Як створити блог (незважаючи ні на що) і навіть заощадити

 1. ідея блогу
 2. Як почати
 3. Виберіть блог-платформу
 4. Оформлення блога і його розташування
 5. Дизайн
 6. Верстка
 7. Розробка і підтримка
 8. Адаменко та редакторська частина блогу компанії
 9. Як заощадити час і гроші на етапі створення корпоративного блогу
 10. Як вчинити, щоб перевірити гіпотезу і не витрачати ресурси на розробку?
 11. Висновки. Як створити блог. коротко

Є одна проблема у бізнесу всіх масштабів, які ведуть онлайн-проекти, - забувають розповісти про користь власного продукту для споживача

Є одна проблема у бізнесу всіх масштабів, які ведуть онлайн-проекти, - забувають розповісти про користь власного продукту для споживача. Щоб вас помітили, створіть навколо себе релігію: пишіть, доносите, розповідайте, спілкуйтеся. В інтернеті дуже шумно, і, щоб про вас хтось дізнався, потрібно постаратися.

Перший висновок на шляху до створення блогу такий:

Говоріть голосніше! Вас в інтернеті не чути.

Навіщо компанія заводить корпоративний блог? Блог заводять заради двох основних цілей - інформування та просування. Але про реалізацію самих двох ідей - в окремих постах. Поки - про підготовчі етапи створення блогу.

ідея блогу

За вікном і в проводах 2018 рік. Кількість і потоки інформації такі, що голова йде обертом навіть у тих, хто обожнює інформацію.

Щоб запам'ятатися, потрібно виділятися. Але грамотно. Сформулюйте це в ідеї. Навіщо вам це і яким саме чином будете виділятися.

Блог - це ЗМІ про вас і тільки про вас. Не робіть його нудним. Робіть його для людей.

У чому ідея і мета вашого власного ЗМІ? Які завдання ви вирішите?

Компанії різного масштабу знаходять для себе такі відповіді і мотивацію, щоб вкладати час і гроші у власний блог:

1. Блог - рупор вашого бізнесу: розповідайте про свої успіхи і переконуйте, що ви кращі в своїй галузі, показуючи свої інноваційні рішення на практиці.

Цей пункт нерозривно пов'язаний з другим:

2. Блог - експертний центр: показуйте тут свою професійну «крутість», діліться корисними порадами та Лайфхак, демонструйте готовність вирішити проблему вашого читача (звичайно, ту, яку можна вирішити за допомогою вашого продукту).

3. Блог - дороговказ для ваших клієнтів: розміщуйте тут інструкції, питання і відповіді по використанню вашого продукту. Створюючи корисний контент, ви завоюєте довіру з боку читача, а, значить, приймаючи рішення про покупку, він скоріше прийде до вас, ніж до конкурентів.

4. Блог - спільнота людей, які можуть один одному допомагати.

Напевно, щось в цьому списку підійде і вам. Можливо, ви оберете всі пункти і навіть додасте свої. Головне - ви розумієте, навіщо вам це і що ви будете публікувати в блозі.

Як почати

Якщо визначилися з ідей, то можна підключати технічних фахівців і приступати до контент-планування . Найкраще вирішувати ці завдання паралельно: до моменту закінчення розробки блогу у вас вже буде сформований і реалізований контент-план на найближчі пару місяців.

Виберіть блог-платформу

Блог-платформа або CMS (Content management system - система управління вмістом, движок блогу) призначена для управління контентом, його зберіганням і демонструванням на сайті. У базі даних системи - статті, матеріали, категорії, теги і весь контент, який створює команда блогу. Система розуміє цю базу даних і показує інтернет-користувачам її вміст на екрані ПК або смартфона у вигляді сайту.

У створенні блогу беруть участь кілька фахівців: дизайнер, верстальник і технолог. Вони відповідають за юзабіліті блогу, роблячи його зручним і зрозумілим для всіх користувачів.

За оформлення блогу і розташування його елементів на екрані відповідає дизайнер: він продумує шляху користувача по блогу і його поведінку. Реалізують на практиці його ідеї верстальник і технолог (програміст). Дизайнер проектує все так, щоб була інтуїтивно зрозуміла навігація, щоб між розділами було зручно переміщатися, а на мобільних пристроях нічого не заважало б читання матеріалів. І головне - щоб елементи блогу відповідали завданням бізнесу і потребам його основних користувачів.

Блог - ціла система, з якою працюють маркетологи, автори, редактори.

