Все, що ви не знали про IMEI

Кожен телефон має свій унікальний код IMEI - про це багато хто з нас дізналися порівняно недавно, коли з лютого 2009 року Нацкомісія з питань регулювання зв'язку України прийняла рішення вносити ці коди в одну загальну базу. Придумано це було для того, щоб припинити завезення нелегальних і крадених мобілок і для боротьби з їх крадіжками. До 30 травня подати коди в базу повинні були продавці, а до 30 вересня - мобільні оператори, після чого скористатися "сірої" мобілкою буде складно. Напередодні цієї події ми зібрали "колекцію" найпопулярніших питань про IMEI. На них відповіли Павло Слободянюк, керівник "Українського державного центру радіочастот", і Уляна Смольська, керівник PR-служби компанії "Евросеть".

1. Що таке IMEI? Як дізнатися IMEI свого телефону? Як перевірити, чи правильний він?

IMEI (International Mobile Equipment Identity) - міжнародний ідентифікатор мобільного обладнання, який являє собою число (зазвичай 15-значне), унікальне для кожного GSM і UMTS мобільного телефону. Воно встановлюється на заводі виробником, служить для точної і повної ідентифікації телефону в мережі. IMEI зберігається в спеціальній частині пам'яті телефону і фактично грає роль серійного номера апарату.

Щоб дізнатися IMEI свого телефону, потрібно набрати на клавіатурі * # 06 #. На екрані з'явиться код ІМЕІ. Щоб перевірити його правильність, що з'явився на екрані код необхідно звірити з тим, який написаний на упаковці, в гарантійному талоні і на наклейці під акумулятором телефону.

Також слід перевірити наявність коду IMEI в узагальненій базі даних, яку веде Український державний центр радіочастот (далі - УДЦР). Для цього слід відправити на короткий номер "307" SМS з кодом IMEI (тільки цифри, без рисок або пробілів). Через деякий час ви отримаєте повідомлення про наявність чи відсутність коду IMEI вашого мобільного телефону в базі даних. Також перевірити наявність коду в базі можна на сайті www.ucrf.gov.ua, якщо набрати код IMEI в спеціальному віконці і натиснути кнопку "перевірити".

2. Я їду за кордон, хочу купити там телефон. Чи не відключать його після ввезення на Україну?

Його можуть відключити в разі, якщо ви не внесете його в базу. Для цього вам в першу чергу необхідно задекларувати телефон при перетині кордону (провезти без дозволу УДЦР можна 2 шт.). Потім слід звернутися в УДЦР або його філія в обласному центрі із заявою про внесення коду в базу. У ньому слід вказати модель і код IMEI телефону. До заяви додається оформлена ввізне декларація. Реєстрація безкоштовна і займає один день.

3. Я хочу купити телефон б / у. Чи буде перевірка його коду відрізнятися від перевірки коду нового апарату?

При покупці телефону б / у алгоритм перевірки коду IMEI точно такий же, як при покупці нового телефону (див. П. 1).

4. Чи можуть бути на двох різних телефонах однакові IMEI?

За правилами, такого бути не повинно - кожен код IMEI унікальний. Але бувають випадки збігу кодів - це означає, що його перепрошивати за допомогою спеціального програмного забезпечення. Швидше за все, ваш телефон в даному випадку - контрабандний продукт.

5. Якщо у мене і у членів моєї сім'ї є телефони, які давно працюють, чи внесуть їх у базу автоматично? Або їх потрібно зареєструвати самому?

Перевірку кодів ІМЕІ телефонів, якими ви користуєтеся давно, можна здійснити після 30 вересня цього року. Ці коди повинні бути внесені до узагальненої бази даних за заявкою операторів до 30 вересня 2009 р без вашої участі.

6. Я набрав * # 06 #, мені показало два коду IMEI - що це значить?

Два коду IMEI висвітяться, якщо ваш телефон працює з двома SIM-картами, які одночасно можуть обслуговуватися двома операторами.

7. Чи можна змінити IMEI?

Чи законно це робить тільки авторизований сервісний центр виробника, в разі якщо технологія необхідного для апарату ремонту передбачає заміну, і це реєструється виробником. Зміна IMEI-коду іншими способами незаконна.

8. Чи є IMEI у КПК і iPhone?

Так, у кожного мобільного пристрою формату GSM і UMTS є унікальний код IMEI, в тому числі у КПК і iPhone.

