Піранья

 1. Піранья - опис і фото риби. Як виглядає піранья?
 2. Де живуть піраньї?
 3. Що їдять піраньї?
 4. Скільки живуть піраньї?
 5. Класифікація піраньєвих
 6. Види піраній, назви і фото
 7. Розмноження (нерест) піраній
 8. Зміст піраній в акваріумі
 9. Розмір акваріума
 10. Рослинність і укриття
 11. оптимальні параметри
 12. розмноження
 13. Чим годувати піраній?
 14. Годування рослиноїдних піраній
 15. Сумісність піраній в акваріумі
 16. Акваріумні піраньї, назви і фото
 17. Значення піраній в природі
 18. Цікаві факти про Піранья

Піранья - прісноводна риба, яка відноситься до класу Променепері риби, підкласу новопёрие риби, Інфраклас костисті риби, надряду костнопузирние, загону харацінообразние. Відносно сімейства існують дві класифікації. За однією з них, піранья відноситься до сімейства харацінових (лат. Characidae), за іншою - до сімейства піраньєвих (лат. Serrasalmidae).

З приводу походження назви піраньї теж існують різні версії. Згідно з однією з них, риба названа від португальського слова «pirata» - «пірат». За іншою версією, назва походить від слів «бенкету» і «АНІА», які на мові індіанців-гуарані позначають, відповідно, «риба» і «злий». Іноді рибу називають «річковий гієною», «карибської рибою», «рибою-дияволом», «зуб-рибою», «зубасті демоном», даючи прізвиська, які характеризують її характер і зовнішній вигляд. Як варіант використовуються назви «пірайя» і «пірая».

Як варіант використовуються назви «пірайя» і «пірая»

Автор фото: Fir0002, GFDL 1.2

повернутися до змісту ↑

Піранья - опис і фото риби. Як виглядає піранья?

Всупереч стереотипу, що склався, серед десятків видів піраньєвих більше половини вживають рослинну їжу. Існує навіть різновид, яка харчується лускою. Решта видів - це типові хижаки, але тільки 4 з них особливо небезпечні для людей і тварин (в цей список входять звичайна піранья і велика піранья). При існуючих розбіжностях представників сімейства все ж об'єднують деякі загальні риси.

Піраньї мають високу, сильно стисле з боків тіло, за формою наближається до диска. Найбільша риба сімейства - це бурий паку (лат. Colossoma macropomum), максимальна довжина його тіла може досягати 108 см. До речі, важить такий гігант 40 кг. Мінімальний розмір представників сімейства становить 10-14 см, як, наприклад, у сріблястого метінніси (лат. Metynnis argenteus). Самки піраній більший і товщий самців, до того ж самці мають більш яскраве забарвлення.

У хижих піраній голова велика, з тупою мордою і потужною мускулатурою ротового апарату. Нижня щелепа видається вперед, як у бульдога. На щелепах розташовані дуже гострі, клиновидні зуби з глибоким корінням. Вони посаджені у вигляді зустрічних зубів пилки, при укусі змикаються без найменшого зазору. Губи у риби товсті, прикривають зуби так, що видно тільки кінчики. Щелепи піраньї дуже сильні. На нижній щелепі розташовується до 77 зубів, на верхній - до 66.

На нижній щелепі розташовується до 77 зубів, на верхній - до 66

Зуби піраньї. Автор фото: Brendan van Son

Автор фото: Brendan van Son

Зуби звичайної піраньї. Автор фото: Pavel Zuber

Рослиноїдні види мають молляровідние труть зуби.

А на верхній щелепі вимпела (флагової) піраньї розташовується не один, а два ряди зубів.

А на верхній щелепі вимпела (флагової) піраньї розташовується не один, а два ряди зубів

Зуби червоного паку. Автор фото: Nisamanee wanmoon, CC BY-SA 4.0

Короткий хвіст піраньєвих забезпечений потужним, слабовиемчатие плавцем. Анальний і спинний плавники довгі, черевні - короткі. Спинний плавець складається з не менше 16 променів.

На спині є другою, чітко виражений жировий плавець, характерний для харацінообразние і розташований позаду спинного.

На спині є другою, чітко виражений жировий плавець, характерний для харацінообразние і розташований позаду спинного

Автор фото: Jiří Novák

Орієнтуються представники сімейства за допомогою зору і нюху. Очі у них великі, зіниці темні. Піраньї добре бачать. Живучи в акваріумах, вони помічають руху за склом не тільки поблизу, але і в протилежній стороні приміщення. Живучи в річці риби реагують навіть на проліт мухи або бджоли .