Редакторів і авторів, як і відвідувачів, не особливо хвилює те, як влаштована ця система. Всі хочуть отримати продукт і отримувати від нього певну користь.

 • Читачам важливі хороші, цікаві і корисні статті.
 • Авторам - технічні можливості блогу: чи можна використовувати врізки, чи поміститься довга таблиця, чи можна вставити цитату з фотографією і багато інших речей.
 • Редактору - система управління сіткою публікацій, розуміння, як влаштована админка додавання нового поста і як вести себе, коли потрібно щось нестандартне.
 • Маркетологу потрібно розуміти, як можливості блогу допоможуть просувати бізнес. Наприклад, повинна бути передбачена можливість відеовставок постів безпосередньо з соцмереж, додавання коментарів як відмінного способу взаємодії з відвідувачами.

Популярні варіанти блог-платформ:

 1. WordPress . Саме він на першому місці. Потужний інструмент в умілих руках дозволять створювати зручні і унікальний продукт для будь-яких цілей і потребностей.Із через поширення WordPress (29% всіх сайтів світу працюють на WordPress) з цією платформою може працювати велика кількість розробників: робити теми, писати модулі та плагіни і інші речі.
 2. «Егея» . Модний, легкий движок блогу. Є окремі версії для комерційних і некомерційних продуктів. Відрізняється відсутністю «ката» - кожен пост доступний в повноцінному його вигляді в ленте.Удобная система роботи з тегами. Зручна і дуже мінімалістичний админка.
 3. Medium . Онлайн-платформа для ведення блогів. Особистих або корпоративних. Особливе визнання завоювала в західних компаніях. Є можливість оформляти власну сторінку, прикручувати власний домен і багато чого ще. З плюсів - немає необхідності технічних параметрів. Але саме це ж є мінусом: відсутня можливість персоналізації.

Інші варіанти блог-платформ: Tilda, Drupal, Joomla, Jekyll, Contentful, ModX, 1С-Бітрікс і т.д.

Вибирайте блог-платформу під ваші конкретні вимоги і цілі блогу. Зверніть увагу на трудомісткість і витрати часу для розробників. Якщо ви хочете простий блог без категорій і з лінійною структурою, вибирайте Medium або Tilda. Якщо блог - лише мала частина великої комерційної системи, керуючої цілим інтернет-магазином або гігантським сайтом компанії на десятки тисяч сторінок, варто витратитися на повноцінну розробку.

Вибирайте ту блог-платформу і те рішення, яке ваші технологи зможуть без праці підтримувати

Оформлення блога і його розташування

Прес-центр компанії - частина сайту, а не окрема його сутність. Відвідувач повинен розуміти, що він в блозі, і мати можливість переміщатися по основних розділах сайту: перейти в профіль, подивитися свій баланс і інші операції в сервісі.

Блог - це стрічка публікацій. А його оформлення - спосіб зачепити увагу людини на чомусь, акцентувати увагу на якихось об'єктах.

Важливо об'єднати блог і основний продукт родинними елементами: спільними з основним сайтом шапкою і підвалом, фірмових кольорів в оформленні. Людина звикає до певного сценарію поведінки, і цей сценарій не повинен змінюватися при переході в блог.

Але і відмінності в оформленні також повинні мати місце: змініть основний логотип на логотип блогу, виділіть пункт «Блог» в головному або другорядне меню. Не забувайте про дрібниці.

Не забувайте про дрібниці

Приклад оформлення блогу проекту Webartex: шапка загальна як у проекту, є кнопка, яка дозволить повернуться в особистий кабінет.

З технічного боку, створення та оформлення блогу - НЕ одноступенева завдання. Розглянемо варіант, коли блог побудований на WordPress, але і в інших випадках процес мало чим відрізняється по суті.

Дизайн

Дизайнер повинен продумати призначений для користувача шлях і не забути про всі, частіше не очевидних, елементах блогу:

 1. Головна сторінка;
 2. Сторінка окремої публікації;
 3. Сторінка категорії або тега в блозі;
 4. Сторінка 404;
 5. Сторінка архіву публікацій;
 6. Сторінка результатів пошуку і самого пошуку;
 7. Сторінка карти сайту з повним списком публікацій;
 8. Мобільний і адаптивний вид кожної з перерахованих сторінок.

Верстка

Після відтворення і узгодження дизайну макети передаються в розробку. Спочатку їх верстають, а потім передають технологу, щоб «натягнути» верстку на WordPress (тобто створити з набору зверстаних статичних сторінок тему оформлення, яка буде використана на сайті).

