Огляд Avast! Free Antivirus 2014

 1. Вступ
 2. Системні вимоги
 3. Функціональні можливості
 4. Робота з програмою
 5. висновки

1. Введення

2. Системні вимоги

3. Функціональні можливості

4. Робота з програмою

5. Висновки

Вступ

Минуло трохи більше півроку після випуску 8-й версії антивірусної лінійки Avast, як компанія випускає наступну версію, яка замість традиційного номера має індекс 2014. При цьому представлені зміни носять не «косметичний» характер, а є кардинальними і по праву заслуговують нового релізу.

Лінійка антивірусів Avast по праву можна назвати найпопулярнішою в світі. На вересень 2013 року кількість користувачів продуктів Avast у всьому світі перевищило 197 млн. Користувачів, а в Росії - понад 13 млн. Користувачів.

Малюнок 1. Кількість користувачів продуктів Avast в Росії

Кількість користувачів продуктів Avast в Росії

Відповідно до сучасних тенденцій все більшого використання різних типів пристроїв AVAST Software випускає продукти для захисту різних операційних систем. Тепер на частку антивірусів для захисту Windows доводиться 85.6% всіх захищаються систем, частку в 15.1% займає антивірус для Android 15.1%, а захист Мac OS X - 0.3% (розподіл серед всіх використовуваних персональних рішень від Avast).

Малюнок 2. Структура захищаються операційних систем

Найбільшою популярністю користується безкоштовна версія Avast! Free Antivirus, тому традиційно в нашому огляді ми будемо розглядати саме її.

У версії 2014 був повністю перероблений призначений для користувача інтерфейс. В інтерфейсі простежуються дві основні тенденції - прагнення до мінімалізму і використання рішень з нових операційних систем (плитки з Window 7 і організація меню з Android). Інтерфейс став простіше і більш функціональним, однак викликає факт постійних кардинальних змін інтерфейсу у продуктів Avast викликає певний дискомфорт.

Істотно змінилася структура компонентів безпеки. Тепер, замість восьми різних екранів захисту, користувач отримає всього три - екран файлової системи, екран пошти та веб-екран. З призначеного для користувача інтерфейсу були прибрані так звані «маркетингові» технології, якими користувач управляти не міг, але які займали додаткове місце в інтерфейсі (наприклад, автоматична «пісочниця»). Для всіх налаштувань антивіруса з'явився єдиний інструмент, робота з яким стала простіше і зрозуміліше.

Великим кроком вперед можна назвати нову технологію DeepScreen, що є розвитком автоматичної «пісочниці», і режим Hardened, який реалізує концепцію роботи з «білим списком» додатків.

Системні вимоги

Для роботи Avast! Free Antivirus 2014 необхідні наступні системні вимоги:

 • процесор - не нижче Intel Pentium III;
 • місце на жорсткому диску - не менше 400 Мб;
 • оперативна пам'ять - не менше 128 Мб;
 • інтернет-з'єднання (для скачування і реєстрації програми, отримання автоматичних оновлень і успішної роботи деяких функцій).

Операційні системи:

 • Windows XP (SP2 або вище);
 • Windows Vista (будь-якої версії, крім Starter Edition);
 • Windows 7;
 • Windows 8.

Avast! Free Antivirus 8 працює на 32 і на 64-бітних системах.

