Копірайтинг від А до Я: все, що вам потрібно знати і вміти для роботи копірайтером. Частина 1.

 1. Копірайтинг: все, що вам потрібно знати про нього.
 2. Копірайтинг можна розділити на підвиди:
 3. Ок, я хочу бути копірайтером. З чого почати?
 4. Ок, я вибираю біржу.

Унікальний контент на сайті - це практично головна складова будь-якого якісного ресурсу. Корисні матеріали і вичерпна інформація - те, за чим користувач в принципі заходить на сайт. Будь то відомості про компанії, або свіжі новини, або оповіщення про майбутні заходи та акції, або додаткове джерело зв'язку. Саме статті та тексти, що заповнюють абсолютно всі сторінки і розділи, оживляють сайт, надають сенс його створення, підтримують розвиток і сприяють просуванню. І стоїть за всім цим «Створенням світу» в міні-форматі невидимий боєць - копірайтер.

Копірайтинг: все, що вам потрібно знати про нього.

Для початку давайте розберемо сам термін. Отже, копірайтинг (або копірайт) походить від англ. «Copywriting» і дослівно перекладається, як «написання тексту». Основний сенс - у створенні та розміщенні унікального текстового матеріалу. І все було б зовсім просто і тривіально, якщо б не глобальне поширення цього явища.

Як професія, копірайтинг зародився дуже давно, ще до цих ваших інтернетів. Рекламні слогани, презентації, мотиваційні тексти, які спонукають на покупку товару, завжди були двигуном торгівлі, так би мовити, і були причиною створення ефекту потрібності продукту (часом навіть уявного). За допомогою слова дійсно можна маніпулювати масами, свідомістю і діями в результаті. Коли Інтернет став доступний кожному, копірайтинг почав піддаватися трансформації, обростаючи новими фішками і розширюючись в діапазоні послуг. Тепер в це поняття входить і написання новинних статей, і заповнення Лендінгем, і опис товарів у каталогах, і короткі огляди на подію або продукцію, і ще багато всяких «і». Мета при цьому може бути абсолютно будь-який: від простого інформування, до створення необхідного іміджу або здійснення продажу.

Копірайтинг можна розділити на підвиди:

 • Рерайтінг (рерайт) - виклад чужого тексту на свій лад, переписування з додаванням своїх ноток. Як правило, джерело один. Загальна ідея зберігається, структура, можливо, теж; унікальність на виході не завжди дотягує до 100%. Але прагнути до цього потрібно.
 • Рекламний текст. Спонукає, мотиваційна стаття, що закликає й приваблива до покупки, дзвінку, залишення контактів і т.д.
 • SEO-копірайт. Головна відмінність - наявність в тексті ключових слів і запитів, які сприяють просуванню сайту. Унікальний контент на сайті - це практично головна складова будь-якого якісного ресурсу

Коло обов'язків копірайтера

Копірайтер - творець текстового матеріалу, якщо в загальному. Він просто зобов'язаний бути грамотним, вміти чітко і бажано лаконічно висловлювати свої думки, володіти привабливим стилем. А ще йому не зашкодить мати в арсеналі навичок таке вміння, як донесення інформації зрозумілою кожній аудиторії мовою. Тобто копірайтер повинен чітко уловлювати різницю і розуміти, кому він пише. Статті, адресовані молодим матусям, будуть дуже сильно відрізнятися по стилістиці, манері мови і вживаним словами від тих, що призначені для перших осіб компанії або підприємців.

Створювати можна продають тексти або інформаційні, в залежності від побажання замовника і кінцевої мети. Для того щоб не виникало плутанини і недомовок з клієнтом, бажано спочатку витратити трохи часу на створення ТЗ, вказавши там все критерії оцінки, нюанси і вимоги.

Отже, ми з'ясували, що копірайтер - людина, яка пише текст. Але ж писати може абсолютно кожен, хто відучився хоча б один рік в школі. Виходить, вважати себе хорошим копірайтером може, хто завгодно? Уявляти щось може, але ось бути по факту - звичайно, немає. Давайте розберемося, що ще входить в обов'язки даної професії.

 • Рерайтінг. Не завжди доводиться писати статтю, на ходу вигадуючи. Іноді надходять завдання переробити вже наявну, передавши структуру і зміст, але унікальну.
 • Редагування. Виконуючи функції редактора, автор статті повинен невпинно стежити за логічним ланцюжком оповідання, стилістикою мови, адекватністю вживання термінів і фразеологізмів.
 • Корекція. Строго пильнуємо за грамотністю. Ніяких орфографічних і пунктуаційних помилок. Для цього читаємо в процесі і перечитуємо після закінчення статтю не один раз.
 • Створення слоганів, заманюють заголовків. У разі, коли копірайтер працює над рекламним текстом, величезне значення він повинен приділити вигадування яскравого заголовка. Як відомо, саме від нього на 80% залежить, прочитають чи взагалі підготовлений матеріал.

