Аутизм: що це таке і як він проявляється?

 1. Що таке аутизм і як він проявляється?
 2. Особливості світосприйняття аутистів
 3. Невеликі підказки: як вести себе з аутистами

Сьогодні на сайті "Красива і Успішна" ми розповімо про аутизм - що це таке, як він проявляється і як краще поводитися з аутята - так ласкаво називають своїх особливих діток батьки.

Сьогодні на сайті Красива і Успішна ми розповімо про аутизм - що це таке, як він проявляється і як краще поводитися з аутята - так ласкаво називають своїх особливих діток батьки

Звичайно, в одній статті неможливо розібратися, що таке аутизм у дитини, які його особливості, але ми постараємося дати вам рекомендації, які допоможуть не опускати руки і не припиняти боротися за повноцінне життя вашого особливого дитини.

Що таке аутизм і як він проявляється?

У багатьох джерелах аутизм називають хворобою, для якої характерні певні симптоми (про них ми розповімо далі). Але ми назвемо аутизм не хворобою, а особливим станом дитини, який реагує на те, що відбувається не так, як інші діти - він бачить світ по-іншому.

Мислення звичайної людини подібно роботі мікропроцесора комп'ютера, який одночасно відповідає за виконання декількох програм. Ми можемо одночасно виконувати кілька справ паралельно: готувати їсти і думати про завтрашній звіті на роботу, забирати дітей з садка і планувати, як провести вечір.

У аутистів мозок влаштований інакше - вони не можуть думати і реагувати одночасно на кілька речей. Їм потрібна конкретика! Це важливо зрозуміти, щоб розібратися, що це за хвороба у дітей.

Ось як описує свій стан письменник-аутист Чандіма Раджапатірана:

 • «Мене кличе мати, я чую і розумію, що вона хоче. Але вона не говорить конкретно: «Встань!» Я чую її голос і розумію, що це «мама», а не реагую на її прохання ».

Це особливість психіки дитини-аутиста. Величезний потік інформації викликає у таких дітей роздратування через те, що вони просто не можуть відреагувати фізично на те, що їх просять. Це потрібно обов'язково враховувати батькам, що займаються вихованням таких діток.

Ось приклади, як це проявляється в повсякденному житті:

 • Ви нахиляєтеся до дитини, посміхаєтеся і говорите, як його любите - він же бачить тільки рух ваших губ і стежить за ними, але ніяк не помічає ласкавих емоцій з вашого боку.
 • Ви звете дитини на ім'я, він знову-таки реагує на рух губ, але ніяк не чує своє ім'я.
 • Ви вирішили піти додому іншою дорогою, для дитини це паніка . Він не бачить звичних образів навколо.

Ось деякі симптоми дитячого аутизму, на які дорослі вперто закривають очі, списуючи на характер. Насправді це самі ранні ознаки аутизму:

 • Дитина не реагує на посмішку, звернення до нього оточуючих і сам майже не посміхається.
 • Він дуже рідко дивиться в очі.
 • Не реагує на простягнуті до нього руки.
 • Його не дратують мокрі пелюшки.
 • Грає більше з предметами, а не з людьми.
 • Не розуміє, що у нього є ім'я, не відгукується на нього.
 • Любить самотність, суспільство дітей його обтяжує.
 • Може повторювати одну і ту ж фразу, наприклад, слова з реклами, безперервно. Часто вірші і казки запам'ятовує швидко і дослівно. Каже «штампами».
 • На звуки така дитина реагує із запізненням. Наприклад, автомобіль просигналив, дитина повернув голову на звук не відразу, а через 30 секунд. Як кажуть, «дійшло». Часто батьки починають підозрювати глухоту.
 • Він може малювати каляки-маляки годинами, рвати монотонно папір.
 • Повторювати одне й те ж дію: бігати колами по кімнаті навшпиньках, розгойдуватися на стільці - так звані ритуали. Вони посилюються при емоційному збудженні.
 • Віддає перевагу одному кольору - наприклад, вибирає тільки зелені іграшки, ігноруючи інші.
 • Спостерігаються різкі неадекватні емоційні сплески: гучний сміх, вигук, зойк.
 • Дитина може сам себе вкусити, подряпати - схильний до аутоагресії.
 • Аутист не любить нічого нового: ні нових страв, ні нових людей, ні нових іграшок, ні нових маршрутів.
 • Він болісно реагує на нову обстановку. Навіть якщо ви переставите в кімнаті меблі, це у нього викличе паніку.
 • Він любить лизати, нюхати предмети і людей.

Примхливий, неадекватний, незграбний, замкнутий, чудний, дивний - ось яким бачать дитину-аутиста з боку сторонні люди, які не знають про його діагноз. Часто у батьків таких дітей виникає почуття сорому, знедоленої людини, боязні показати свою дитину.

Але дорослі повинні налаштувати себе на те, що саме вони повинні допомогти своєму малюкові жити в іншому світі - соціалізувати його, навчити спілкуватися з людьми і жити з ними, а не ховатися від них.

Останні досягнення в лікуванні дитячого аутизму показали, що такі діти можуть навчитися жити в чужому для них світі.

Щоденна кропітка робота батьків і психологів допомагає в цьому. Ось деякі рекомендації дорослим, як лікувати аутизм в домашніх умовах.

Особливості світосприйняття аутистів

Таких дітей в психології часто називають травмованими звуковик. Що це означає?

