчуття глибини.

Використання «кадру в кадрі» являє собою чудову можливість бути творчими в ваших композиціях.

лінії

лінії

Лінії найкраще працюють в якості направляючих: очей чіпляється за лінію і слід по ній, зліва направо і знизу вгору. Таким чином ви «ведете» погляд глядача по кадру, акцентуючи увагу на потрібних вам моментах.

Таким чином ви «ведете» погляд глядача по кадру, акцентуючи увагу на потрібних вам моментах

Напрямні лінії не обов'язково повинні бути прямими, як показано на малюнку вище. Насправді, вигнуті лінії можуть бути дуже привабливою композиційної особливістю. В цьому випадку дорога веде погляд глядача від нижнього краю до дерева. Фотограф також використовував правило третин при створенні знімка.

Діагоналі і трикутники

Діагоналі і трикутники

Часто кажуть, що трикутники і діагоналі додають «динамічне напруження» в кадр. Це один з найбільш ефективних композиційних прийомів - діагональна композиція. Суть її дуже проста: основні об'єкти кадру ми маємо в своєму розпорядженні по діагоналі кадру. Наприклад, від верхнього лівого кута кадру до правого нижнього. Цей прийом гарний тим, що така композиція безперервно веде погляд глядача через всю фотографію.

Цей прийом гарний тим, що така композиція безперервно веде погляд глядача через всю фотографію

Патерни і текстура

Патерни і текстура

Що таке патерн? Якщо говорити про фотографії - це повторювані об'єкти, які можна використовувати при побудові композиції кадру. Уважно подивіться на всі боки і ви побачите, що навколо нас дуже багато патернів - особливо в міському ландшафті. Згадайте про це прийомі, коли наступного разу підете на прогулянку з фотоапаратом.

Текстура сама по собі не відіграє ролі. Грає роль світло, що падає на текстуру і за рахунок тіней створює обсяг. Якщо ви працюєте з природним світлом, спробуйте поміняти положення камери - шукайте цікаві ракурси і тоді текстура в кадрі може зробити вашу фотографію оригінальною і запам'ятовується.

На цій фотографії, нам дуже сподобалася текстура каменю. Ви також можете помітити, що арка створює «кадр в кадрі» навколо людини і кафе на іншій стороні арки.

Правило непарних об'єктів

Правило непарних об'єктів

Правило говорить: зображення є більш візуально привабливим, якщо в кадрі присутній непарне число предметів.

За цією теорією, парна кількість елементів в сцені відволікає увагу, так як глядач не впевнений, на якому з них зосередити свою увагу. Непарне число елементів розглядається як більш природне і легке для очей. Чесно кажучи, є багато випадків, коли це не так, але це, безумовно, може бути застосовано в певних ситуаціях. Що робити, якщо у вас четверо дітей? Як вирішити, кому з них вийти з кадру? Якщо серйозно, то звичайно, це правило потрібно порушувати!

На фото приклад використання правила непарних об'єктів. Тут три арки, і автор фото переконаний, що дві арки «не спрацювали б» так добре. Крім того, в кадрі три людини. Ця композиція також використовує правило «фреймінг».

Ця композиція також використовує правило «фреймінг»

На цій фотографії двох венеціанських гондольєрів повністю проігноровано правило непарності. Це правда, вашу увагу може переміщатися між гондольєрами. Однак тут справа саме в розмові, це і притягує очей, і кількість об'єктів в даному випадку неважливо.

заповнення кадру

заповнення кадру

Заповнення кадру об'єктом зйомки, залишаючи мало або взагалі не залишаючи простору навколо нього, може бути дуже ефективним в певних ситуаціях. Цей прийом допомагає повністю зосередитися на головному об'єкті, центрі композиції без будь-яких відволікаючих чинників. Він також дозволяє глядачеві вивчити деталі, що було б неможливо, якби ви сфотографували з дальньої відстані. У багатьох випадках це може допомогти отримати оригінальну і цікаву композицію.