  Придумати хороший слоган - справа непроста і дюже відповідальне, адже по суті він є візитною карткою компанії. Часу та енергії забирає багато, тому і оплачуватися цей вид роботи повинен окремо.

 • Пошук / створення картинок. Найчастіше копірайтер потрібно пожвавлювати свої статті тематичними зображеннями для наочності та легшого сприйняття. При цьому унікальність фото має таке ж значення, як і унікальність тексту в цілому. Базові знання програм і графічних редакторів - невід'ємна частина роботи.
 • Текст. Видати суцільне полотно може собі дозволити тільки «копірайтер», вперше відкрив Word. Це неповага і до замовника, і до читача. Нормальний (навіть не хороший) фахівець знає, що абзаци, заголовки, підзаголовки, списки обов'язково повинні бути в кожному тексті.
 • SEO-оптимізація. Без наявності ключових слів в статті ну ніяк не обійтися. При цьому особлива вимога пред'являється до адекватності вписаного ключа.

Приклад з одного дуже відомого порталу для перегляду фільмів, де копірайтером влаштувався працювати сам магістр Йода, судячи з усього.

Ок, я хочу бути копірайтером. З чого почати?

Стоячи на березі, поспішаємо порадувати вас, наші амбітні друзі, копірайтером, в общем-то, може стати будь-яка людина. З високим рівнем грамотності, які не лінуються вчитися, вдосконалюватися і розвиватися, з хорошою ерудицією і гнучким розумом, пунктуальний, відповідальний і зібраний. Але спеціальної освіти ця професія не вимагає, немає.

Зрозуміти, чи вийде з вас гідний фахівець, можна тільки одним способом - спробуйте попрацювати. Не можна написати одну статтю і здатися. Ця область діяльності вимагає самодисципліни і системності. А, враховуючи, що багато копірайтери ще і фрілансом займаються, то стає зрозуміло, що у справжнього профі лінощі не в ходу. До слова, про фрілансі. Біржа копірайтингу - один з найдоступніших шляхів розвитку.

Новачок, шукай роботу на удаленке на спеціальних сайтах або реєструйся на біржах контенту. У чому відмінності?

Дистанційна робота: оплачується більше; не факт, що вас не кинуть і дійсно заплатять; тематика замовлень, як правило, буде однією і тією ж (може набриднути).

Біржі фріланса: оплата гарантована; сам можеш вибрати з якою тематикою зв'язатися, який замовлення брати в роботу; новачкові доведеться спочатку орати реально за копійки, напрацьовує репутацію і портфоліо; через час може повести зустріти «свого» замовника, який перетвориться в перевіреного постійного.

Ок, я вибираю біржу.

Молодець. Далі іде вслід за інструкцією.

Шукай замовлення.

Ресурсів для фрілансерів, мабуть, сотні, але перевірених, надійних, популярних - лише десятки. Ну, а навіщо вам більше? Отже, давайте дивитися, що пропонує нам глобальна Мережа.

Біржа контенту №1. ADVEGO, користувачів - більше 2.5млн

Професіоналами вважається найзручнішою і кращої, але пошукові роботи з професіоналами чогось не згодні.

Біржа існує більше 10 років, обросла вже популярністю, придбала відповідний імідж, тому має право бути досить примхливої. Новачкові тут складно. Якщо є готові статті на продаж, обов'язково виставляйте, тільки спочатку пройдіть скрупульозну перевірку на унікальність. Програма Антиплагіат у Адвего вважається однією з найсуворіших, але кращих.

Ціна за копірайт починається від 0.35 у.о. за 1000 знаків; рерайт - від 0.20 у.о. за 1000 знаків. Також є можливість взяти в роботу переклади текстів (від 0.35 у.о.), зайнятися вірусним маркетингом, постингом в соц. мережах.

Біржа копірайтингу №2. ETXT, користувачів - близько 1,5 млн

Новачкам тут раді, вимог особливих не пред'являють, замовники щедро роздають замовлення і позитивні оцінки виконаних робіт. Ось тільки приготуйтеся до того, що 5р. / 1000 символів - це цілком собі звичайний таке замовлення. Чи не обурюється, коли побачите розцінки. Так, на жаль, саме так напрацьовується рейтинг на ETXT. Але в процесі освоєння ресурсу, є шанс закрутеть, вибитися в люди і знайти постійних замовників, які не будуть скупитися на оплату дійсно високоякісних текстів.