Функціональні можливості

 1. Традиційний антивірус, що захищає від вірусів і шкідливих програм. Антивірусний сканер підтримує великий набір сценаріїв перевірки, в тому числі і досить рідко зустрічається сценарій сканування при завантаженні операційної системи. Даний сценарій дозволяє виявляти ряд специфічних шкідливих програм, що використовують руткіт-технології. Антивірусний монітор замість восьми екранів тепер представлений трьома, які працюють в режимі реального часу - екраном файлової системи, екраном пошти та веб-екраном. Функції інших екранів були перерозподілені за різними компонентами. Наприклад, функції екрану сценаріїв можна знайти в веб-екрані, а функції екрану поведінки були реалізовані в технології DeepScreen.
 2. "Хмарні технології. «Хмара» використовується для перевірки підозрілих файлів, отримання репутацій, а також потокового оновлення. При додаванні нових методів детектування шкідливих програм антивірус отримує невеликі за обсягом оновлення, які можуть відбуватися до 400 разів на день.
 3. Технологія Deepscreen. Дана технологія є подальшим розвитком автоматичної «пісочниці» і призначена для прийняття рішень щодо невідомих файлів. Deepscreen забезпечує захист як на рівні додатків (поведінковий аналізатор і пісочниця), так і на рівні коду (програмна емуляція і евристики).
 4. Новий «посилений» режим (Hardened). В даному режимі реалізується концепція «білого» списку додатків. Додатки, які не пройшли технологію Deepscreen або мають низьку репутацію (в компоненті FileRep) автоматично блокуються. В результаті недосвідчені користувачі можуть працювати в обмеженою, але зате більш безпечному середовищі.
 5. Компоненти для захисту при роботі в Інтернеті. Веб-екран блокує завантаження підозрілих або небезпечних файлів, доступ до підозрілих і заражених веб-сторінок, а екран пошти захищає повідомлення електронної пошти. В налаштуваннях екранів можна задавати список для блокування доступу до веб-сайтів. Кардинально перероблений модуль розширення для браузерів avast! Online Security, який надає інформацію про репутації сайтів, забезпечує захист від фішингових сайтів, а також дозволяє працювати в «анонімному» режимі (Do-Not-Track).
 6. Компонент «Software Updater» здійснює перевірку наявності останніх оновлень у ряду популярних програм, встановлених на комп'ютері. У разі якщо останні оновлення не встановлені, то утиліта дозволяє їх завантажити і встановити.
 7. Компоненті «Browser Cleanup» дозволяє провести очищення браузерів від непотрібних доповнень і панелей інструментів.
 8. Інструменти для віддаленої допомоги. Технологія «AccessAnyware» дозволяє здійснювати віддалене управління іншими комп'ютерами, що підтримують дану технологію. А технологія «Дистанційна допомогу» дозволяє користувачам демонструвати один одному «Робочі столи» своїх комп'ютерів.
 9. Утиліта «Аварійний диск» (Rescue Disk) призначена для створення завантажувального диска або флеш-накопичувача з антивірусом для очищення вже заражених систем.

Avast! Free Antivirus 2014 була молодшою ​​версією в лінійці продуктів Avast, тому коротко покажемо можливості всіх продуктів (таблиця 1).

Таблиця 1. Порівняння функцій різних продуктів Avast для персонального використання

Можливості Avast! Free Antivirus Avast! Pro Antivirus Avast! Internet Security Avast! Premier Антивірус + + + + Захист від руткітів і шпигунських програм + + + + «Хмарна» захист + + + + Технологія DeepScreen + + + + Режими Hardened ( «білий» список додатків) + + + + Веб-захист * Очищення браузерів « Browser Cleanup »+ + + + Перевірка оновлень додатків (« Software Updater ») + + + +« Пісочниця »(« Sandbox ») + + + Безпечний робочий стіл« SafeZone »+ + + Автоматичний брандмауер + + Анти-спам + + Віддалене управління комп'ютером ( «AccessAnyware») + Безпечне видалення документів +

* При використання модуля розширення до браузерів

Робота з програмою

Процес установки максимально простий. Логічно він розділений на 3 етапи, в процесі роботи з якими користувач може вибрати встановлювані компоненти, мови і прочитати ліцензійну угоду. Також користувач може вибрати «звичайну» установку і пропустити всі ці етапи.

Малюнок 3. Процес установки Avast! Free Antivirus 2014

Avast! Free Antivirus 2014 була безкоштовним продуктом, проте процедура реєстрації в ньому присутня. Реєстрація безкоштовна, вона потрібна для двох цілей - порахувати кількість користувачів антивіруса (на даний момент повідомляється про 197 мільйонах) і дати користувачам інформацію про переваги платних версій антивіруса над безкоштовною. Тим, хто зважитися на придбання платної версії, обіцяні солідні знижки (рисунок 4).

Малюнок 4. Пропозиція про перехід на одну з платних версій антивіруса Avast!

Пропозиція про перехід на одну з платних версій антивіруса Avast

Після реєстрації можемо почати працювати з Avast! Free Antivirus 2014. Інтерфейс в черговий раз зазнав великих змін. Дворівневе меню (горизонтальне і вертикальне), що з'явилося в 8 версії антивіруса, знову стало однорівневим - вертикальним. Меню було стилізовано під програми на Android і за зовнішнім виглядом, і за інтерактивним елементам - підміню, згортання меню (рисунок 5). Кількість розділів зменшилася за рахунок перерозподілу функцій, в результаті чого управління антивірусом спростилося.