Нюх хижих видів розвинене надзвичайно сильно - вони відчувають краплю крові в 250 літровому басейні за 30-40 сек. Інформація про рух інших риб відмінно вловлюється бічною лінією, викликаючи миттєву реакцію.

Інформація про рух інших риб відмінно вловлюється бічною лінією, викликаючи миттєву реакцію

Автор фото: Tino Strauss, CC BY-SA 3.0

Забарвлення представників сімейства дуже різноманітна і красива. Рибки можуть бути сріблястими, чорними, з плямами і смужками, блискітками і переливами. Протягом життя колір у деяких різновидів піраній змінюється. У плямистих особин з віком можуть зникати плями на боках. Колір плавників також різний у різних видів. Плавці можуть бути прозорими, червоними, з темною облямівкою, з блакитними смужками і так далі.

Як і інші стайня риби, піраньї можуть подавати різні за звучанням голосові сигнали. Голосових зв'язок у них немає, тому «розмовляють» риби за допомогою плавального міхура. Риба зменшує особливу групу м'язів зі швидкістю до 150 разів на секунду, завдяки чому міхур вібрує і видає звук. Щоб налякати противника, піраньї кашляють або гавкають. При переслідуванні ворога піраньї видають звуки, схожі на барабанну дріб. А безпосередньо під час фізичної атаки вони хрипко квакають, немов жаби .

повернутися до змісту ↑

Де живуть піраньї?

Ареал проживання піраній охоплює майже всю Південну Америку. Піраньї водяться в річках басейну Амазонки, Парани, Уругваю, Ессекібо, Оріноко. Вони входять до складу фауни Бразилії, Венесуели, Гайани, Перу, Еквадору, Болівії, Уругваю, Аргентини, Парагваю, Колумбії. Піраньї живуть в прісних водоймах: річках, протоках, затонах, заплавних озерах. Близькості моря уникають. Вони не здатні розмножуватися в солоній воді і можуть жити тільки в теплих водах. Замерзаючим водойм розселення цих риб не загрожує.

Починаючи з 2008 року, в ЗМІ періодично з'являються повідомлення про затримання піраній в різних озерах і річках Росії і Європи. Але це зовсім не означає, що піраньї водяться в Росії і європейських країнах. Риби потрапляють в неприродні для них умови проживання завдяки своїм господарям-аквариумистам, які позбавляються від них, випускаючи в річки.

Автор фото: MM, CC BY-SA 2.0

Піраньї ведуть стайня спосіб життя. Він характерний як для молодих, так і для дорослих особин. У зграях вони полюють, і саме стайное напад породило похмуру славу цих риб. Поведінка хижих піраній в природі і в акваріумі відрізняється. Хижаки, що живуть в річці, агресивні, нічого не бояться, нападають на жертву будь-якої величини. Напад піраній відбувається блискавично і відразу всією зграєю. Рибу приваблюють сплески і рух у воді. Відчувши запах крові хижачку вже ніщо не втримає. Очевидці стверджують, що зграя піраній за 1 хвилину обгризає до кісток свиню вагою до 50 кг. У неволі рибки стають полохливими. У стресових ситуаціях вони ведуть себе неадекватно. При трясці акваріума і ударах по ньому вони завалюються на бік і падають на дно, але швидко заспокоюються і приходять до тями.

Знаменита агресивність піраній в повній мірі проявляється, якщо вони голодні і зібрані у великій кількості на невеликій ділянці водойми. Наприклад, коли в посушливі періоди зграї піраній виявляються в пересихає рукаві річки, відрізаному від великої води, або у вузьких берегах обмілів річок. Незалежно від місця проживання, в разі стресових ситуацій піраньї конфліктують між собою. Вони часто відкушують один одному плавники, губи, наносять рани, які затягуються досить швидко - за 4-6 днів.

Рослиноїдні представники сімейства піраньєвих - мирні, ні на кого не нападають істоти, які самі можуть стати жертвою хижаків або людини.

Автор фото: David Morimoto (treez44est), CC BY-SA 2.0

повернутися до змісту ↑

Що їдять піраньї?

Піраньї неймовірно ненажерливі. Одні види харчуються виключно рослинністю, інші є хижаками. Піранья-хижачка харчується всім, що рухається в воді: риби, змії , Тварини і навіть птахи, які сідають на воду або пролітають близько від поверхні водойми. Їх бояться навіть крокодили , Які в спробі уникнути сумної долі перевертаються на спину, підставляючи голодної зграї броньований панцир і рятуючи незахищений живіт. Багато піраньї поїдають, крім іншого, планктон і личинки комах. Флаговая (вимпела) піранья (лат. Catoprion mento) їсть луску великих риб, в тому числі представників свого сімейства.

