Команда порятунку тварин: ми виручали з біди оленя на стадіоні, лелеки на Майдані, котів на карнизах

Що ви робитимете, якщо ваш кіт повисне на карнизі багатоповерхівки, або приблудний щеня звалиться в каналізаційний люк? Куди зверніться по допомогу?

На каналі "Дискавері" нам показують, як працюють служби порятунку тварин десь в Штатах чи Німеччині, але в Україні ця функція умовно доручена поліції, пожежним та МНС, а фактично на звірів в місті всім начхати, крім небайдужих добровольців.

Кияни Любов Кравчук і Михайло Сторожук займалися допомогою тваринам на громадських засадах і в підсумку створили "Команду порятунку тварин в місті Києві", яка вже кілька років виручає кішок, собак, птахів і більш екзотичних звіряток з різних неприємних і небезпечних ситуацій.

" оглядач "Розпитав Михайла про те, як працює їхня команда.

Далі - від першої особи.

Романтика і кажани

Я за освітою інженер комп'ютерних технологій, а по самоосвіти - ентомолог. Ще в школі цікавився обома предметами, записався в клуб юннатів при зоопарку, а після школи вступив до КПІ вчитися на програміста і паралельно продовжив наукову роботу в лабораторії вивчення безхребетних в зоопарку.

В якості хобі я захопився диггерством, а пізніше і спелеологією. Спелеологи навчили мене альпіністської техніки роботи з мотузками, я почав підробляти промисловим альпіністом. В основному утеплював фасади будинків, але іноді нас викликали, щоб зняти з дерева кота.

Одного разу я брав участь у порятунку кажанів на горищі одного з будинків на Виноградарі. Велика колонія мишей залетіла на горище і оселилася там. Залітали в квартири, падали в шахту ліфта. Український центр охорони кажанів (є у нас така організація) оголосив пошуки волонтерів для їх вилову, щоб потім випустити на свободу. Я був в числі волонтерів, а ще одним "рятувальником" була Люба, моя майбутня дружина. Вона відмивала звірків від мазуту, вигодовувала і поміщала в сплячку до весни.

Ми познайомилися, розговорилися. Я дізнався, що Люба все життя займалася порятунком тварин: діставала з різних пасток і просто підбирала на вулицях хворих кошенят, собак, лікувала їх, прилаштовується. Вона навіть навчалася на ветеринарному факультеті, але кинула через необхідність жорстоких експериментів над твариною в ході навчання.

Одного разу о п'ятій ранку нам з Любою довелося їхати і знімати висить на карнизі кота. Поки ми цим займалися, Любі прийшла в голову ідея - створити Команду порятунку тварин.

На пташиних правах

ми запустили сайт , Зробили групи ВК і в Facebook . Але про нас би ще довго ніхто не знав, якби не два складних випадки, про які написали журналісти. Після тих статей нам подзвонили з МНС і запитали дозволу давати наш номер, коли люди телефонують з приводу тварин в біді. Ми погодилися, і тепер нам переадресовують виклики МНС і іноді поліція.

Ми знімаємо котів з дерев, карнизів, з вікон (коти часто застряють між рамами відкритих на провітрювання пластикових вікон - це для них дуже небезпечно і може закінчитися в кращому разі паралічем, але найчастіше - смертю). Рятуємо котів і собак, що застрягли в різних пастках, підвалах, трубах, колючому дроті, калюжах смоли і т.п. Виручаємо з біди білок, їжачків, рептилій, кажанів, птахів.

Якщо птах поранена або хвора, віддаємо орнітологам в міні-притулок, який допомагає птахам, - "Садиба Нюшаніково". Якщо бездомну тварину боляче, намагаємося теж прилаштувати кудись на лікування, але зазвичай просто консультуємо інших як допомогти.