Малюнок 5. Згортання меню в Avast! Free Antivirus 2014

Головна сторінка Avast! Free Antivirus 2014 була істотно розвантажена від інтерактивних елементів, що полегшує її сприйняття. У новій версії в неї винесено «світлофор», який показує наявність проблем з безпекою, панель для швидкого доступу до 4 найбільш використовуваних функцій (функції в неї додаються користувачем) і реклама платних версій антивіруса (рисунок 6).

Малюнок 6. Головна сторінка Avast! Free Antivirus 2014

Free Antivirus 2014

В інтерфейсі були прибрані розділи і області, які не мали функціональності, наприклад, вікно з автоматичною «пісочницею», область з інтерактивним зображенням роботи «хмарних» технологій. Однак зникли тільки вікна, самі технології продовжують працювати. Наприклад, в Avast! Free Antivirus 2014 «хмарні» технології дозволяють проводити оновлення сигнатурних баз кожен 3-4 хвилини, тим самим реагуючи на появу нових загроз в реальному часі.

У розділі «Сканування» можна вибрати один з декількох видів перевірки файлової системи. «За замовчуванням» є п'ять видів сканування, також можна створити сценарій сканування комп'ютера з використанням режиму. Найцікавіший сценарій «Сканування при завантаженні ОС», що дозволяє виявити шкідливі модулі і руткіти, які починають працювати на етапі завантаження операційної системи, і захистити систему від них.

Малюнок 7. Розділ «Сканування» в Avast! Free Antivirus 2014

Free Antivirus 2014

З вікна сканування можна подивитися результати раніше проведених перевірок і файли, поміщені після перевірок на карантин.

Малюнок 8. Перегляд результатів сканування в Avast! Free Antivirus 2014

Далі перейдемо до розгляду додаткових компонентів безпеки. У Avast! Free Antivirus 2014 присутній компонент «Software Update» ( «Оновлення програм»), що дозволяє контролювати і завантажувати оновлення для ряду популярних програм, таких як Adobe Reader, Flash, Java, 7Zip, Opera і т.д. (Малюнок 9). По суті це аналог досить поширеного в корпоративних антивирусах компонента для контролю вразливостей. У порівнянні з корпоративними системами, кількість контрольованих програм істотно менше, а поновлення необхідно встановлювати вручну, однак навіть такий інструмент може захистити комп'ютер від найбільш поширених вразливостей. До речі, подібний інструмент рідко зустрічається не те, що в безкоштовних версіях антивірусів, але навіть в топових продуктах більшості великих вендерів.

Малюнок 9. Компонент «Оновлення програм» в Avast! Free Antivirus 2014

Free Antivirus 2014

Компонент «Очищення браузера» ( «Browser Cleanup») призначений для очищення браузерів від підозрілих і нав'язливих компонентів - панелей інструментів, доповнень (plug-in) і «домашніх сторінок». Компонент запускається в окремому вікні і дозволяє прийняти рішення по кожному підозрілому компоненту окремо.

Малюнок 10. Компонент «Очищення браузера» в Avast! Free Antivirus 2014

Компонент «AccessAnyware» призначений для віддаленого управління іншими комп'ютерами. У Avast! Free Antivirus 2014 користувач може лише дозволити дистанційне керування своїм комп'ютером, а приймати управління можна тільки на комп'ютерах з версією Avast! Premiere.

Малюнок 11. Компонент «AccessAnyware» в Avast! Free Antivirus 2014

Free Antivirus 2014

У Avast! Free Antivirus 2014 входить утиліта «Аварійний диск» (Rescue Disk), за допомогою якої можна створити завантажувальний диск або флеш-накопичувач з антивірусом. Даний диск можна використовувати для очищення заражених систем.

Малюнок 12. Утиліта «Аварійний диск» в Avast! Free Antivirus 2014

Крім зазначених компонентовAvast! Free Antivirus 2014 пропонує убезпечити себе при використанні громадських мереж і забезпечити свою анонімність за допомогою інструменту «SecureLine VPN». Даний інструмент працює за принципом передплати та коштує 8 $ в місяць або 60 $ за 12 місяців використання.