У природі піраньєвих нічого не беруть з дна, в акваріумах ж вони підхоплюють лежить на дні м'ясо. Хижі піраньї схильні до канібалізму. Родичів, які потрапили в мережі або на гачок, вони з'їдають миттєво. Також ці риби здатні знищити всіх собі подібних в акваріумі.

Рослиноїдні види сімейства піраньєвих їдять водну рослинність і впали в річку плоди.

Рослиноїдні види сімейства піраньєвих їдять водну рослинність і впали в річку плоди

Автор фото: Citron, CC BY-SA 3.0

повернутися до змісту ↑

Скільки живуть піраньї?

У неволі тривалість життя піраньєвих становить від 7 до 15 років, але деякі особини живуть до 20 років і більше. Наприклад, максимальний термін життя в 28 років зафіксовано у червоного паку. У природі риби, ймовірно, можуть жити і до 20 років.

Класифікація піраньєвих

Згідно з інформацією з сайту fishbase.org (дані від 18 серпня 2017), в сімейство піраньєвих входять 97 видів риб, які відносяться до 16 родів. Один рід є вимерлим.

 1. Acnodon (Eigenmann, 1903) - акнодони, або риби-івці
  • Acnodon normani (Gosline, 1951) - риба-вівця Нормана, акнодон Нормана
  • Acnodon oligacanthus (Müller & Troschel, 1844)
  • Acnodon senai (Jégu & Santos, 1990)
 1. Catoprion (Müller et Troschel, 1844) - вимпела піраньї
  • Catoprion mento (Cuvier, 1819) - флаговая піранья, вимпела піранья
 1. Colossoma (Eigenmann et Kennedy, 1903) - колоссоми
  • Colossoma macropomum (Cuvier, 1816) - бурий паку
 1. Metynnis (Cope, 1878) - риби-долари, метінніси
  • Metynnis altidorsalis (Ahl, 1923)
  • Metynnis argenteus (Ahl, 1923) - сріблястий метінніси, срібляста риба-долар
  • Metynnis cuiaba (Pavanelli, Ota & Petry, 2009)
  • Metynnis fasciatus (Ahl, 1931)
  • Metynnis guaporensis (Eigenmann, 1915)
  • Metynnis hypsauchen (Müller & Troschel, 1844) - звичайний метінніси, дисковидний метінніси, риба-дзеркало, метінніси Шреймюллера
  • Metynnis lippincottianus (Cope, 1870) - метінніси Рузвельта,
  • Metynnis longipinnis (Zarske & Géry, 2008)
  • Metynnis luna (Cope, 1878) - місячний метінніси
  • Metynnis maculatus (Kner, 1858) - плямистий метінніси, плямиста риба-долар
  • Metynnis mola (Eigenmann & Kennedy, 1903) - парагвайський метінніси
  • Metynnis orinocensis (Steindachner, 1908)
  • Metynnis otuquensis (Ahl, 1923)
  • Metynnis polystictus (Zarske & Géry, 2008)
 1. Mylesinus (Cuvier et Valenciennes, 1849)
  • Mylesinus paraschomburgkii (Jégu, Santos & Ferreira, 1989)
  • Mylesinus paucisquamatus (Jégu & Santos, 1988)
  • Mylesinus schomburgkii (Valenciennes, 1850) - Гвіанський мілезін
 1. Myleus (Müller et Troschel, 1844) - мілеуси
  • Myleus altipinnis (Valenciennes, 1850)
  • Myleus knerii (Steindachner, 1881)
  • Myleus latus (Jardine, 1841)
  • Myleus micans (Lütken, 1875)
  • Myleus pacu (Jardine, 1841)
  • Myleus setiger (Müller & Troschel, 1844)
 1. Myloplus (Gill, 1896) - мілоплюси
  • Myloplus arnoldi (Ahl, 1936)
  • Myloplus asterias (Müller & Troschel, 1844)
  • Myloplus laevis (Eigenmann & McAtee, 1907) - гладкий мілоплюс
  • Myloplus lobatus (Valenciennes, 1850)
  • Myloplus lucienae (Andrade, Ota, Bastos & Jégu, 2016
  • Myloplus planquettei (Jégu, Keith & Le Bail, 2003
  • Myloplus rhomboidalis (Cuvier, 1818)
  • Myloplus rubripinnis (Müller & Troschel, 1844) - красноплавнічний милею (мілеус), зірчастий милею
  • Myloplus schomburgkii (Jardine, 1841) - милею стрічковий, тетра дискова, милею Шомбургка
  • Myloplus ternetzi (Norman, 1929) - парамілопл Тернетца
  • Myloplus tiete (Eigenmann & Norris, 1900)
  • Myloplus torquatus (Kner, 1858)
  • Myloplus zorroi (Andrade, Jégu & Giarrizzo, 2016)
 1. Mylossoma (Eigenmann et Kennedy, 1903) - мілоссоми
  • Mylossoma acanthogaster (Valenciennes, 1850)
