IT-World: Як створити завантажувальну флешку

  1. Сергій Гріцачук

IT Expert Як це зробити Сам собі адмін Сергій Гріцачук

| 09.02.2015

Перша умова - мати образ системи

Яку флешку вибрати

Як записати образ на носій

Завантажуватися з флешки звичайному користувачеві доводиться не так вже й часто, в основному це потрібно адмінам і фахівцям з ремонту й відновлення ПК і ноутбуків. Але іноді це єдиний спосіб доступу до даних або очищення комп'ютера від вірусів, та й в діагностиці допоможе. А вже якщо вирішили систему перевстановити або відновити з резервної копії - без флешки нікуди.

Перша умова - мати образ системи

Що б ви не запланували робити з комп'ютером, необхідно мати спеціальний установчий образ операційної системи, яка і буде запускатися з носія: наявності вже встановленої на комп'ютері ОС недостатньо. Це може бути інсталяційний диск Linux, Windows, антивірусний диск, спеціалізований пакет системних і сервісних утиліт або заздалегідь створений образ вашої системи з усіма програмами, настройками (резервний образ диска) і т. Д. Головне, що вихідний файл являє собою образ системи, який було збережено в форматі ISO.

Як правило, образ призначений для запису на оптичний носій (CD, DVD), що викликає сумніви у користувача - чи можна записати його на флешку? Відповідь проста: справа в тому, що при створенні системного завантажувального накопичувача на ньому формується спеціалізована структура, однакова для будь-якого типу накопичувача (будь то оптичний диск, HDD або флешка), так що комп'ютера без різниці, на який носій буде розгорнуто образ.

Яку флешку вибрати

Головна умова - обсяг накопичувача повинен бути достатній для розміщення файлу образу. Уважно ознайомтеся з документацією: там напевно вказано необхідний розмір завантажувального диска. Деякі образи створені так, що займають менше місця, ніж вказано в документації, але це не означає помилку і те, що носій можна взяти меншого обсягу (в процесі установки системи знадобиться додатковий простір для розгортання архівів, створення службових файлів та інших потреб). Сміливо використовуйте накопичувач більшого обсягу - зайвий простір просто не буде задіяно. З огляду на, що доведеться оперувати з великими обсягами інформації, краще придбати флешку з інтерфейсом USB 3.0 (якщо його підтримує ваш комп'ютер) - це прискорить процедуру установки системи.

Як записати образ на носій

Після того як флеш-накопичувач обраний, залишається розмістити на ньому обрану систему. Найпростіший спосіб - скористатися безкоштовною утилітою Windows 7 USB / DVD download tool , Яку можна завантажити з офіційного сайту Microsoft. Її інтерфейс хоч і англійською, але настільки простий, що впорається навіть той, хто не знайомий з іноземними мовами.

Запис проводиться в чотири етапи. На першому пропонується вибрати образ диска, натиснувши "Browse". Потім натискаємо "Next" і в наступному вікні вказуємо, що записувати треба саме на флешку (пропонується ще DVD), після чого активуємо відповідну кнопку USB-device.

Потім натискаємо Next і в наступному вікні вказуємо, що записувати треба саме на флешку (пропонується ще DVD), після чого активуємо відповідну кнопку USB-device

На третьому етапі дій буде потрібно більше. Спочатку треба підключити флешку до комп'ютера, слідом перевірити, обрана вона у випадаючому меню (якщо немає - встановити вручну), і, нарешті, після натискання кнопки "Begin copying" позитивно відповісти на питання, чи слід очистити вміст накопичувача.

Після завершення форматування програма перейде до заключного етапу - запису образу. Завершення процесу повинно супроводжуватися написом: "Bootable USB device created successfully", після чого програму можна закрити, а флеш-накопичувач витягти, так як він готовий для подальшої роботи по завантаженню та встановлення системи.

Альтернатива - використовувати спеціалізовану програму UltraISO , Яка вміє робити безліч операцій (крім створення завантажувальних образів системи). Правда, вона платна і підійде тільки для одноразового використання в режимі тріал-версії. Якщо ж вирішите користуватися нею в подальшому, доведеться придбати ліцензію ($ 29,95). Створення завантажувального диска в ній здійснюється через меню «Самозавантаження» і виглядає аналогічно: вибір способу, форматування носія і подальша запис образу в режимі "USB-HDD +".

Створення завантажувального диска в ній здійснюється через меню «Самозавантаження» і виглядає аналогічно: вибір способу, форматування носія і подальша запис образу в режимі USB-HDD +

Можливі й інші способи створення завантажувального диска: вручну, за допомогою командного рядка, за допомогою фірмових утиліт (Recovery Tool) або усіляких автоінсталляторов. Але самими універсальними і простими залишаються описані вище (якщо в інструкції до вашого образу не пропонується інше).

висновки

Запис образу системи на флешку - завдання нескладне. Єдино, важливо не забути зберегти цінну інформацію, інакше вона буде втрачена в процесі форматування. І по можливості уникайте неперевірених утиліт, особливо тих, що нав'язуються невідомими розробниками: такі «помічники» можуть заразити ваш комп'ютер вірусами, видалити які буде набагато складніше, ніж створити завантажувальний диск.

Ключові слова: флеш-накопичувач

[ Підписка на журнал ]

про авторів

Сергій Гріцачук

Оглядач, аналітик, інженер-системотехнік. Дійсний член «Клубу експертів Intel», сертифікований фахівець (Мюнхен) з мережних і серверних технологій з 1993 року. Комп'ютерами та супутніми рішеннями займається з 1985-го, учасник численних виставок, володар нагород за оригінальні схемотехнічні і програмні розробки. Перший диплом отримав в 1984 році від «Патентного бюро» журналу «Юний технік». Захоплюється полюванням, риболовлею, водно-моторним спортом. «Статут суєтою цивілізації, вважаю за краще відокремлене життя вдалині від неї. Весь вільний час віддаю родині і дітям ».

Як правило, образ призначений для запису на оптичний носій (CD, DVD), що викликає сумніви у користувача - чи можна записати його на флешку?
IRC (Internet Relay Chat)