Малюнок 13. Інструмент «SecureLine VPN» в Avast! Free Antivirus 2014

Free Antivirus 2014

Захист комп'ютера при роботі в Інтернеті реалізована в спеціальному модулі розширення avast! Online Security, який можна встановити на кілька популярних браузерів. avast! Online Security захищає від фішингу, дозволяє заборонити відстеження за діями користувача з боку рекламних і аналітичних сайтів, а також виправити неправильно набрані URL-адреси (малюнок 14).

Малюнок 14. Налаштування модуля розширення до браузерів

У процесі роботи користувач може запросити репутацію веб-сайту, на якому він знаходиться або на яких хоче перейти (рисунок 15).

Малюнок 15. Репутація веб-сайту

Репутація веб-сайту

У разі виявлення фішингових сайтів доступ до них буде обмежений, а користувачеві буде видане попередження (рисунок 16).

Малюнок 16. Попередження про перехід на фішингових з айт

У Avast! Free Antivirus 2014 був інтегрований аккаунт my.avast.com, в результаті чого користувач може з одного вікна управляти всіма пристроями, що захищаються за допомогою антивірусів сімейства Avast (рисунок 17). Це може бути корисно для контролю як над декількома своїми пристроями, так і для захисту пристроїв своїх дітей.

Малюнок 17. Управління всіма пристроями через єдиний аккаунт

Управління всіма пристроями через єдиний аккаунт

Великим кроком вперед слід визнати появу єдиного інструменту для збору і відображення статистичної інформації про роботу як самого Avast! Free Antivirus 2014 року, так і глобальної інформації про роботу всіх продуктів Avast. В локальній статистикою можна спостерігати стан роботи компонентів антивірусного монітора (рисунок 18), аналізувати дані за великий проміжок роботи антивіруса, контролювати статус роботи всіх компонентів безпеки і сервісних функцій (рисунок 19).

Малюнок 18. Інформація про роботу екранів

Малюнок 19. Статус компонентів Avast! Free Antivirus 2014

Free Antivirus 2014

У глобальній статистиці користувач може дізнатися про кількість виявлених в світі атак, виявлених вірусів, поширеності антивіруса в різних країнах і на різних платформах.

Малюнок 20. Глобальна статистика в Avast! Free Antivirus 2014

ТрадіціонноAvast! Free Antivirus 2014 пропонує великий набір різноманітних інструментів для навчання і вирішення виникаючих проблем. Користувач може перейти до списку поширених запитань або на спеціалізований форум, надіслати запит до служби технічної підтримки, отримати віддалену допомогу від одного або просто викликати довідку по антивірусу. Однак скачати керівництво користувача (було в 8 версії) або прочитати довідку російською не вийде. Це, швидше за все, пов'язано з недавнім випуском даного релізу (він відбувся 15.10.13). Також користувач може послати в службу технічної підтримки файл трасування для вирішення нестандартної проблеми.

Малюнок 21. Розділ «Підтримка» в Avast! Free Antivirus 2014

Free Antivirus 2014

Кардинальні зміни торкнулися також налаштувань Avast! Free Antivirus 2014. По-перше, з'явився єдиний інструмент для роботи з настройками. По-друге, кількість налаштувань скоротилося, їх стало менше і вони стали більш структурованими. По-третє, з'явилися нові настройки, які в колишніх версіях здійснювалися з розділів призначеного для користувача інтерфейсу.

Окремо потрібно звернути увагу, що частина нових технологій, що з'явилися в Avast! Free Antivirus 2014 включається тільки в настройках. Наприклад, технологія DeepScreen і «посилений» режим роботи (Hardened) (рисунок 22).

Малюнок 22. Налаштування нових технологій і режимів в Avast! Free Antivirus 2014

Free Antivirus 2014

У висновку хочеться зупинитися на одному незвичайному моменті. При порівнянні функцій Avast! Internet Security і Avast! Premier розробники «позбавили» версію Internet Security компонентів, які є навіть у версії Free - Software Updater і Rescue disk (рисунок 23).