  • Mylossoma aureum (Spix & Agassiz, 1829) - мілоссома золотиста
  • Mylossoma duriventre (Cuvier, 1818) - мілоссома звичайна, мілоссома кілебрюхая
 1. Ossubtus (Jégu, 1992)
  • Ossubtus xinguense (Jégu, 1992)
 1. Piaractus (Eigenmann, 1903) - піраньї-піаракти
  • Piaractus brachypomus (Cuvier, 1818) - червоний паку, червоногрудий паку, двузубая колоссома
  • Piaractus mesopotamicus (Holmberg, 1887)
 1. Pristobrycon (Eigenmann, 1915)
  • Pristobrycon aureus (Spix & Agassiz, 1829) - золотий прістобрікон
  • Pristobrycon calmoni (Steindachner, 1908) - прістобрікон Кальмон
  • Pristobrycon careospinus (Fink & Machado-Allison, 1992)
  • Pristobrycon maculipinnis (Fink & Machado-Allison, 1992)
  • Pristobrycon striolatus (Steindachner, 1908) - крапчастий прістобрікон
 1. Pygocentrus (Müller et Troschel, 1844)
  • Pygocentrus cariba (Humboldt, 1821)
  • Pygocentrus nattereri (Kner, 1858) - звичайна піранья, піранья Наттерера
  • Pygocentrus palometa (Valenciennes, 1850)
  • Pygocentrus piraya (Cuvier, 1819) - велика піранья
 1. Pygopristis (JP Müller & Troschel, 1844) - пігопрістіси
  • Pygopristis denticulata (Cuvier, 1819) - пігопрістіс краснохвостий, пігопріст большезубий
 1. Serrasalmus (Lacepède, 1803) - піраньї
  • Serrasalmus altispinis (Merckx, Jégu & Santos, 2000)
  • Serrasalmus altuvei (Ramírez, 1965) - піранья Альтуве
  • Serrasalmus auriventris (Burmeister, 1861)
  • Serrasalmus brandtii (Lütken, 1875) - піранья Брандта
  • Serrasalmus compressus (Jégu, Leão & Santos, 1991)
  • Serrasalmus eigenmanni (Norman, 1929)
  • Serrasalmus elongatus (Kner, 1858) - струнка піранья, подовжена або сіра пірамбеба
  • Serrasalmus emarginatus (Jardine, 1841)
  • Serrasalmus geryi (Jégu & Santos, 1988)
  • Serrasalmus gibbus (Castelnau, 1855)
  • Serrasalmus gouldingi (Fink & Machado-Allison, 1992)
  • Serrasalmus hastatus (Fink & Machado-Allison, 2001)
  • Serrasalmus hollandi (Eigenmann, 1915) - карликова піранья Холланда
  • Serrasalmus humeralis (Valenciennes, 1850) - пятноплечая піранья
  • Serrasalmus irritans (Peters, 1877)
  • Serrasalmus maculatus (Kner, 1858)
  • Serrasalmus manueli (Fernández-Yépez & Ramírez, 1967) - мармуровий пігоцентр Мануеля
  • Serrasalmus marginatus (Valenciennes, 1837)
  • Serrasalmus medinai (Ramírez, 1965)
  • Serrasalmus nalseni (Fernández-Yépez, 1969)
  • Serrasalmus neveriensis (Machado-Allison, Fink, López Rojas & Rodenas, 1993)
  • Serrasalmus nigricans (Spix & Agassiz, 1829)
  • Serrasalmus nigricauda (Burmeister, 1861)
  • Serrasalmus odyssei (Hubert & Renno, 2010)
  • Serrasalmus rhombeus (Linnaeus, 1766) - ромбовидна піранья
  • Serrasalmus sanchezi (Géry, 1964) - малахітова пірамбеба Санчеса
  • Serrasalmus scotopterus (Jardine, 1841)
  • Serrasalmus serrulatus (Valenciennes, 1850) - Гвіанське пила-риба
  • Serrasalmus spilopleura (Kner, 1858) - плямиста піранья, огненноротая пірамбеба
  • Serrasalmus stagnatilis (Jardine, 1841)
  • Serrasalmus undulatus (Jardine, 1841)
 1. Tometes (Cuvier et Valenciennes, 1849)
  • Tometes ancylorhynchus (Andrade, Jégu & Giarrizzo, 2016)
  • Tometes camunani (Andrade, Giarrizzo & Jégu, 2013)
  • Tometes kranponhah (Andrade, Jégu & Giarrizzo, 2016)
  • Tometes lebaili (Jégu, Keith & Belmont-Jégu, 2002)
  • Tometes makue (Jégu, Santos & Belmont-Jégu, 2002)
  • Tometes trilobatus (Valenciennes, 1850)
 1. Utiaritichthys (Miranda Ribeiro, 1937)
  • Utiaritichthys esguiceroi (Pereira & Castro, 2014 року)
  • Utiaritichthys longidorsalis (Jégu, Tito de Morais & Santos, 1992)
  • Utiaritichthys sennaebragai (Miranda Ribeiro, 1937)
 1. † Megapiranha (Cione et al., 2009)
  • Megapiranha paranensis - вимерлий вид.