За півтора року існування наша Команда "підросла": зараз нас всього 10 осіб, в основному хлопці з діггерского клубу "Акіс" і спелеоклубу. У нас два диспетчера, які приймають дзвінки, і три екіпажі: два виїжджають на виклики на власних машинах, а третій - на старій "Волзі" 1986 року, яку нам подарували хороші люди. Спорядження у всіх своє, а необхідну техніку (перфоратори, "болгарку", генератори) нам або дарують, або ми купуємо на гроші, зібрані в соцмережах.

Перфоратор може знадобитися, якщо, наприклад, кіт застряг у вентиляційній шахті, між бетонними плитами, в металевих спорудах. Генератор - коли не вистачає 100-метрового проводу від місця НП до найближчої розетки.

Безоплатності, тобто даром

Ми не планували працювати безкоштовно, але заздалегідь вирішили, що не будемо вимагати оплату з замовників, у яких явно немає грошей або бажання платити. Орієнтовні розцінки такі: наземна робота 200 грн, підземні 300 грн, висотні 400 грн, комбіновані зі складною технікою (перфоратори, генератори) - 400-500 грн.

На оплату можна твердо розраховувати тільки в тому випадку, якщо нас викликає господар тварини. Якщо це бродячий собака / кіт або будь-дика тварина, часто доводиться працювати безоплатно навіть вкладати свої гроші.

У деяких випадках (наприклад, якщо тварині потрібне серйозне лікування, або нам потрібна якась техніка) ми оголошуємо збір коштів в соцмережах. На сьогоднішній день Команда порятунку тварин - це фактично волонтерський проект на благодійних засадах, тому що грошей не вистачає навіть на зарплату.

Більшість співробітників паралельно десь працюють. Я, наприклад, інженер-аналітик в "Київенерго". Цю посаду створили спеціально для мене. Будучи дигерів, я виявив безліч місць, де гаряча вода витікає з труб в підземні річки, а в "Київенерго" про це не знали. Прийшов до керівництва, пояснив ситуацію, і мене взяли на роботу. Аналізую місця ймовірних витоків теплоносія і знаходжу їх. Постійна присутність на роботі від мене не потрібно.

Люба зараз ніде не працює, оскільки зайнята вихованням нашої двомісячної доньки. У Команді вона - старший рятувальник, як і я, і іноді лікує тварин. З нами живуть вихованці: чотири черепахи, три собаки, дві білки, щур, жаба і коти. Котов всього 29, але частина з них мешкає у Любиної мами. Тісно їм там, звичайно: в спеку коти покривають килимом всю підлогу в квартирі.

Ми намагаємося не брати нових вихованців, а пристроювати - шукаємо в соцмережах і на сайті людей, які готові взяти тварин на пересмикування, оплачувати їх лікування. Тому що якщо ми всіх будемо забирати до себе, то працювати як рятувальники не зможемо: у нас і так постійно виходить з ладу то один екіпаж, то інший, через необхідність займатися черговий хворий собакою або вигодовувати з піпетки бельчонка.

Роги і хвости

В середньому нам надходить 10-15 дзвінків в день. Але їздимо не на кожен виклик. Наше завдання - допомагати тваринам, які не можуть впоратися з бідою самостійно або силами небайдужих людей; виїжджати туди, де потрібні спеціальні засоби, навички, спорядження. Решту просто консультуємо.

Буває, дзвонять люди, незадоволені тим, що у них під вікнами, наприклад, голосно гавкає собака або нявкає кошеня. Радимо сходити подивитися, з'ясувати ситуацію. Але багатьом наплювати, їм просто шум заважає.

Якось довелося відмовляти співробітника поліції від застосування спецзасобів - він подзвонив нам повідомити, що в його двір вбігла бродячий собака, і був настільки наляканий, що збирався вистрілити з газового пістолета. На щастя, поки ми приїхали, собака сама втекла.

Нещодавно телефонував чоловік, який знайшов у Василькові собаку з роздробленою щелепою. Пояснили йому, як поводитися з псом, і порадили відвезти в клініку, яка відома лояльним ставленням до безпритульних тварин; розповіли, як зібрати гроші на лікування в соцмережі. В результаті чоловік з'їздив в клініку, не зміг умовити лікарів взяти на лікування безкоштовно і повернув собаку назад на те місце, де її знайшов, а нам надіслав роздратовану смс-ку - мовляв, хіба це допомога. Довелося нам їхати до Василькова, хоча грошей на бензин не було, шукати собаку і везти до Києва.