На цій фотографії улюбленої кішки фотографа, ви помітите, що він повністю заповнив кадр «обличчям», і кадрувати краю голови і гриву. Це дозволяє глядачеві по-справжньому зосередитися на деталях, таких як очі або текстура хутра. Ви також можете помітити, що автор використав правило третин в цій композиції.

Собор Нотр-Дам в Парижі на цьому знімку займає весь кадр, залишаючи дуже мало місця по краях. Це дозволило продемонструвати архітектурні деталі фасаду будівлі.

Більше повітря або Залишайте вільний простір в кадрі

Більше повітря або Залишайте вільний простір в кадрі

Залишаючи багато пустого простору (або повітря) навколо об'єкта зйомки, ви отримаєте дуже привабливі знімки, з відчуттям простоти і мінімалізму. Як і заповнення кадру, це допомагає сфокусувати глядача на головному об'єкті, не відволікаючись.

Фото гігантської статуї бога Шиви в Маврикії є хорошим прикладом використання простору. Статуя, очевидно, центр композиції, але ще залишено багато простору, заповненого тільки небом. Це акцентує увагу на самій статуї, даючи головному предмету «простір для дихання», так би мовити. Композиція також створює відчуття простоти. Там немає нічого зайвого. Статуя оточена небом, ось і все. Фотограф також використовував правило третин, помістивши статую праворуч від центру кадру.

Простота і мінімалізм

Простота і мінімалізм

Простота сама по собі може бути потужним інструментом композиції. Часто кажуть, що «краще менше, та краще». Простота часто означає отримання знімків з використанням нескладних фонів, які не відволікають від головного об'єкта. Ви також можете створити просту композицію шляхом збільшення масштабу частини об'єкта зйомки і фокусування на конкретній деталі.

На цій фотографії збільшені краплі роси на листках в саду. Це так просто і красиво. Хороший макрооб'єктив може бути дуже корисним інструментом для створення таких фотографій.

Тут теж все дуже мінімалістично: дерево на світанку, простий і лаконічний фон, щоб зосередити увагу саме на дереві. Ця фотографія використовує правило «більше повітря», щоб створити відчуття простоти і мінімалізму, а також правило третин і напрямних ліній в композиції.

«Ізолюємо» об'єкт зйомки

«Ізолюємо» об'єкт зйомки

Використовувати малу глибину різкості, щоб виділити ( «ізолювати») ваш об'єкт зйомки - ефективний спосіб спрощення композиції. Розмиванням фону можна відвернути увагу від вашого основного предмета. Це особливо корисний метод для зйомки портретів. Ви можете дізнатися більше про те, як використовувати різні настройки в підручниках по використанню діафрагми, витримки і ISO.

На цій фотографії розмитий фон акцентує увагу на портреті кота. Цей метод - відмінний спосіб спростити композицію.
Вибір точки зйомки прямим чином впливає на емоційне сприйняття знімка. Для портрета найкраща точка - на рівні очей. Тримайте камеру на рівні об'єкта зйомки, інакше ви ризикуєте отримати спотворені пропорції. Фотографуючи дітей або тварин, спустіться до рівня їх очей.

Змініть точку зйомки

Змініть точку зйомки

Ракурс - основа всього. Фотоапарат (відповідно, і точку зйомки) потрібно переміщати не тільки по горизонталі, але і по вертикалі. Одна з найпоширеніших точок зйомки - установка його на рівні очей людини: саме з такої висоти ми зазвичай розглядаємо спостережуваний об'єкт, і тому форма предмета, його обсяги, перспективний малюнок і співвідношення з фоном тут звичні для ока.

Такі точки зйомки ми називаємо нормальними по висоті. При цьому зображення майже не спотворюється. Такий ракурс ідеальний, коли важливо передати об'єкт з його природними пропорціями. Більшість фотографій в світі робиться з «нормальної» точки зйомки, це загальне правило. Але не завжди «нормальний» ракурс може передати вашу творчу задумку. Нерідко для реалізації творчого задуму допомагають використання верхніх і нижніх точок зйомки.