 1. Перша особливість сприйняття світу аутистами пов'язана зі звуками. Сама чутлива зона у них - вуха. Звичайній людині найбільше нестерпна фізичний біль, а психіку аутиста калічать гучні і різкі звуки. Тому наш гучний світ змушує його замкнутися в собі - відгородитися. З часом дитина просто перестає реагувати не тільки на гучні звуки, а й на звичайну мову. Як результат, у дітей-аутистів знижується здатність до навчання. Тому для таких дітей розробляються спеціальні методики навчання аутистів.
 2. Друга особливість полягає в тому, що аутист не здатний співвіднести адекватно себе з навколишнім світом. Він не бачить свого «я», тому часто говорить про себе як про третю особу: «Вона пішла», «Він уже вмився». Йому важко грати по черзі, розповісти щось про себе. Він не може відповісти на питання: «Як тебе звуть?», Зате він відповість на питання: «Як звуть цього хлопчика?», Якщо ви покажете на нього або побачить себе в дзеркалі. Тому йому складно знаходиться в колективі з іншими дітьми - він губиться і не бачить себе серед них.
 3. Третьою характерною особливістю таких дітей можна назвати проблеми в мовному розвитку. Вони можуть цитувати точно фрази з реклам, мультфільмів , Запам'ятовуючи їх з першого разу, і потім можуть повторювати їх по колу необмежену кількість разів. Багато батьків, почувши це, радіють, що у дитини відмінна пам'ять, але насправді це одна з ознак аутизму.
 4. Дуже часто у дітей аутистів є один вид діяльності, в якому він проявляє неймовірні успіхи - може легко множити в розумі чотиризначні числа, але при цьому не може запам'ятати просте чотиривірш. Або дитина може цитувати напам'ять великі уривки прози, але не може запам'ятати таблицю множення.

Як кажуть психологи, багато батьків неправильно поводяться з аутистами, ніж сприяють ще більшого замикання таких дітей в собі.

Невеликі підказки: як вести себе з аутистами

Аутизм, лікування якого направлено на адаптацію дитини до нормального життя, вимагає від батьків великого терпіння і сталості.

 • Не сприймайте дитину як розумово відсталого - йому просто потрібно більше часу, щоб подумати.
 • Не забувайте, що такі діти дуже ранимі й чутливі до звуків - ніякої агресії і сварок в присутності дитини, ніяких образ.
 • Найчастіше аутисти мислять образами. Їм легше вивчити імена іменники, тому що у них перед очима є образи цих слів. А ось для того, що розібратися, як це «вгору-вниз», вони повинні це побачити. Можна взяти літачок і показати, як він злітає зі столу, при цьому повторити кілька разів: «Вгору!». Точно так навчати поняттю «вниз».
 • Так само йде справа з дієсловами. Навчаючи маленького аутиста дій, потрібно все йому демонструвати. Часто в різних методиках лікування аутизму для цього використовують картинки і дзеркало. Малюка садять перед дзеркалом, коли він їсть, щоб він бачив сам процес, коли він чистить зуби, малює - дитина повинна все бачити.
 • Якщо дитина вміє читати, пишіть йому інструкції - ланцюжок дій. Він не запам'ятовує на слух більше трьох кроків. Наприклад, встати, підійти до раковини, взяти щітку, взяти зубну пасту, видавити пасту і т.д. Це ж можна демонструвати картинками.
 • Такі діти дуже потребують порядку і передбачуваності. У них повинен бути чіткий режим дня, предмети в кімнаті повинні займати одне і те ж місце.
 • Аутистів потрібно заздалегідь налаштовувати на таку дію. Наприклад, попереджайте, що ти пограєш ще годину, а потім ми йдемо на вулицю.
 • У спілкуванні з маленькими аутята використовуйте короткі і чіткі фрази, супроводжуйте все жестами, а ще краще - картинками. «Ти будеш пити компот?». Питаєте і показуєте чашку з компотом, підносячи її до свого рота.
 • Пояснюйте, що відчуває дитина, вчіть його розпізнавати причину і наслідок: «Ти посміхаєшся, бо маленьке кошеня тобі сподобався», «Я сердилася, бо ти каталася по підлозі».
 • Спілкуйтеся в інтернеті з іншими мамами таких діток. На багатьох «Мамско» сайтах є групи, де мами діляться досвідом навчання своїх аутята, обговорюють останні методики лікування дитячого аутизму, діляться картинками для занять, вправами для таких дітей.
 • Заняття таку дитину з фахівцем - важлива частина успіху. Психологи вивчають основні методи впливу на психіку таких дітей, знають всі тонкощі їх мислення. Вони обов'язково розкажуть батькам все про аутизм і його лікування в домашніх умовах. Але, на жаль, не у всіх сімей є можливість звернутися до професіонала.

Сім'ї знаменитостей теж стикаються з проблемою аутизму. У сім'ях кіноакторів Сильвестра Сталлоне, Гері Коула, співачки Тоні Брекстон, футболіста Ден Марино, актриси Холлі Робінсон-Піт виховуються діти з подібним діагнозом. Знамениті батьки на власному досвіді переконалися - для того, щоб допомогти своїм дітям, необхідна рання діагностика і щоденні заняття.

Пам'ятайте, вашій дитині складно в цьому світі, тому Sympaty.net хоче побажати батькам аутята в першу чергу мудрості у вихованні своїх дітей і, звичайно ж, терпіння.

---
Автор - Юлія Спиридонова, сайт www.sympaty.net - Красива і Успішна
Копіювання цієї статті заборонено!

Що таке аутизм і як він проявляється?
Що таке аутизм і як він проявляється?
Що це означає?
Він не може відповісти на питання: «Як тебе звуть?
», Зате він відповість на питання: «Як звуть цього хлопчика?
«Ти будеш пити компот?
IRC (Internet Relay Chat)