Нерідко буває, що сторонні люди беруть на себе відповідальність. Наприклад, якось увечері нам зателефонував чоловік, який побачив, як у дворі собаки напали і сильно покусали кота. Собак він розігнав, але поранений кіт сховався в підсобному приміщенні закритого вже в той момент музею. Сторож навідріз відмовився відкрити двері до ранку. Довелося відігнути двері домкратом (потім загнули назад) і дістати кота. Той хлопець, який нас викликав, поїхав разом з нами в клініку і оплатив усі витрати в перший день, дав коту ім'я і зголосився його опікати. На жаль, кота так і не врятували, він помер від ран.

Трапляється і таке, що сторонні беруться доглядати за твариною, але лише шкодять йому. У жовтні минулого року на Хрещатику з'явився лелека. Люди вважали це "добрим знаком", почали його підгодовувати. Особливо захопилися учасники мітингу, який в той час проходив на Майдані. Нас викликали перехожі, які зрозуміли, що птахові потрібна допомога - лелеки просто так в центрі міста не ходять.

Нашій бригаді довелося мало не силою відбирати лелеки у агресивних дядечок, які кричали, що самі знають, як за лелекою доглядати, і годували його сосисками - що для птиці дуже шкідливо.

З екзотичних випадків - рятували лань в одному з селищ Вишгородського району. Рогата самець забрів на стадіон, де зірвав волейбольну сітку і заплутався в ній рогами. Ходив навколо стовпа три дні, поки власники стадіону не викликали рятувальників.

Звір, хоча і не міг відійти від стовпа, був небезпечний, бив копитами і бігав колами. Заспокоїли його пострілом з шприцеметів зі снодійним, зрізали сітку і відпустили в ліс.

Пошук однодумців

Оскільки дзвінків багато, а нас мало, працювати іноді доводиться мало не цілодобово. Нещодавно два екіпажі поспіль потрапили в ДТП, на щастя, без постраждалих, але один з наших автомобілів сильно розбитий. А сталося це тому, що водії були вже не першу добу без сну.

Викликів могло б бути менше, якби люди не зверталися до нас в тих випадках, коли немає прямої загрози життю і здоров'ю тварини. Наприклад, недавно нам довелося "знешкоджувати" злий кішку, яка нападала на господарів. Часто дзвонять і просять забрати підкинутих кошенят або цуценят. У таких випадках ми не їдемо - пояснюємо, що це не наш профіль, треба самим шукати, куди прилаштувати знайд.

Бувають і абсолютно дивовижні дзвінки. Якось недавно дзвонила жінка, яка вважала, що в будинку навпроти їдять котів, тому що раз в тиждень в вікні показується інший кіт. Ми їй порадили самій сходити на розвідку, і вона більше не передзвонила ... Що, до речі, наводить на думки. Ще одна просила відловити з'явився в її дворі бджолиний рій. Порекомендували почекати, поки рій знайде собі дупло.

Але навіть якщо все хибні виклики ігнорувати, все одно роботи дуже багато. Тому ми зараз зайняті розвитком нашої ідеї: реєстрацією некомерційної організації, легалізацією на державному рівні. Шукаємо однодумців, сенс життя яких полягає в порятунку тварин, щоб збільшити кількість службових авто і екіпажів. І плануємо навчати людей з інших міст, щоб зробити там філії.

Телефони Команди порятунку тварин: (093) 986-2262, (098) 844-7937

Підпишись на наш Telegram . Надсилаємо лише "гарячі" новини!

Що ви робитимете, якщо ваш кіт повисне на карнизі багатоповерхівки, або приблудний щеня звалиться в каналізаційний люк?
Куди зверніться по допомогу?
IRC (Internet Relay Chat)