Перспектива знімка може змінитися, якщо вибрати іншу точку зйомки. При зйомці з низькою точки змінюється звичне зіставлення предметів переднього і далекого планів по висоті. Наприклад, людина низького зросту може здаватися вище і стрункіше. У спортивних сюжетах низька точка знімання підкреслює висоту стрибка і додає знімку динаміки. Високі точки зйомки сприяють виразному показу широкого простору і виявлення розташування фігур і предметів на цьому просторі. Близькі до об'єкту високі або низькі точки зйомки дають особливий перспективний малюнок кадру, незвичайну перспективу - ракурс.

Шукайте поєднання кольорів

Шукайте поєднання кольорів

Про використання кольору як про композиційному інструменті часто забувають. Теорію кольору відмінно знають графічні дизайнери, модельєри і дизайнери інтер'єрів. Певні комбінації кольорів доповнюють один одного, а можуть візуально сильно різати око. Взаємне розташування кольорів і відтінків реалізовано на основі законів колористики (теорії кольору), і з їх допомогою дуже зручно підбирати гармонійні поєднання. Подивіться на колірний круг. Ви можете бачити, що кольори розташовані в сегментах круга. Кольори, які знаходяться навпроти один одного, називаються комплементарними. Фотограф повинен шукати кадри, де ці поєднання кольору створюють привабливі і яскраві композиції.

Комплементарні кольори - контрастні кольори, які розташовані на протилежних кінцях колірного кола, навпроти один одного. Дуже вдало використовувати контрастні поєднання можна для виділення деталей, але не рекомендується застосовувати таку схему для тексту або при складанні гардероба.

Напрямок та простір

Напрямок та простір

На цій фотографії кораблик знаходиться на лівій стороні кадру і рухається зліва направо. Зверніть увагу на те, що потрібно дати більше місця попереду, для руху човна вперед (праворуч), ніж позаду неї. Ми можемо подумки уявити собі, як човен рухається в цей простір, як вона пливе по річці. Якщо човен була б прямо на правій стороні кадру, це «повело» б нас з фотографії! Правило сформульовано приблизно так: потрібно залишати простір для уявного руху.

Правило сформульовано приблизно так: потрібно залишати простір для уявного руху

Це правило також може бути використано при фотографуванні людей. Правило напрямки і простору передбачає, що суб'єкт повинен дивитися в об'єктив або його погляд повинен падати на щось в кадрі. Погляньте на музиканта на фотографії вище. Кадр зроблений з лівого боку. Якби він дивився в іншу сторону, на щось поза кадром, це виглядало б дивно.

Зліва направо

Зліва направо

Наш мозок звик читати зліва направо, так само ми оцінюємо і знімок. Тому смисловий центр краще розташовувати в правій частині кадру. Таким чином погляд і об'єкт зйомки як би рухаються назустріч один одному. При побудові композиції завжди враховуйте цей момент.

баланс

баланс

Баланс або рівновагу дуже важливі. Хитрість композиційної рівноваги полягає в тому, що немає єдино вірних рекомендацій, які розкажуть вам все раз і назавжди. Доведеться керуватися не тільки правилами, але й вродженим почуттям балансу.

Першим композиційним орієнтиром було «правило третин». Це, звичайно, означає, що ми часто розміщуємо основний предмет фотографії в стороні від центру кадру, уздовж однієї з вертикальних ліній сітки. Але іноді це може привести до дісбалаянсу, якщо залишити свого роду «порожнечі» в іншому кадрі.

Щоб подолати це, ви можете зробити знімок, де предмет другорядною чи меншою важливості (або розміру) буде на іншій стороні кадру. Це врівноважить композицію, що не забираючи занадто багато уваги від основного об'єкта зйомки.

Подивіться на фото ліхтарного стовпа на мосту Олександра III в. Парижі. Сам ліхтарний стовп заповнює ліву сторону кадру. А Ейфелева вежа на пристойній відстані врівноважує це з іншого боку.

Ця фотографія була зроблена в Венеції. Тут те ж саме. Декоративний ліхтарний стовп домінує на одній стороні кадру. А вежа церкви (на відстані) забезпечує баланс з іншого боку.