До речі, риба Megapiranha paranensis, яка вимерла близько 8-10 мільйонів років тому, досягала 0,95-1,28 метрів в довжину і важила близько 73 кілограмів. Згідно з розрахунками, які провели вчені, сила укусу гігантської піраньї щодо маси тулуба перевершувала цей показник у інших відомих хребетних тварин, в тому числі тиранозаврів. Сила укусу мегапіраньі досягала 1240-4749 ньютонів, а це значить, що риба могла втримати щелепами тварина вагою в 480 кг.

повернутися до змісту ↑

Види піраній, назви і фото

Нижче наведено опис деяких видів з сімейства піраньєвих:

 • Піранья звичайна (піранья Наттерера) (лат. Pygocentrus nattereri) дуже небезпечна для людини. У місцях проживання її називають «сайканга». Одна з назв дано рибі в честь австрійського вченого Йоганна Наттерера.

Максимальна довжина щільного дископодібного тіла риби досягає 60 см. Але зазвичай піраньї Наттерера мають більш дрібні розміри: 25-35 см. Молоді особини забарвлені дуже яскраво і красиво. Тіло у них блакитне, з більш темною спинкою і рівномірно розкиданими темними плямами. Груди і парні плавники - червоні, хвостовий плавник чорний з широкою блакитний вертикальною смугою. Таке забарвлення у звичайної піраньї буває до 7-8 місяців. Дорослішаючи, риби змінюють забарвлення. Після того як довжина тіла перевищить 8 см, воно стає сіро-сріблястим, боки рожевіють, плями на них блякнуть і пропадають, з'являються дрібні золотисті блискітки. Анальний плавник світлішає, а з настанням шлюбного періоду стає червоним. Дорослі піраньї, в залежності від їх настрою і стану, або чорні з невеликим синюватим відливом і з золотими блискітками, або однотонно-чорні з червоним низом (в шлюбний період).

Зуби у звичайної піраньї схожі на пилку, за допомогою якої вони можуть вирізати шматки м'яса з тіла жертви. Нижні зуби більші, верхні більш дрібні. Самки трохи крупніше і товщі самців. Крім того, їх можна відрізнити і за іншими ознаками. Кіль черевця самця спереду виглядає як латинська буква V, а у самок як U. Форма анального плавника самця загострена, а у самки - округла.

Звичайні піраньї водяться в річках Бразилії, Аргентини, Колумбії, Венесуели, Парагваю, Гайани.

Звичайні піраньї водяться в річках Бразилії, Аргентини, Колумбії, Венесуели, Парагваю, Гайани

Автор фото: Tino Strauss, CC BY-SA 3.0

 • Червоний паку (червоногрудий паку, двузубая колоссома) (лат. Piaractus brachypomus, син. Colossoma bidens) - рослиноїдний (травоїдний) вид родом з Бразилії.

Довжина тіла акваріумний риби не перевищує 45 см, хоча в природі паку виростає до 88 см. Риба має сизо-сірий колір тіла з сріблястими лусочками, червоними грудьми і нижніми плавниками. Спинний плавець подовжений, анальний - зубчастий. Край хвоста має обрамлення чорного кольору. Молоді особини мають темні плями з боків.

Молоді особини мають темні плями з боків

Автор фото: Milan Kořínek

 • Ромбовидна піранья (лат. Serrasalmus rhombeus) отримала своє ім'я за форму тіла. Іноді їй також дають назву «чорна піранья» або «чорна бразильська піранья». Крім того, цю рибу також називають Карибським червоним оком - «Caribe ojo rojo».

