Калібрування батареї ноутбука

 1. Які бувають батареї в ноутбуках?
 2. Калібрування акумуляторної батареї
 3. Коли батарея ноутбука зовсім нова
 4. Що таке контролер батареї?
 5. Калібруємо батарею грамотно
 6. Наскільки часто потрібно проводити калібрування?
 7. Чи обов'язково виконувати повну розрядку акумулятора?
 8. Чи варто витягати батарею, якщо ноутбук весь час працює від мережі?
 9. Як правильно зберігати батарею ноутбука?
 10. Максимальна ємність на рівні 65% - наскільки це погано?
 11. Чи працюють програми для збільшення часу роботи ноутбука від батареї?
 12. Після установки Windows 7 знизилася ємність батареї
 13. Трохи про безпеку літієвих батарей

Одна з найбільш трепетних деталей ноутбука - це його батарея. Неправильна експлуатація дуже швидко призводить її в дуже навіть неробочий стан. Що може бути гірше неробочий батареї або акумулятора, який постійно розряджається і природно ноутбук не включається . І з огляду на вартість цієї деталі, постійно купувати нову батарею може дозволити собі далеко не кожен.

Серед користувачів гуляє величезна кількість різних рекомендацій і інших байок, що дозволяють продовжити термін служби акумулятора. Але що найцікавіше, дуже багато подібного ґрунтується на джерелі ОБС - одна баба сказала :), тобто нічим не обґрунтовані, як правило, не ефективні і навіть небезпечні поради. При цьому, такі рекомендації часто починають суперечити один одному і все одно передаються далі, пишуться статті, а з них інші ...

Але насправді, тут немає ніяких секретів, про які вчені замовчували і не існує ніякої таємниці в роботі акумуляторів, так що танці з бубном скасовуються. Робота батареї грунтується на самих звичайних законах фізики і хімії. Щоб цей елемент стабільно працював і максимально довго прослужив, потрібно його правильно відкалібрувати і дотримуватися елементарних правил під час експлуатації, в залежності від типу батареї.

Які бувають батареї в ноутбуках?

У побуті можна зустріти кілька основних видів батарей. Залежно від типу, маркуються такими позначеннями:

 • NiCd - розшифровується як нікель-кадмієвий акумулятор;
 • NiMH - поширені нікель-метал-гидроидние акумулятори;
 • LiIon - ще більш популярні літій-іонні акумулятори;
 • LiPol - літій-полімерні акумулятори.

Вони все розрізняються як своїми властивостями, так і характеристиками. На даний момент, найчастіше можна наштовхнутися саме на літій-іонні акумулятори. Вони використовуються всюди, в тому числі і в ноутбуках.

Основні переваги таких батарей, полягають в компактних розмірах, порівняно невеликій вазі і відсутністю ефекту пам'яті. Все чудово, але на жаль неправильне використання таких батарей може дуже швидко їх занапастити. Особливо часто, люди застосовують способи експлуатації, призначені для NiMH акумуляторів, які взагалі в усьому відрізняються від літій-іонних. У підсумку, дорога батарея, незабаром, перетворюється в непотрібне сміття і власник ноутбука починає ставити питання: чому більше не заряджається батарея на ноутбуці?

Дуже важливо розуміти, що різні типи батарей, вимагають різний підхід, навіть якщо вони просто будуть лежати на поличці і колекціонувати зразки пилу.

Калібрування акумуляторної батареї

Що ж це таке і навіщо вона потрібна? Все дуже просто, і швидше за все багато хто вже щось чули про цей спосіб - ми робимо повну зарядку акумулятора і потім виконуємо повну розрядку

Побутує помилкова думка, що таким чином відбувається «тренування» батареї або збільшення її ємності. Але реальність виглядає дещо інакше: контролер акумулятора, фіксує мінімальне і максимальне значення заряду і коригує статистичну помилку виміру. Це необхідно для того, щоб дані про рівень заряду батареї були максимально об'єктивними.

Так що, після такої процедури, індикатор зносу батареї може переміститися як в кращу, так і в гірший бік. Але це зовсім не означає, що батарея погіршилася, або стала краще, просто дані про її заряді стали точніше.

Потрібно враховувати, що все одно похибка може досягати до 10%. Тому що в реальності немає ніякого рівня заряду всередині акумулятора, всі ці індикатори розраховуються чисто статистичним методом і з певним відсотком неточності.

Коли батарея ноутбука зовсім нова

У вас з'явився новий пристрій, ноутбук або телефон - не сильно важливо, головне там є літієва батарея. Швидше за все вона вже буде частково заряджена і пристрій може від неї працювати.