Біржа копірайтингу №3. TEXT

Завдань багато, теми найрізноманітніші. Ще тут відмінний Антіплагіатор, що дозволяє дізнатися не тільки відсоток унікальності, але і води, перевірити орфографію і провести сео-аналіз тексту.

Біржа копірайтингу №4. Content Monster

Виділяється тим, що не дасть вам так просто пуститися в плавання. Спочатку доведеться пройти тест на грамотність. Зріжете - приходьте через місяць. Авторів, як ви зрозуміли, відбирають строго. Слабких і некрасивих скидають у прірву невідомості і самобичування. Зате курси по SEO-копірайтингу можна безкоштовно пройти. Вартість робіт середня: від 30р. за кілознак і до як пощастить.

Біржа копірайтингу №5. TextSale

В якості магазину статей, мабуть, найбільша майданчик. Тобто ви можете прийти сюди і без довгої метушні за рейтинг виставити на продаж готові тексти. Ціну встановлюєте самі: або за 1000 символів, або за всю статтю відразу.

Біржа копірайтингу №6. Work-Zilla

Середня вартість виконання замовлення тут вище, ніж на інших сайтах - від 50р. Теми робіт найрізноманітніші, особливі вимоги при реєстрації не помічені.

Однак, майте на увазі, що на кожній біржі своя система штрафів, заохочень, підвищення рейтингу. Адміністратори теж всюди свої. І ставлення до користувачів теж. Десь замовник - цар і бог, десь більш завзято охороняють права виконавця. У будь-якому випадку, захист грошових коштів всюди на однаково високому рівні.

Якщо ви новачок, то саме на біржі саме місце для набуття досвіду. Набивайте руку, так би мовити, вдосконалюйте навик написання текстів, поповнюйте портфоліо.

Отже, з вибором біржі визначилися, що далі?

Реєструєшся на сайті, починаєш пошуки роботи. Простий інтерфейс присутній майже на кожному ресурсі, розібратися нескладно. Критерії вибору можна відфільтрувати: рерайт / копірайт, тематика, оплата за кілознак, рівень виконавця. Але, як ми попереджали, новачкові недоступні замовлення з високою оплатою. Причому ви можете в сфері копірайту плавати вже роками, але зареєструвавшись на сайті вперше, саме там стаєте недосвідченим новачком, якому необхідно набратися терпіння і доводити свою профпридатність. Однак напрацювавши репутацію, обросте відгуками і портфоліо виконаних робіт, і тоді вже без замовлень не залишитесь.

Виконуйте завдання.

Здійснилося, з декількох заявок вибрали саме вас в якості виконавця. Приступайте до роботи. Завжди на біржах прописуються терміни виконання, мінімальні вимоги і побажання (до унікальності, стилю розповіді і т.д.), обсяги тексту. Якщо в чомусь не впевнені, зверніться з питанням безпосередньо до замовника. Якщо не встигаєте здати матеріал в термін, ПОГАНО, але покайтеся до замовника безпосередньо обов'язково! Адекватні клієнти підуть назустріч (якщо причина поважна) і продовжать термін. Якщо ж ви не встигли через власну недбалість, що ж, цілком справедливо отримуйте негативний відгук і пляма в карму.

В процесі написання стежте за відповідністю статті ТЗ. Деякі замовники хочуть, щоб ключі були в конкретному абзаці, або певну кількість підзаголовків. Не виконаєте їх умови, залишитеся без заслуженої оцінки. На біржі замовник - пан.

Здайте проект.

Написав, на помилки перевірив, у виконанні всіх нюансів впевнений, вчасно вклався, красавчик. Перед тим як здати готовий текст, перевірте його на унікальність, тошнотно, наявність води. На багатьох біржах є свої системи перевірки, але багато замовників вимагають додатково проганяти текст на сайтах адвего або текст.ру.

Роботу взяли - грошики на рахунок впали, урашкі! Ще й рейтинг збільшиться. Ще й відкликання можуть хвалебний залишити. Плюсик до ЧСВ, розумієш, як ти крутий, і що копірайтинг - дійсно твоє. Вітаємо! Значить, прийшла пора підкорювати нові вершини, вивчати нові можливості і просуватися в нових сферах копірайт-мистецтва. Яких? Про це докладно розповімо в другій частині статті. Слідкуйте за продовженням !

З чого почати?
Виходить, вважати себе хорошим копірайтером може, хто завгодно?
З чого почати?
У чому відмінності?
Ну, а навіщо вам більше?
Отже, з вибором біржі визначилися, що далі?
Яких?
IRC (Internet Relay Chat)