Аналітика та трекінг для додатків

21 травня 2015 року в Московському офісі Яндекса пройшла третя Вебмастерская , В рамках якої була анонсована бета-версія нового сервісу Яндекс.Вебмастер, представлена версія 1.0 API валідатора мікророзмітки, підведені перші підсумки роботи недавно запущеного алгоритму Минусинськ.

В рамках заходу з доповіддю «Аналітика і трекінг для додатків» виступив Олександр Лукін, фахівець мобільного підрозділу Яндекса. У презентації доповідач розглянув основні KPI мобільних додатків і проаналізував їх за допомогою Яндекс.Метрики для додатків. Він також розповів, як зв'язати мобільний сайт і додаток, як конвертувати аудиторію мобільного сайту в аудиторію додатки, і як відстежувати ефективність цього процесу.

Метрика для додатків Яндекса розвивається всього півроку, при цьому продукт постійно обростає новими можливостями і властивостями. У продукті враховані всі розробки основної Яндекс.Метрики. При створенні мобільного Яндекс.Метрики розробники вирішили відштовхуватися користувальницьких сценаріїв і детально аналізувати поведінку користувачів.

Перш, ніж перейти до основної частини виступу, Олександр Лукін привів графік, що відображає ситуацію на ринку мобільного інтернету. Уже сьогодні обсяг мобільного трафіку перевищує обсяг десктопного, і найближчим часом цей тренд буде зберігатися.

Уже сьогодні обсяг мобільного трафіку перевищує обсяг десктопного, і найближчим часом цей тренд буде зберігатися

Структура мобільного трафіку неоднорідна - це мобільний веб і трафік з мобільних додатків. І сьогодні мобільні додатки «від'їли» велику частку всередині загального обсягу мобільного трафіку. У 2014 році 80% часу, який користувачі витрачали на споживання медіа-контенту в мобільному інтернеті, припадало на частку нативних додатків і тільки 20% - на частку мобільних браузерів.

Світ мобільних додатків дещо відрізняється від екосистеми веба, оскільки в мобільному інтернеті є тільки один спосіб дистрибуції додатків - це сторі або магазини додатків (AppStore і Google Play).

В середньому, користувачі завантажують 3-4 нових додатки в місяць. Мобільні додатки надають величезні можливості для підвищення залученості користувачів. З їх допомогою можна формувати довірчий маркетинг. Так наприклад, за допомогою push-повідомлень можна робити користувачеві різні пропозиції і м'яко повертати клієнта в додаток. Якщо користувачеві вони не подобаються, він може в будь-який момент заборонити отримання повідомлень на пристрій. Крім того, мобільні додатки мають доступ до всіх відкритих API, геолокації і т.д. При наявності сценарію цікавлять власника додатки можливості можна реалізувати набагато якісніше, ніж в інтернеті.

Переходячи до розповіді про мобільний аналітиці, Олександр Лукін пояснив: перш, ніж приступати до мобільного аналітиці, важливо розуміти, що, і навіщо аналізуватимуть. Від цього залежить, які метрики і дані будуть враховуватися. Важливо аналізувати призначене для користувача поведінку. На наступному етапі здійснюється оцінка ефективності джерел трафіку. Крім того, для додатка актуально відстеження відгуків і позицій в Google Play і AppStore. Якщо додаток піднімається в топі конкретної категорії або в Overall топі, воно може отримати велику кількість органічного трафіку. На відміну від сайту, додатки не можна прооптімізіровать таким чином, щоб сторінка піднялася вище. На відміну від Інтернету, все системи Cторов закриті, а значить, аналіз їх внутрішньої статистики та критеріїв просування додатка неможливий.

Аналізувати дані статистики додатків за допомогою таких дій:

  • Є системи для відстеження каналів трафіку або трекери.
  • Є система In-арр аналітики - вони дозволяють аналізувати дані про взаємодію користувачів з додатком (скільки часу людина проводить в додатку, як часто звертається до нього і т.д.)
  • Є система статистики по сторі - зводять інформацію по динаміці просування програми та його рейтингу в зручні зведені таблиці.

Сьогодні існує багато окремих рішень по монетизації, трекінгу та аналітиці додатків. При цьому ринок рухається до конвергенції: найближчим часом будуть з'являтися комплексні системи аналітики мобільних додатків, ринок буде консолідуватися, окремі рішення відімруть.

Будь-яка система аналітики або трекер працюють тільки зі своїми SDK, які потрібно налаштовувати до релізу. Якщо цього не зробити - сценарій вийде таким:

При перегляді конверсії події в цільове дію у відповідному звіті буде показано, що події не було:

Потрібно не менше 3 тижнів, щоб почати отримувати звіти: тільки 2 тижні потрібно на рев'ю в AppStore і ще 1 тиждень на обновлеіе у користувачів.

Ще один важливий момент зводиться до наступного: не можна віддавати аналітику на відкуп розробникові програми. Власник програми не розбереться в подіях і доведеться перевипускати додаток.