У довжину вона досягає 38 см (за іншими даними 41,5 см). Найбільш часто ромбовидна піранья забарвлена ​​в сріблястий колір з зеленуватим або сизим відливом, а по краю хвоста проходить смуга.

Родина риби - Гайана, Амазонка, Ла-Плата.

Автор фото: Milan Kořínek

 • Струнка піранья (лат. Serrasalmus elongatus) має видовжене тіло розміром не більше 25-30 см. Колір рибки сріблясто-сірий, черевце червонувате, анальний плавник темний, на хвості знаходиться темна облямівка.

Струнка піранья мешкає в басейнах річок Амазонки і Оріноко.

Струнка піранья мешкає в басейнах річок Амазонки і Оріноко

Автор фото: Clinton & Charles Robertson, CC BY 2.0

 • Карликова піранья (лат. S errasalmus hollandi) названа за маленькі розміри. Довжина її тіла досягає максимум 15 см. Але, незважаючи на це, вона є небезпечним хижаком. Колір риби сріблястий з темними плямами. Анальний плавник червоний, на кінці хвоста є чорна облямівка.

Тіло і голова витягнуті. У задній частині голови є горб.

У задній частині голови є горб

Автор фото: Felipe Sueti Magalhaes, CC-BY

 • Бурий паку (лат. Colossoma macropomum) - велика риба, близько 70 см в довжину, може досягати 108 см. Тіло забарвлене в бурі, сірі та чорні кольори і їх варіації. Зуби у бурого паку квадратні, схожі на людські.

Рибка любить самотність: стайность у бурого паку виражена менше, ніж у інших піраньєвих.

Рибка любить самотність: стайность у бурого паку виражена менше, ніж у інших піраньєвих

Автор фото: Tino Strauss, CC BY-SA 3.0

повернутися до змісту ↑

Розмноження (нерест) піраній

Піраньї стають статевозрілими після півтора років. В цей час їх стать цілком помітний. Нерест має сезонний і парний характер. Що достигають пари ведуть довгі переднерестового гри. Забарвлення у порушених піраній в цей час змінюється: наприклад, піраньї Наттерера стають чорними з яскраво-червоним низом.

У парі є Певна ділянка, Який вона люто захіщає від прібульців. На світанку, З першого променя сонця, самки віметівают ікру на підміті коріння дерев, плаваючі водорості або на грунт. Відразу після цього ікра піраньї запліднюється. Самці охороняють кладки. Оптимальна температура для виробництва потомства становить 26-28 ° С.

Ікринки мають розмір від 2 до 4 мм. Колір ікри може варіюватися від прозоро-бурштинового і до жовтувато-зеленого. Кількість вимітати ікринок варіюється від 500 до 15 000 штук (залежить від виду риби). Інкубаційний період складає 2-15 днів (також в залежності від виду риби і температури води), після чого з яєць вилуплюються личинки.

Інкубаційний період складає 2-15 днів (також в залежності від виду риби і температури води), після чого з яєць вилуплюються личинки

ікра піраньї

ікра піраньї

Автор фото: Milan Kořínek

повернутися до змісту ↑

Зміст піраній в акваріумі

Піраньї - дуже красиві і ефектні риби, які можуть прикрасити будь-який акваріум. Вони досить невибагливі. У хижих видів агресія в акваріумі проявляється набагато менше, ніж на волі: тут особини знаходяться в невеликій кількості і мають достатньо корму. Невеликі зграї піраній в акваріумі полохливі, нервові, не люблять яскраве освітлення і добре себе почувають, коли поверхня води покрита водоростями. Ось основні правила утримання акваріумних піраній:

повернутися до змісту ↑

Розмір акваріума

Так як розміри риб немаленькі, то і акваріуми їм потрібні довгі і великі - об'ємом близько 200-500 літрів і більше. Молодих рибок в кількості 5-8 штук до року можна тримати в акваріумі на 100-120 л. Після року обсяг повинен бути збільшений мінімум до 200 л.

Рослинність і укриття

В акваріумі повинна знаходитися кущисті рослинність, корчі і каміння, в яких риба може ховатися. Рослини можуть бути як живими, так і штучними.

оптимальні параметри

 • для метінніси і мілоссом - температура від 22 до 27 градусів за Цельсієм, dKH <1 °, dGH до 5 °, pH 6,5 ... 7,0;
 • для колосом - температура від 26 до 30 градусів за Цельсієм, dKH <2 °, dGH до 14 °, pH 6,0 ... 7,2;
 • для риб з роду піраній - температура від 26 до 28 градусів за Цельсієм, dKH <2 °, dGH до 14 °, pH 6,2 ... 7,2.

