Як скласти семантичне ядро

 1. Що таке семантичне ядро
 2. Роль семантичного ядра в просуванні
 3. Способи складання семантичного ядра
 4. 1. За допомогою сервісів пошукових систем
 5. 2. На основі аналізу семантики сайту
 6. 3. На основі аналізу семантики конкурентів
 7. 4. З систем аналітики
 8. 5. За допомогою баз ключових слів
 9. Кластеризація семантичного ядра

При ранжируванні сайтів пошукові системи враховують семантичну релевантність контенту При ранжируванні сайтів пошукові системи враховують семантичну релевантність контенту. Звичайно, додавання ключових фраз на сторінку не гарантує топових позицій, але без них сайту не пробитися на вершину. Тому перед створенням контенту треба обов'язково скласти семантичне ядро ​​(СЯ) - сукупність згрупованих ключових фраз, за ​​якими користувачі шукають необхідну інформацію в пошукових системах. Сьогодні ми розповімо, які є способи підбору та кластеризації семантики.

Що таке семантичне ядро

Семантичне ядро ​​являє собою зведену таблицю з переліком ключових слів, згрупованих за певними ознаками. Навпроти кожного слова вказана його частотність. Якщо семантичне ядро ​​розробляється для вже працюючого сайту, то вказуються посадочні сторінки для кожної групи слів. Ось фрагмент семантичного ядра інтернет-магазину дитячих підгузників:

Подібний розподіл ключових слів дуже зручно для постановки завдань копирайтерам, верстальщикам і розробникам.

Роль семантичного ядра в просуванні

Нещодавно сервіс SEMrush опублікував звіт , Згідно з яким в 2017 році найважливішими факторами ранжування в Google є відвідуваність, час на сайті, глибина перегляду, показник відмов, зовнішні посилання, довжина контенту і протокол HTTPS. А ось ключові слова (в тілі статті, заголовку і description) і їх щільність - менш значущі чинники.

Виникає питання: так, може, ключі взагалі не потрібні? Чи варто витрачати час і гроші на їх підбір і угрупування? Так, варто. Ключове слово - це сигнал пошуковій системі про те, що ваша сторінка відповідає запиту користувача. Припустимо, що у вас інтернет-магазин, і ви на сайті жодного разу не згадуєте слово «купити» або «замовити». Це абсурд, чи не так?

Ключі важливі, але обов'язково групувати їх? Може, їх просто розподілити рівномірно по сторінках? Можна зробити й так, тільки в цьому випадку пошукачі не зможуть з точністю визначити релевантність сторінок. Так, якщо об'єднати запити «оренда велосипедів», «продаж велосипедів» і «ремонт велосипедів» на одній сторінці, то результат буде гірше, ніж якби ви створили під кожен запит свою сторінку.

Семантичне ядро ​​виконує кілька корисних функцій:

 • систематизує подальшу роботу з ключовими словами;
 • є основою для опрацювання структури сайту;
 • дозволяє спрогнозувати трафік;
 • при правильному розподілі ключів дозволяє підвищити позиції майданчика.

Способи складання семантичного ядра

Скласти семантичне ядро ​​можна різними способами, і чим більше способів ви використовуєте, тим ширше буде семантика. Якщо ж ресурси обмежені, то досить одного або двох способів.

1. За допомогою сервісів пошукових систем

Для просування в Рунеті найчастіше використовується Wordstat - він дозволяє зібрати ключові з Яндекса. Інформація виводиться в двох колонках:

 • в лівій - статистика по заданому запиту;
 • в правій - статистика по схожим запитам.

Важливо враховувати, що в результатах відображається загальна частотність. Так, за словом «бритва» сервіс повідомляє про 275 250 показах в місяць, але сюди входять покази всіх фраз, в які включено слово «бритва»: «купити бритву» (36672), «бритва Філіпс» (30472) та т. Д.

Для того щоб зафіксувати словоформу, треба використовувати оператор! перед словом. Якщо ж ви хочете перевірити кількість входжень тільки зазначеного слова, але з різними закінченнями, то використовуйте оператор "лапки". Відповідно, дізнатися кількість показів конкретного слова в заданій словоформи можна, скомбінувавши ці оператори:

Як бачите, слово «бритва» вводили всього 3060 разів, а не 275250, як можна подумати спочатку. Це дуже важливий нюанс, незнання якого призводить до помилок.

У вордстат дані за ключовими словами можна переглянути в розрізі пристроїв і регіонів. Крім того, доступна історія зміни показів по запитах за останній рік, що дозволяє врахувати фактор сезонності і відстежити тренди.

Недолік роботи з вордстат - трудомісткість, адже по кожному слову доводиться окремо парсити ключі, а потім вручну копіювати результати. Для спрощення роботи є спеціальні розширення для браузерів, наприклад, Yandex Wordstat Assistant і Yandex Wordstat Helper.

Крім вордстат, для збору семантики використовують Планувальник ключових слів Google.

Крім вордстат, для збору семантики використовують Планувальник ключових слів Google

Сервіс «заточений» під систему контекстної реклами AdWords. Тут відображається кількість запитів в місяць за вказаною слову і різних варіантів ключових запитів. Зручно те, що семантику можна вивантажити в форматі CSV.