Для початку, проведіть повну зарядку, а потім повну розрядку. Але вже на цьому етапі, більшість користувачів роблять грубу помилку: вони з початку повністю розряджають батарею, а потім тільки починають повну зарядку. Це перший крок батареї в сторону утилізації, тому так не робіть.

Чому це погано? Тому, що контролер ще не відкалібрований як треба і з'являється ризик переразряда, який погіршує властивості нового акумулятора. Так що в першу чергу починайте виконувати повну зарядку і тільки потім, дайте можливість влаштування розрядитися до відключення, а потім знову виконайте зарядку. Після такої елементарної процедури, зарядку можна виконувати вже як кому зручно.

Зазвичай продавці техніки, після покупки, починають давати тонну рекомендацій як «активувати» батарею тривалої зарядкою, як зробити «розкачку». Але вони в усьому помиляються. Немає ніякої необхідності в так званій «активації» (навіть цей термін ніким, крім продавців не використовується), адже при покупці на ній вже є заряд, і вона готова до експлуатації.

«Розгойдування» теж нічого доброго не принесуть. Якщо вам хтось захоплено розповідає про те, як він «розгойдав» батарею, і вона стала довше працювати, то просто мовчки вислухайте цю людину, але самі так не робіть. Навіть якщо акумулятор дійсно почав довше тримати заряд, то це тільки говорить про те, що до цього його використовували неправильно.

Будь-яка батарея буде тримати рівно стільки заряду, скільки вона фізично (ну і хімічно) здатна утримати. Її ніяк не вийде розширити, розтягнути і збільшити, вона на таке не здатна.

Зате контролер заряду здатний зберігати невірні значення, а ще й купу різних помилок, після експериментів з «розкачку». Взагалі, подібні речі навіть самі виробники акумуляторів забороняють робити зі своєю продукцією.

Але не забувайте, ми зараз говоримо тільки про літієві батареї, якщо користуватися метал-гидроидного акумулятором, то розгойдування дійсно буде мати певний сенс.

Що таке контролер батареї?

Це невелика мікросхема, вона контролює рівень заряду (або розряду), значення напруги і температури, визначає, коли відключати зарядку батареї. Досить надійна деталь, майже ніколи не виходить з ладу. Так що сильно можете не звинувачувати контролер, він рідко буває винуватцем несправностей. Іноді, деякі «хороші» майстри використовують таку «відмазку», мовляв контролер полетів. Хоча це може бути зовсім не так.

Калібруємо батарею грамотно

Як вже було сказано вище, суть калібрування батареї полягає в повній зарядці, потім повної розрядки і після цього знову повної зарядки. Нічого тут складного немає. У багатьох ноутбуках, в параметрах BIOS є функція калібрування батареї. В принципі, вона нічим не відрізняється від ручного процесу. Ось тільки, при налаштуванні контролера вручну, необхідно стежити за розрядом ноутбука, тому що більшість ноутбуків, при низькому заряді, що не відключаються, а просто йдуть в режим гібернації і в цьому випадку повний розряд не відбувається. Щоб такого не відбувалося, необхідно відключати гібернацію, тоді батарея буде розряджатися до самого мінімуму.

Калібрування в BIOS відбувається за допомогою параметра battery calibration (у ноутбуків різних моделей ця назва може відрізнятися, але суть та сама). Цей пункт, як правило, можна відшукати на вкладці power (power management). Іноді, він попадається і в інших розділах, наприклад, boot або advanced. Калібрування в BIOS відбувається за допомогою параметра battery calibration (у ноутбуків різних моделей ця назва може відрізнятися, але суть та сама) Але якщо не вдалося відшукати таку можливість в BIOS, то це не буде великою проблемою. Тому що можна легко і просто все зробити вручну. Робимо це наступним чином:

 1. Ставимо ноутбук на зарядку і повністю його заряджаємо.
 2. Після зарядки відключаємо його від мережі.
 3. Користуємося ноутбуком до повної розрядки, поки він не відключиться.
 4. Ставимо на зарядку і повністю заряджаємо.

І це все! Більше не потрібно робити ніяких рухів тіла. Після цієї процедури, можете і далі користуватися ноутбуком в звичному режимі.

Наскільки часто потрібно проводити калібрування?