фільтрація води

Піраньї люблять чисту воду. Якщо її довго не міняти, хижі види звіріють і нападають один на одного. Необхідна регулярна фільтрація, продування повітрям, або аерація, часткова заміна води та чистка грунту сифоном.

розмноження

Для розмноження піраньєвих підійде акваріум на 200-350 л, в якому слід щодня міняти ¼ обсягу води і підтримувати температуру 24-28 ° С. У природних умовах піраньї нерестяться в річках з проточною водою, тому в штучному водоймищі треба встановлювати фільтр, який очищає воду і створює течію. Шар гальки на дні повинен бути товщиною не менше 5 см. Деякі види відкладають ікру на рослинність, інші - на грунт, треті - в нерестові ямки в грунті.

Для розмноження не обов'язковий новий акваріум: можна використовувати і той, де риби живуть на постійних умовах, але при цьому потрібно відселити їх сусідів. Після того як самка вимечет ікру, її відкидають. Коли починають підростати мальки, їх сортують за розміром і також пересаджують, інакше вони з'їдять один одного. Пересадку і вилов піраній слід проводити дуже обережно: риби іноді вистрибують з акваріума, а хижі особини можуть навіть покусати вас.

Звичайні піраньї. Автор фото: NGC 7070, CC BY 3.0

повернутися до змісту ↑

Чим годувати піраній?

Годування хижих піраній

Молодих хижих піраній можна годувати звичайними живими кормами для акваріумних риб. Дорослі хижачки їдять м'ясо, рибу, морепродукти.

Риба є найкращим і природним кормом для піраньї. Річкову рибу давати небажано, так як з нею в акваріум можна занести різні шкідливі організми. Зазвичай піраній годують живими, недорогими, маленькими акваріумними рибками: мечоносцями, гуппі, золотими рибками . Якщо рибки дуже дрібні, піраньї можуть з'їсти їх не відразу, а почекати, поки видобуток підросте. Мертву рибу вони теж їдять із задоволенням, наприклад, мойву. Якщо риба довше 10 см, її треба обробити: відокремити голову, випатрати, видалити жир.

Годують домашніх піраній і морепродуктами: м'ясом кальмара, креветками.

Запасний корм - це м'ясо: яловичина, серце, птиця. В акваріумі піраньї чітко позначають переваги в їжі: на одні види м'яса вони накидаються миттєво, інші їдять з небажанням, треті не їдять взагалі. Загодовують піраній м'ясом не можна, так як це веде до ожиріння і, як наслідок, до безпліддя. Періодично потрібно влаштовувати розвантажувальні дні або створювати в акваріумі великий струм води. Але вихованців можна і недогодовувати, інакше вони стають агресивними і можуть поранити або навіть з'їсти один одного.

По тому, як піраньї їдять, можна визначити їх стан. Якщо вони не активні, не борються за корм, що не рвуть видобуток, значить, вони відчувають себе не кращим чином, і їх не влаштовують умови утримання. В цьому випадку потрібно міняти воду або її температуру і режим аерації або шукати інші причини.

повернутися до змісту ↑

Годування рослиноїдних піраній

Рослиноїдних видів (метінніси, Мілєєв) годують капустою, салатом, кропивою , Шпинатом, нарізаними або протертими овочами (наприклад, огірками і кабачками ). Іноді раціон розбавляють живим мотилем або трубочником, які не повинні перевищувати 20% від загальної кількості їжі. Залишки їжі видаляють з акваріума, щоб вони не забруднювали воду.

повернутися до змісту ↑

Сумісність піраній в акваріумі

Піраньї, провідні хижий спосіб життя, практично не уживаються з іншими видами риб в акваріумі. При несприятливих умовах вони нападають навіть на родичів. Деякі особини можуть плавати в зграї хижаків місяцями, але потім несподівано, ймовірно зробивши якесь помилкове рух, бувають миттєво атаковані, причому з усіх сторін відразу. Так само блискавично зграя накидається на рибу, яка застрягла в рослинах або каменях і почала битися. Хворих і поранених риб піраньї визначають і з'їдають миттєво.

Але існують види риб, на яких піраньї не нападають. Наприклад, деякі американські сомики з роду Hoplosternum цілком мирно сусідять з хижачка. Ці соми періодично підпливають до піраній і знімають щось з боків: ймовірно, що заважають життя піраній шкідників. Очевидно, між цими родами в природі існує взаємовигідна зв'язок.