Крім того, важливо пам'ятати, що якість сторінки в Сторе сильно впливає на конверсію в установку програми.

Щоб дізнатися про джерело трафіку, який привів користувача до установки додатки, використовують трекери. Трекінг - це підрахунок конверсії, він дозволяє побачити повний шлях від джерела трафіку до установки і далі відстежувати поведінку користувача в додатку.

Трекінг - це підрахунок конверсії, він дозволяє побачити повний шлях від джерела трафіку до установки і далі відстежувати поведінку користувача в додатку

Основні можливості трекерів зводяться до того, що вони дозволяють відслідковувати ефективність каналів (здійснювати аналіз ефективності майданчиків і креативів по конверсії в установки); якість трафіку (надають базові звіти по поверненні, досягненню цільових подій, фінансові звіти); позиції додатка в сторі.

Деякі трекери дозволяють відслідковувати, скільки грошей приносить кожен канал трафіку.

На ринку зараз домінують платні рішення. Вони досить дорогі: модель оплати або за відпрацьований клік, або за атрибуцію в органічний інсталл. Безкоштовні рішення поки не дотягують до платних:

Безкоштовні рішення поки не дотягують до платних:

По кроках відстеження здійснюється наступним чином. Якщо припустити, що є мобільний сайт, трафік якого необхідно конвертувати в користувачів додатка, можна використовувати смарт-банер. На першому етапі отримують API key і інтегрують його в SDK додатки. Потім створюють кампанію і отримують Tracking URL (посилання відстеження). Якщо власник додатки хоче більш серйозно аналізувати кампанію, в код посилання відстеження можна руками дописувати додаткові параметри. У розрізі звіту по трафіку ці параметри будуть видні.

У розрізі звіту по трафіку ці параметри будуть видні

Далі отримують графік джерел трафіку. Потім аналізують поведінку всередині програми:

Потім аналізують поведінку всередині програми:

Системи In-App аналітики дозволяють вивчати поведінку користувачів всередині додатків. З їх допомогою можна аналізувати аудиторні показники: DAU, WAU, MAU, нові і повернулися користувачі, сесії. Звіти по оточенню дозволяють аналізувати такі параметри, як: платформа, версія, географія, модель пристрою, тип з'єднання і багато іншого. Також за допомогою систем In-App аналітики можна відстежувати події з програми; переходи між вікнами; здійснювати збір звітів про помилки (він сильно впливає на поліпшення користувацького досвіду).

Сьогодні системи In-App аналітики представлені на ринку наступними рішеннями:

Тут, на відміну від ринку трекерів, превалюють безкоштовні рішення. Платні рішення досить дороги, але пропонують досить цікаві звіти, складені професіоналами.

Як приклад спікер розглянув підхід до аналізу показників ефективності контентного додатки, до якого користувачі звертаються щодня. Перед власником такого додатка, як правило, стоять завдання, щоб користувачі частіше запускали додаток і проводили в ньому більше часу. Таким чином, в якості основного KPI буде розглядатися user engagement або залученість користувачів у взаємодію з додатком.

Як правило, аналізують:

  • Возвращаемость: Retention - D1, D7, D28 + Rolling Retention. На ці показники дивляться, якщо не проводять когортний аналіз аудиторії.
  • Довжину сесії і кількість сесій / користувача. Більшість систем аналітики пропонують аналіз середньої дині сесії - цей підхід не надто репрезентативний. Мобільна Яндекс.Метрика дозволяє розподіляти аудиторію на сегменти залежно від довжини сесії.
  • Денну і місячну аудиторію: показник залученості

Зручно дивитися звіти з використанням когортного аналізу. Підсумковий варіант звіту може виглядати, наприклад, так:

Спікер пояснив що на слайді представлений звіт з Google Analytics, когортний аналіз в мобільній Яндекс.Метрика з'явиться в середині червня і буде більш докладним.

Для додатки сервісу або e-commerce KPI будуть іншими. Зазвичай такими додатками користуються не частіше, ніж раз на рік - тут важлива конверсія або досягнення цільового події (наприклад, в додатку з продажу автомобілів). Ось чому потрібно аналізувати воронку продажів або детальний граф переходів.

Ось чому потрібно аналізувати воронку продажів або детальний граф переходів

Займаючись мобільного аналітикою, важливо розуміти, що кожен додаток унікально, і аналізувати важливо різні параметри.

Що стосується статистики додатка по сторі, то її сьогодні надають такі сервіси, як: appanie.com і distimo.com. Звіт може виглядати наступним чином:

«Чи варто створювати мобільні додатки - вирішувати вам. Можна орієнтуватися на конкурентів, а можна виявити свій унікальний кейс, під який буде створено мобільний додаток. Однак якщо ви вирішили створити його, то робити це потрібно максимально ефективно і не забувати аналізувати показники », - підвів підсумок свого виступу Олександр Лукін.

Відеозаписи доповідей третьої Вебмастерской Яндекса доступні на Searchengines.ru.

IRC (Internet Relay Chat)