Антивірус для айфона: чи існує він взагалі?

  1. Ну а як же захисні програми, доступні в магазині App Store?
  2. Як убезпечити себе в iOS
  3. Немає зловредів - немає проблем, вірно?

«Лабораторія Касперського» не пропонує свій антивірус для iOS. Це може здатися дивним, але насправді все пояснюється дуже просто: Apple в принципі не допускає в магазин App Store антивіруси, стверджуючи , Що «компанія Apple спочатку проектувала платформу iOS як захищену» і що її операційна система не потребує антивірусі.

Вельми самовпевнене заяву, але це не бездумний маркетинг: Apple iOS дійсно спроектована з акцентом на безпеку. Додатки в iOS виконуються у власних пісочницях - безпечних середовищах, які ізолюють додатки і їх дані, не дозволяючи проводити будь-які маніпуляції з файлами інших додатків або операційної системи. В iOS шкідливому додатком просто буде ніде розвернутися - йому нічого красти і ламати, так як воно не зможе вийти за межі своєї пісочниці, де йому доступні тільки власні дані. Це вкрай корисна функція з точки зору безпеки. Вельми самовпевнене заяву, але це не бездумний маркетинг: Apple iOS дійсно спроектована з акцентом на безпеку

Також Apple дозволяє встановлювати на пристрої iOS програми лише зі свого офіційного магазину App Store (якщо тільки хтось - будь то адміністратори вашої компанії або зловмисники - не скористався корпоративною обліковим записом Enterprise Developer, щоб за допомогою засобів управління мобільними пристроями [Mobile Device Management або MDM] встановлювати додатки зі сторонніх джерел). Apple ретельно стежить за тим, що вона додає в свій магазин, і схвалює програми лише після вивчення їх коду. Таким чином, щоб на iOS потрапило шкідливий додаток, спочатку зловмисникам треба його не тільки розробити, а й якимось чином провести через офіційну перевірку.

Очевидно, вищесказане поширюється тільки на пристрої iOS без джейлбрейка (тобто на ті, у яких доступ до системних даними не відкритий несанкціонованими Apple методами). З іншого боку, такими є більшість iPhone і iPad - перш за все тому, що сучасні версії iOS добре захищені і ентузіасти поки не знайшли робочий спосіб їх зламати.

Ці ж обмеження призвели до того, що для iOS просто неможливо розробити антивірусну програму: антивірусу для роботи потрібна можливість відстежувати, що роблять інші додатки, і втручатися в разі підозрілої поведінки. А з пісочниці це зробити неможливо.

Ну а як же захисні програми, доступні в магазині App Store?

Покопавшись в App Store, можна знайти різні додатки зі словами «Internet Security» в назві. У всіх цих додатків є два загальних ознаки: по-перше, це не антивіруси, і по-друге, з цієї причини під ними можна знайти чимало негативних відгуків від користувачів. Як ми вже говорили, повноцінний антивірус не може працювати в середовищі iOS. Тому навіть якщо в ці додатки вбудований антивірусний движок, система не дозволить їм перевіряти інші додатки та їх дані. Нерідко саме на це і вказують користувачі в своїх відгуках, виставляючи таким продуктам низькі рейтинги.

Так що ж тоді роблять ці програми? Виходить, це підробки? Насправді, немає: вони можуть містити модулі захисту від фішингу та стеження, VPN-сервіси, засоби батьківського контролю, менеджери паролів, блокувальники реклами, захист від крадіжки пристрою або якусь комбінацію перерахованих функцій.

Це все потрібні і корисні можливості, які мають пряме відношення до теми безпеки і конфіденційності, але називати таку збірку рішенням класу Internet Security некоректно, оскільки це вводить людей в оману. Звичайний користувач за замовчуванням вважає, що ключовим компонентом будь-якого Internet Security-рішення є антивірус. Саме тому Kaspersky Internet Security для iOS не існує: ми не хочемо обманювати наших користувачів. Але всі перераховані вище функції дійсно корисні, тому ми випустили своє альтернативне рішення для мобільної операційної системи Apple.

Як убезпечити себе в iOS

Хоча iOS розроблялася з прицілом на безпеку, навіть таку систему не можна вважати невразливою. Періодично кіберзлочинці знаходять нові способи використання вразливостей iOS або обману фахівців Apple, перевіряючих додатки.

Наприклад, свого часу одним вдалося заразити пакет розробки Xcode , Щоб створені в ньому додатки ставали шкідливими без відома розробників. Інші ж додали в свій додаток перевірку розташування , Щоб шкідливий код не запускався в межах США, що дозволило злочинцям обійти перевірку Apple і додати свій додаток в App Store.

З огляду на це було б непогано мати додатки-антивіруси для iOS, але, на жаль, їх не існує, і створити їх зараз не представляється можливим. На щастя, зловредів під iOS - вкрай рідкісне явище, так що ймовірність опинитися в числі постраждалих невелика. Але ризик зростає з встановленим профілем MDM . У цьому випадку на вашому пристрої можна буде повністю дистанційно керувати з сервера організації, що видала цей профіль. Тому користувачам, чиї телефони не справляються корпорацією, на яку вони працюють, варто уникати MDM-профілів - це практично головне правило безпеки в разі iOS.

Немає зловредів - немає проблем, вірно?

На жаль, розповсюдженні шкідливих програм - не єдина небезпека. Не варто забувати про ряд інших загроз, від яких може постраждати будь-який користувач на будь-якій системі, включаючи iOS. Йдеться про фішинг, спам, перехоплення переданих даних і так далі, не кажучи вже про ризик розкриття конфіденційних відомостей. Тому кожному користувачеві iOS важливо знати ази кібербезпеки (цій темі ми присвятили окрему статтю ). Також ми рекомендуємо власникам пристроїв з iOS (і не тільки їм) користуватися захисними рішеннями, такими як, наприклад, Kaspersky Security Cloud.

Навіть без антивірусного ядра Kaspersky Security Cloud для iOS допомагає значно поліпшити захист пристрою - наприклад, за рахунок вбудованого VPN, який автоматично включається, якщо підключення до мережі є небезпечним, а також повідомлень про актуальні загрози і інструменту для виявлення неправильних налаштувань системи. Також рішення містить наш Password Manager, а у версії Family - ще й інструмент батьківського контролю під назвою Kaspersky Safe Kids. Все це повинно допомогти вам залишатися в безпеці.

Ну а як же захисні програми, доступні в магазині App Store?
Ну а як же захисні програми, доступні в магазині App Store?
Так що ж тоді роблять ці програми?
Виходить, це підробки?
Немає зловредів - немає проблем, вірно?
IRC (Internet Relay Chat)