протиставлення

протиставлення

Протиставлення - дуже потужний інструмент в композиції фотографії. Протиставлення означає включення в кадр двох або більше елементів, які або контрастують, або доповнюють один одного. Обидва підходи можуть працювати дуже добре, і грають важливу роль в фотографії - вони допомагають розповісти історію.

Подивіться на цю фотографію, зроблену в Парижі. У нижній частині кадру повний безлад - картинки висять як попало. Підносячись над усім цим, стоїть величний собор Нотр-Дам. Ця архітектурна перлина - втілення порядку і структури на відміну від розпатланих, але симпатичних вуличних картинок. Вони, як видається, знаходяться в протиріччі, але все ж добре «працюють» в кадрі разом. Вони показують такий різний Париж, розповідають історію про двох різних елементах міста.

Старий Citroen 2CV виглядає просто відмінно на тлі типового французького кафе. Два елементи прекрасно доповнюють один одного.

трикутники

трикутники

Це схоже на правило третин, але замість сітки прямокутників, ми ділимо кадр діагональними лініями, що йдуть від одного кута до іншого. Потім ми додаємо ще дві лінії з інших кутів. Дві менші лінії зустрічають велику лінію під прямим кутом, як це показано нижче. Це ділить кадр на ряд трикутників. Як ви можете бачити, цей спосіб допомагає внести «динамічне напруження», про який ми дізналися з правила № 6. Як з правилом третин, ми використовуємо лінії (трикутники в даному випадку), щоб допомогти розташувати різні елементи в кадрі. На фото нижче, діагоналі ілюструють правило трикутників.

На фото нижче, діагоналі ілюструють правило трикутників

Золотий перетин

Золотий перетин

Золотий перетин Було відомо ще в стародавній Греції, его Властивості Вивчай Евклід и Леонардо да Вінчі. Найпростіше описание Золотий перетин Стосовно фотозйомці таке: найкраща точка для Розташування об'єкта - примерно 1/3 від горизонтальної або вертікальної Межі кадру. Розташування важливих об'єктів в цих зорових точках виглядає природно і притягує увагу глядача.

Це одне з базових понять композиції, метод поділу відрізка у відношенні а / с = Ь / а. Чисельно це виражається відношенням 5 до 8, або більш точно 8/13 або 13/21. Якщо відношення між сторонами прямокутника саме таке, то такий прямокутник називається «золотим». Простіший варіант золотого перетину - правило третин. Нагадаємо ще раз: виходячи з правила третин прямокутник розбивається не в пропорціях золотого перетину, а його боку діляться на три рівні частини. Згідно з правилом третин гармонійна композиція створюється помешканням головних сюжетних елементів в точки перетину ліній, що розділяють кадр на 9 прямокутників. У більшості мальовничих пейзажів епохи Відродження лінія горизонту ділить площину картини відповідно до принципу золотого перетину.

Якщо говорити простіше, золотий перетин - це дві величини в золотий пропорції, їх співвідношення - таке ж, як відношення їх суми до більшої з двох величин.

Замість звичайної сітки (правило третин), кадр ділиться на ряд квадратів, як показано на фото. Потім ви можете використовувати квадрати, щоб подумки намалювати спіраль, яка виглядає як панцир равлика. Це Спіраль Фібоначчі. Квадрати допомагають позиціонувати елементи в кадрі, а спіраль дає нам уявлення про те, як кадр повинен виглядати з точки зору динаміки. Це як би невидима напрямна лінія.

Автор даного тексту визнає, що усвідомлено він ніколи не застосовував правило золотого перетину, а тільки інтуїтивно. Коли він подивився на свої фотографії, то помітив, що мимоволі використовував його багато разів.

Сподіваємося, що ви знайшли цей текст корисним і він допоможе вам перейти на наступний рівень фото-майстерності. Правила ж можна запам'ятати і довести їх використання до автоматизму. Але не забувайте головне правило хорошого фотографа - не слідувати ніяким правилам!

Що робити, якщо у вас четверо дітей?
Як вирішити, кому з них вийти з кадру?
IRC (Internet Relay Chat)