Якщо ви хочете заглибитися в збір семантики, можна «покопатися» в Статистикою запитів Mail.ru і сервісі Wordstat від Рамблера - можливо, вам вдасться знайти унікальні запити, але зазвичай немає сенсу витрачати на це час, так як трафік, що йде через ці пошуковики, невисокий.

Спростити роботу з розглянутими сервісами і автоматизувати її можна за допомогою деськтопной програми KeyCollector. Ліцензія коштує 1800 рублів для однієї машини, але, якщо ви маєте намір серйозно займатися складанням семантичного ядра, то ця програма - «must have». З її допомогою можна одночасно парсити слова в різних системах і сервісах, а також групувати їх, виключати дублі, фільтрувати і мн. ін.

2. На основі аналізу семантики сайту

Цей спосіб підходить тільки для працюючих сайтів, з готовою структурою і наповненням. Він доступний в системі SeoPult . Для початку треба додати сайт, перейти в Систему управління проектами і натиснути кнопку «Слова». Далі треба встановити перемикач в режим «Автоматично підібрані» і натиснути кнопку "Підібрати":

У підсумку ви отримаєте список слів, за якими вигідно починати просування.

3. На основі аналізу семантики конкурентів

Неконкурентних ніш сьогодні практично не залишилося. Так чому б не проаналізувати, за якими словами отримують трафік конкуренти і не використовувати цю інформацію? Ось кілька корисних сервісів:

 • SEMRush.com. Підходить для парсинга слів конкурентів з Google. Вартість - від $ 99,95 в місяць. Крім інформації про ключові запити тут можна подивитися зворотні посилання і інші корисні показники.
 • Serpstat.com. Цей сервіс вже заточений не тільки під Google, але і Яндекс. Вартість - від $ 19,00 в місяць, але більш функціональний тариф - $ 69,00 в місяць.
 • SeoPult.ru. На відміну від попередніх сервісів, тут не потрібно платити за використання. Додавши проект в систему, ви отримаєте інформацію про словах найбільш значущих конкурентів.

4. З систем аналітики

Спосіб підходить для сайтів, які пропрацювали достатній час, щоб зібрати статистику по запитам. Хороший тим, що ви збираєте ключі, за якими були реальні переходи або покази, а значить, вони найбільш ефективні з точки зору просування.

Інформація доступна в таких системах:

 • Яндекс.Метрика (відображаються ключі, за якими були переходи на сайт з Яндекса. Для їх вивантаження треба перейти в / «Стандартні звіти» / «Джерела» / «Пошукові фрази» і зберегти дані в форматі XLSX);
 • Яндекс.Вебмайстер (можна вивантажити ширше семантичне ядро, адже тут відображаються не тільки ключі, за якими були переходи, а й за якими були покази. Дані отримуємо в розділі «Пошукові запити» / «Історія запитів»);
 • Google Search Console (тут зібрана інформація про ключі, за якими були покази і переходи на сайт з Google. Звіт знаходиться в розділі «Пошуковий трафік» / «Аналіз пошукових запитів»).

Відзначимо, що в Google Analytics інформація про пошукові запити недоступна в зв'язку з дотриманням політики конфіденційності.

5. За допомогою баз ключових слів

Переваги баз ключових слів - величезна семантика, зібрана з різних джерел, і висока швидкість роботи. Ось кращі з них:

 • База Пастухова (pastukhov.com), яка включає понад 1,65 млрд російськомовних ключових слів з вордстат і Діректа. Також є англомовна база, база підказок, слова з Adwords і мн. ін. Вартість - 36 117 рублів.
 • MOAB (MOAB.pro) - величезна база, в якій 3,2 млрд запитів з Метрики, 6 млрд - з підказок Яндекса, 2 млрд - з підказок Google. Вартість - 45 000 рублів.

Кластеризація семантичного ядра

Після того як ви підберете ключі, видаліть непотрібні фрази з урахуванням мінус-слів і дублі, у вас залишиться величезний список запитів (від 300-400 до 10-20 і більше тисяч).

Тепер треба якимось чином розподілити ключові слова по групах. Найбільш ефективний підхід - кластеризація. В цьому випадку аналізується, як згруповані ключі у ваших конкурентів в ТОПі видачі пошукових машин, і на основі отриманих даних групуються слова.

Вручну займатися кластеризацией складно і довго, тому краще взяти на озброєння спеціальні сервіси:

 • Rush Analytics (угрупування на основі ТОП-10 видачі, інтуїтивно зрозумілий інтерфейс. Вартість - 0,55 руб. За 1 запит);
 • Just-Magic (сервіс для професійних оптимізаторів, складний інтерфейс, висока швидкість роботи. Вартість - від 1 000 руб. / Місяць).

В результаті кластеризації у вас буде повноцінне семантичне ядро, на основі якого можна формувати структуру сайту, створювати корисний контент і публікувати його не тільки на власному сайті, а й на сторонніх майданчиках для підвищення видимості бренду в результатах пошуку і залучення додаткового трафіку.

Виникає питання: так, може, ключі взагалі не потрібні?
Чи варто витрачати час і гроші на їх підбір і угрупування?
Це абсурд, чи не так?
Ключі важливі, але обов'язково групувати їх?
Може, їх просто розподілити рівномірно по сторінках?
Так чому б не проаналізувати, за якими словами отримують трафік конкуренти і не використовувати цю інформацію?
IRC (Internet Relay Chat)