Малюнок 23. Порівняння функцій Avast! Internet Security і Avast! Premier

висновки

В цілому Avast! Free Antivirus 2014 заслуговує на позитивну оцінку. У ньому були виправлені проблеми, які ми відзначали протягом декількох останніх версій Avast! Free Antivirus . Були прибрані нефункціональні вікна, спрощена структура користувальницького інтерфейсу, з'явився єдиний інструмент для роботи зі статистикою, настройки тепер значно легше і зрозуміліше.

Інтерфейс в цілому став простіше і зручніше. Однак є і питання - протягом трьох останніх версій інтерфейс сильно змінювався і кожен раз зміни носили революційний характер, а еволюційні фази були відсутні. В результаті у користувачів може виникнути якась психологічна втома від постійних змін. Будемо сподіватися, що в особі Avast! Free Antivirus 2014 ми отримали стабільну на деякий час версію інтерфейсу.

Також радує проведена робота не тільки над інтерфейсом, але і над новими технологіями забезпечення безпеки, в результаті появи яких Avast! Free Antivirus 2014 виглядає більш функціональним, ніж деякі платні аналоги. До мінусів можна віднести традиційну для безкоштовних продуктів перевантаженість рекламою своїх платних продуктів і погіршення підтримки (поки немає керівництва користувача).

переваги

 1. Новий корістувальніцькій інтерфейс. Інтерфейс ставши простіше, Було прибрано много нефункціональної информации, з'явилася настроюється панель для часто вікорістовуваніх функцій.
 2. Новий режим «посилений» режим (Hardened) дает можлівість працювати в режімі «білого» списку Додатків, что дозволяє підвіщіті БЕЗПЕКУ роботи для недосвідченіх Користувачів. В цілому поява такої технології є великим кроком вперед для безкоштовного антивіруса.
 3. У Avast! Free Antivirus 2014 ряд ​​різних методів забезпечення безпеки (поведінковий аналізатор, пісочниця, евристики і т.д.) був інтегрований в єдину технологію Deepscreen, що дозволяє приймати рішення про безпеку невідомих файлів.
 4. Інструмент для контролю і завантаження оновлень на ряд популярних програм ( «Software Health») дозволяє уникати вразливостей в популярних додатках, таких як Adobe Reader, Flash, Java, поновлення яких виходять дуже часто. Хоча функціональність даного компонента обмежена, його наявність вигідно виділять Avast! Free Antivirus 2014 на тлі багатьох платних аналогів.
 5. Захист при роботі в Інтернет. За захист відповідають як компоненти антивірусного монітора (веб-екран, поштовий екран), так і оновлений модуль для браузерів, який захищає від фішингових сайтів, стеження за активність користувача, а також надає дані про репутацію відвідуваних веб-сайтів.
 6. Утиліта для створення «аварійного» диска дозволяє створити завантажувач з антивірусом для перевірки заражених комп'ютерів.
 7. Наявність окремого централізованого інструменту для роботи зі статистикою. Наявність великої кількості графіків сильно заважало в попередніх версіях.

недоліки

 1. Постійні кардинальні зміни призначеного для користувача інтерфейсу можуть призводити до негативних емоцій. Минуло трохи більше півроку, як користувачі звикли до попереднього повністю новому інтерфейсі, як він знову змінився. В результаті на форумах, пов'язаних з обговоренням Avast часто можна зустріти користувачів, які вважають, що треба було зупинитися і розвивати стиль 7 або стиль 8 версії Avast! Free Antivirus.
 2. Наявність однотипних функцій в різних розділах. Компоненти «AccessAnyware» і «Дистанційна допомогу» виконують схожі функції і можуть доповнювати один одного. Складається враження, що до даних компонентів у розробників в даній версії антивіруса просто не дійшли руки і в наступних версіях вказане протиріччя буде дозволено.
 3. Велика кількість рекламних повідомлень. При цьому реклама не знаходиться в спеціально створеному для неї розділі «Магазин», а рівномірно розподілена по всій програмі. Особливо дивно виглядає порівняння версій Avast! Internet Security і Avast! Premier, в якому версію Internet Security «позбавили» кількох компонентів.
 4. Відсутність довідкової інформації російською мовою для Avast! Free Antivirus 2014. Також в новій версії пропала можливість завантажити керівництво користувача. Швидше за все, це пов'язано з тим, що фінальна версія вийшла недавно і найближчим часом керівництво користувача з'явиться.

IRC (Internet Relay Chat)