9. Чи відключать телефон, якщо його немає в списку IMEI? Протягом якого терміну? Повідомлять мені про це?

Якщо коди не буде в базі, то оператор відправить повідомлення на ваш номер про можливе припинення надання послуг з певних причин. У повідомленні обов'язково буде вказана адреса і контактний номер сервісного центру оператора, куди слід звернутися для вирішення цього питання. Максимальний термін, протягом якого вам будуть надаватися послуги оператора, за умови, що ваш код IMEI відсутня в базі даних, - не більше трьох місяців з дня першої реєстрації коду в мережі будь-якого оператора мобільного зв'язку України.

10. Я перевіряв IMEI в базі через SМS, мені прийшла відповідь "невідомий формат Даних IMEI". Що це означає?

Це означає, що при перевірці коду через SМS ви неуважно його набрали - з буквами або іншими знаками. Необхідно вводити тільки цифри, тому для надійності краще перевести телефон в режим набору цифр.

11. Днями я втратив телефон. чи можна визначити його місцезнаходження за кодом IMEI?

Так, можливо, цим займаються органи внутрішніх справ. Для пошуку разі викрадення або загублення потрібно звернутися до них із заявою про розшук із зазначенням його моделі і коду IMEI.

12. Я вибирав телефон, перевіряв IMEI. З'ясувалося, що більше половини IMEI телефонів з вітрини немає в базі даних, хоча всі телефони оригінали - є наклейка UA UCRF, IMEI на коробці / телефоні / прошивці збігаються, все на гарантійному обслуговуванні СЦ. Що це може означати?

Процедура щодо внесення телефонів в базу триває, тому до цих пір існує ймовірність, що не всі коди на даний момент числяться в базі.

13. Я перевіряв IMEI через SМS - відправив 15-значний IMEI, у відповіді прийшов 14-значний, без останньої цифри. Що це означає?

У базі даних перевіряються перші 14 цифр, які як мінімум передаються в ефір при авторизації в мережі оператора. Остання, 15-а цифра, є розрахунковою контрольної, до уваги береться при авторизації і не передається.

14. Що робити, якщо мій imei не висвітлюється в "білому списку" (ні при перевірці на сайті, ні через SMS)?

Швидше за все, ваш IMEI ще не внесено до бази даних. Остаточно все коди будуть в базі не пізніше 30 вересня 2009 р

15. Чи можу я заблокувати вкрадений у мене телефон за допомогою IMEI?

У разі крадіжки телефону ви повинні звернутися в правоохоронні органи із заявою про блокування і зазначенням коду. Код внесуть до чорного списку, і обслуговування вашого телефону припиниться, як тільки інформація буде у оператора. На сьогодні обмін списками з операторами здійснюється щодня, а в подальшому буде здійснюватися в режимі реального часу.

16. Якщо я купую телефон б / у, як я можу перевірити, чи не крадений він?

МВС готує до передачі УДЦР повний перелік кодів IMEI, які, за даними органів внутрішніх справ, вкрадені або знаходяться в розшуку. Перевірити наявність коду IMEI в чорному списку можна на сайті www.ucrf.gov.ua або відправивши SМS з кодом IMEI на короткий номер "307" оператора (див. п. 1). При знаходженні коду IMEI в чорному списку ви отримаєте повідомлення про це.

17. Як дізнатися про гарантії телефону по IMEI? Що ще означають його цифри?

На сьогоднішній день так про гарантії дізнатися не можна. Це можна визначити за серійним номером, який нанесений на етикетці поруч з кодом IMEI. Перші 8 цифр IMEI - це інформація про моделі телефону і державі-виробнику. Наступні 6 цифр - серійний номер виробу для заводу, який його виготовляє.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

1. Що таке IMEI?
Як дізнатися IMEI свого телефону?
Як перевірити, чи правильний він?
Чи не відключать його після ввезення на Україну?
Чи буде перевірка його коду відрізнятися від перевірки коду нового апарату?
4. Чи можуть бути на двох різних телефонах однакові IMEI?
5. Якщо у мене і у членів моєї сім'ї є телефони, які давно працюють, чи внесуть їх у базу автоматично?
Або їх потрібно зареєструвати самому?
6. Я набрав * # 06 #, мені показало два коду IMEI - що це значить?
7. Чи можна змінити IMEI?
IRC (Internet Relay Chat)