Серед користувачів зустрічаються такі, що взагалі щотижня проводять калібрування акумулятора. Але не варто з них брати приклад, це тільки знизить ресурс вашої батареї. Якщо акумулятор працює цілком нормально і на вашому екрані відображаються цілком адекватні значення заряду, то особливої ​​необхідності в калібрування немає. Ресурс батареї обмежений за кількістю зарядок і розрядів, тому такої частої процедурою ви будете тільки даремно її зношувати. У деяких випадках, повторна калібрування може знадобитися не частіше ніж раз на півроку і цього буде цілком достатньо. Якщо батарея ноутбука рідко заряджається до самого кінця, то можна і трохи частіше це робити. Але все одно не частіше ніж раз в два місяці, зайвий раз ганяти акумулятор і витрачати його ресурс не варто.

Чи обов'язково виконувати повну розрядку акумулятора?

Такої необхідності взагалі немає. Якщо батарея тільки трохи розрядилася, то її все одно можна спокійно заряджати. Це тільки для NiMH акумуляторів необхідна повна розрядка і зарядка, інакше вони зменшують свою ємність. Але для LiIon батарей так можна не робити. Тут навпаки, важлива не тривалість зарядок, а їх кількість. Що повна зарядка, що часткова - вплив на батарею вони мають однакове. Стабільно батарея живе на протязі від п'ятисот до тисячі циклів зарядки-розрядки, потім починає вже значно втрачати свою ємність.

Взагалі, літієві батареї не сильно люблять повну, глибоку розрядку. Тому намагайтеся цього уникати. Якщо навіть не заряджати повністю розряджений акумулятор хоча б тиждень, то він почне старіти, втрачати свою ємність і навіть остаточно вийти з ладу. І тоді доведеться нести все в ремонт.

На малюнку нижче, можете ознайомитися з графіком, на якому зображено зміна ємності батарей (в даному випадку для мобільних телефонів), в залежності від кількості циклів. На малюнку нижче, можете ознайомитися з графіком, на якому зображено зміна ємності батарей (в даному випадку для мобільних телефонів), в залежності від кількості циклів

Як ми бачимо, через п'ять сотень циклів, батарея вже має тільки 80% від початкової ємності. Буває, що це значення настає і набагато раніше. В цілому, розрахунок йде на те, що акумулятор повинен стабільно прослужити пристрою протягом першого року, а далі вже як вийде.

До речі, тут ще більшу роль грає температура навколишнього середовища. Чим холодніше, тим менше батарея видає струму, при цьому збільшується саморазряд. У таких випадках краще всього доводити температуру батареї до кімнатної. А ще на холоді може виступити конденсат і привести до виходу з ладу контролера заряду.

Погляньте на графік нижче, ось так температура впливає на токо-віддачу батареї. Погляньте на графік нижче, ось так температура впливає на токо-віддачу батареї

Зверніть увагу, коли температура починає перевищувати +20 градусів, ємність теж починає знижуватися. З цього графіка можна визначити, що краще за все використовувати акумулятор в межах від 0 до +30. У цих межах зміна ємності практично не відчувається. При цьому, якщо в мороз на ноутбуці мало хто стане працювати, то в спеку це звичайна справа, а коли він ще і гріється під навантаженням ... Загалом, задумайтеся про додаткове охолодження в спекотні дні.

Чи варто витягати батарею, якщо ноутбук весь час працює від мережі?

У цьому теж немає сенсу. Крім того, батарея завжди буде служити як безперебійне джерело живлення і в разі відключення електрики, ви не втратите не збережені документи і зможете спокійно продовжити роботу. Коли повністю заряджена батарея знаходиться в ноутбуці, то вона не заряджається постійно, і ніякого постійної витрати ресурсу тут немає.

Ємність батареї все одно втрачається, навіть якщо їй не користуватися. При активному використанні - більшою мірою, при постійній роботі від мережі - в меншій. Але в будь-якому випадку ємність йде.

Сенс в такому відключенні батареї буде, тільки якщо дійсно дуже довго їй не користуватися. Коли не потрібна захист від раптових відключень електрики.

В інших випадках, краще навіть не заморочуватися. У цьому світі немає нічого вічного і одного разу акумулятор у вашому ноутбуці теж перестане тримати заряд. І це вже ніяк не виправиш, тут можна буде тільки встановити нову батарею.

Як правильно зберігати батарею ноутбука?

Якщо все ж вирішили зберегти свою батарею, то вона повинна зберігатися при кімнатній температурі (підійде навіть більш низька температура, тільки не здумайте сунути акумулятор в морозилку). При цьому рівень заряду повинен знаходитися в межах 35-40%. Таким чином можна максимально довго (наскільки це можливо) зберігати свою батарею з мінімальними втратами ємності. У будь-якому випадку, коли вона буде довго лежати її ємність зменшиться. Це явище і називається, «саморазрядом». Для литого акумулятора він може становити приблизно 5-10% в рік.