Взято з сайту: aquapiter.com

повернутися до змісту ↑

Акваріумні піраньї, назви і фото

В акваріумах досить часто розводять метінніси і Мілєєв - цілком миролюбних рибок із сімейства піраньєвих. У природі вони харчуються водоростями, плодами, дрібними молюсками. Метінніси мають довжину тіла близько 15 см і сріблясту забарвлення. Види розрізняються відтінками кольорів і наявністю плям.

 • Метінніси сріблястий (срібляста риба-долар) (лат. Metynnis argenteus)

Це порівняно маленька рибка, яка має довжину тулуба від 10 до 14 см. Забарвлення метінніси сріблясто-сіра, по тілу розкидані темні бородавки. Анальний плавник у самця вуалево, у самки - прямий і червонуватий.

Родина риби - річки басейну Оріноко і Амазонки.

Взято з сайту: www.bidorbuy.co.za

 • Метінніси плямистий (плямиста риба-долар) (лат. Metynnis maculatus)

Досягає 12-15 см в довжину і має цятки на боках.

Родом рибка метінніси з річки Гуапоре, що відноситься до басейну річки Амазонки.

Взято з сайту: fishmarket.org.ua

 • Метінніси звичайний (він же метінніси Шреймюллера, риба-дзеркало) (лат. Metynnis hypsauchen)

Це 15-ти сантиметрова риба сріблястого кольору, з білим черевцем і прозорими плавниками. Спинка метінніси може мати різні відтінки: сірувато-блакитні, бурі або зелені. Луска має блакитний, жовтий або зеленуватий відлив. Кінець анального плавника червоний. Тулуб рибки високе і округле, сильно сплощене з боків. З боків можуть проходити чорні поперечні смуги і плями.

У природі метінніси звичайний живе в річках Амазонка і Парагвай.

Автор фото: Milan Kořínek

 • Красноплавнічний милею (зірчастий мілеус) (лат. Myloplus rubripinnis)

Водиться в річках Гайани, Суринаму і в Амазонці.

Розміри 10-25 см, в акваріумі зростає до 15 см. Риба має сріблясто-сірий колір тіла і червонуватий анальний плавник. Зустрічаються особини з червонуватим черевом і червоно-золотими плямами по тілу. Анальний плавник у самця з довгою крайньої косицей і виїмкою.

Автор фото: Milan Kořínek

повернутися до змісту ↑

Значення піраній в природі

Рослиноїдні види сімейства піраньєвих, такі, як метінніси, приносять велику користь, очищаючи водойми від рослинності. Хижі піраньї регулюють чисельність популяцій, знищуючи хворих і слабких мешканців річок.

У деяких річках Бразилії люди намагалися труїти цих риб отрутою. В результаті, піраньї не постраждали, а шкода була завдана лише іншим мешканцям водойм.

Все піраньї цілком їстівні. Вони є об'єктом промислу для індіанців, які проживають вздовж водойм, в яких водиться ця риба.

повернутися до змісту ↑

Цікаві факти про Піранья

 • Роберт Шомбургк, німецький дослідник, який служив Британській короні, обстежив території Південної Америки і зробив деякі відкриття. Згідно з його свідченнями, піраньї, яких він називав річковими гієнами, - самі кровожерливі, люті й страшні хижаки. Вони з'їдають тварина будь-якої величини, що намагається перепливти річку. Їх бояться ягуари. Для того, щоб напитися, ягуар б'є лапою по воді, і, коли зграя піраній кидається до цього місця, він відскакує і п'є воду вже в декількох метрах від влаштували сварку і рвуть один одного риб. Так само роблять коні , собаки і інші тварини.
 • Аборигени Амазонії збирають щелепи і зуби хижаків, використовуючи їх як ножі або ножиці.
 • Індіанці деяких племен, у яких прийнято зберігати скелети померлих родичів, опускають труп на деякий час в річку, замотавши його в мережу. Виймають вони повністю обгризений скелет.
 • Незважаючи на страшну репутацію, піраньї самі стають жертвами кайманів, річкових дельфінів , Великих водяних черепах , Більших риб і людини.
 • У річках Африки живуть тигрові риби, які належать до того ж загону, що і піраньї. Гострі зуби риб-тигрів також можуть завдати глибокі рани купається людині.

Піраньї Pygocentrus piraya. Автор фото: Lord Mountbatten, CC BY-SA 4.0

Сподобалось стаття? Поділіться з друзями:

Як виглядає піранья?
Де живуть піраньї?
Що їдять піраньї?
Скільки живуть піраньї?
Як виглядає піранья?
Сподобалось стаття?
IRC (Internet Relay Chat)