Як бачите, батарея не стане нескінченно довго зберігатися. Головне, щоб батарея не була повністю зарядженої або навпаки - розрядженою. Особливо небезпечно останнім. Якщо станеться пере розряд, то велика ймовірність назавжди втратити акумулятор. Не забувайте, що тут мова йде тільки про літієвих батареях.

Максимальна ємність на рівні 65% - наскільки це погано?

Насправді тут немає нічого жахливого. Хоча все залежить від новизни цієї батареї. Наприклад, якщо ємність впала нижче 80%, під час гарантії - то це гарантійний випадок, і ви можете замінити свою на нову. Зараз майже завжди рядків гарантії на батареї знаходиться в межах одного року. Так що не тягніть гуму, якщо щось не так, і поспішайте замінити несправну деталь.

Тим більше сервіси теж мають дуже хитрі правила. Якщо у вас немає гарантійного талона на батарею, то гарантія обчислюється з моменту виготовлення. Хто знає, скільки вона лежала на поличці складу? Загалом, з часом тут не потрібно тягнути.

Чи працюють програми для збільшення часу роботи ноутбука від батареї?

Не існує таких програм, здатних фізично продовжити життя елементів живлення. Як правило, такі утиліти просто знижують енергоспоживання ноутбука, шляхом відключення всього на світі, що здасться програмі зайвим. Наприклад, будуть відключені порти USB, підсвічування екрану стане тьмяніше, оформлення системи стане простіше і багато іншого, в цьому дусі.

Так, тут правда може тривати час роботи від однієї зарядки. Але ви цього можете добитися і самостійно, власноруч відключивши все зайве.

Розробники подібного софта люблять його рекламувати гучними словами, про те як ця чудо програма оживляє батареї, змушує їх працювати так, як вони навіть новими не працювали і багато іншого. Але тут немає нічого такого правдивого, заради чого можна було б дійсно встановити таку програму. Все це вигадки і захоплені фантазії розробників, мета яких заманити нових користувачів. Тут навіть негативний ефект можливий, адже невідомо що ще може встановитися з цією програмою.

Після установки Windows 7 знизилася ємність батареї

Така ситуація часто стала зустрічатися, коли користувачі почали масово переходити з Windows XP, на Windows 7 Така ситуація часто стала зустрічатися, коли користувачі почали масово переходити з Windows XP, на Windows 7. На нових ноутбуках такого не зустрічається, та й взагалі ця проблема поступово зникла і зараз практично не трапляється.

Користувачі звинувачують в знизилася ємності акумулятора саме Windows 7. Але проблема тут криється не в системі, а в самій батареї. Швидше за все така низька ємність вже була і в новій системі просто відобразилися реальні показники зносу.

Існує й інша версія - це сама система неправильно відображає рівень, і витрачає ресурси. Втім, Microsoft спростовує подібні заяви. Та й проблема ця практично перестала з'являтися. Можливо, якщо і був баг, то його пофіксити, але про всяк випадок все одно регулярно отримуйте оновлення системи, щоб не було проблем.

Трохи про безпеку літієвих батарей

По мережі гуляє величезна кількість інформації про небезпеку літієвих батарей, викладаються цілі історії, як вони запалали і навіть вибухали. Але боятися батарей не варто, все перераховане вище відбувається вкрай рідко і не без причини. В даний час акумулятори виготовляються за нормальними, сучасними технологіями, які покликані звести подібне до мінімуму, якщо, звичайно, це не дешева китайська продукція.

При роботі з батареями дотримуйтесь простих правил безпеки. Їх не можна перегрівати і замикати контакти, вони бояться вологи. Навіть не думайте що-небудь розбирати і вже тим більше протикати!

Якщо використовуєте батарею за призначенням, вона весь час знаходиться в ноутбуці, ніхто її не колупає і не ставить ніяких експериментів - то можете бути спокійні, проблем тут не виникне.

Які бувають батареї в ноутбуках?
Чи обов'язково виконувати повну розрядку акумулятора?
Чи варто витягати батарею, якщо ноутбук весь час працює від мережі?
Як правильно зберігати батарею ноутбука?
Максимальна ємність на рівні 65% - наскільки це погано?
Чи працюють програми для збільшення часу роботи ноутбука від батареї?
Які бувають батареї в ноутбуках?
Чому це погано?
Що таке контролер батареї?
Наскільки часто потрібно проводити калібрування?
IRC (Internet Relay Chat)