Іноді етап з версткою пропускають для економії часу, але краще цього не робити. Після завершення роботи верстальника виходить статичний макет: в ньому немає справжніх даних у вигляді текстів, фотографій та інших одиниць контенту, але це вже не картинка-макет, і верстку можна «помацати». Цей проміжний результат зі статичної версткою дозволяє тестувати макети на реальних пристроях і в реальних умовах. В ході тестування приймаються рішення про доопрацювання макетів: що додати в блог або, навпаки, що видалити.

Розробка і підтримка

Фахівців з WordPress на ринку розробки дуже багато. Вартість години роботи починається від 300 рублів на фріланс-сайтах. Але, звичайно, краще, щоб інтеграцією дизайну займалася людина всередині компанії. Сенс цього - в подальшій підтримці і доопрацювання блогу під потрібні редакторів і авторів.

Адаменко та редакторська частина блогу компанії

Зовнішній вигляд для користувача - це одна сторона. З іншого боку, админка блогу і люди, які будуть в ній працювати - автори і редактори. Важливо подбати і про них.

Як це зробити:

 • Створіть письмові інструкції з прикладами коду, поясненням і аналізами ситуацій. Як вставити цитату? Як зробити врізку? Як додати адаптивне відео?
 • Як додати адаптивне відео

  Приклади коротких фрагментів коду для верстальника

 • Зробіть простий, зручною та зрозумілою сторінку додавання нового запису в блог. Важливо, щоб люди, які публікують пости в блозі, могли без праці орієнтуватися в редакторській частини блогу і здійснювати будь-які маніпуляції з контентом.
 • Важливо, щоб люди, які публікують пости в блозі, могли без праці орієнтуватися в редакторській частини блогу і здійснювати будь-які маніпуляції з контентом

  Адаменко WordPress схожа на інтерфейс в MS Word. Розібратися з базовими можливостями дуже просто.

  Але що робити, коли можливостей стандартних недостатньо. Рішення - окреме завдання для технологів, які впроваджують тему оформлення, яку намалював дизайнер і вже зверстав верстальник.

 • Для маркетолога також важливо опрацювати адмінку. Показати, як налаштовуються SEO-meta-теги поста. Або як редагувати інформацію, яка буде використана в картці публікації при расшаріваніє в соцмережі.

  Також буде корисна окрема документація, де буде розказано, які utm-мітки є в посиланнях, які цілі відстеження на яких об'єктах розташовані і які дані потрібні для відстеження та редагування.

 • Наприклад, ось так виглядає редагування статті в блозі Webartex:

  Окремі пункти в адмінці допрацьовувалися під конкретні потрібні редакторів:

  • В окремій статті є велика картинка-фон. Щоб це реалізувати, було додано поле «Обкладинка для поста». Стандартними засобами адмінки WordPress таке не вийде зробити.
  • Текст кожної публікації розділений на дві частини: вступна і основна Вступна частина показується в окремій плитці публікацій і в пошуку, а також дублюється в картки статті в соцмережах. Для зручного управління цією частиною було додано поле «Введення в статтю».
  • Були реалізовані деякі настройки для візуального виділення поста або управління сіткою публікацій на сторінках категорій або головної сторінки блогу.

  Як заощадити час і гроші на етапі створення корпоративного блогу

  Описаний вище процес розробки ресурсозатратне. Якщо ж вам необхідно швидко запустити блог і подивитися на ефект від матеріалів, провести експеримент з характером подачі матеріалу або з інтерактивними елементами всередині і інші шляхи спонукання людей до дії в сервісі, то вибирайте легкий і недорогий шлях: за скромні гроші (в порівнянні з повноцінною розробкою) ви отримаєте готове, але не унікальне рішення для швидкого запуску блогу.

  Вже на основі даних експерименту робляться висновки: або вкладати гроші і час в розробку блогу «з нуля», або переглядати тактику просування, наприклад, пішовши в соціальні мережі.

  Як вчинити, щоб перевірити гіпотезу і не витрачати ресурси на розробку?

  Купити готове рішення, наприклад, на Theme Forest . Вартість теми - десь 25-100 $. За ці гроші ви отримаєте повноцінну тему оформлення блогу з унікальним дизайном, адаптовану під мобільні пристрої, і інформацію-інструкцію для первинної настройки і запуску.

  Все, що залишається для вас при покупці теми - перевести деякі елементи з англійської на російську, поставити свій логотип і змінити кольори теми в корпоративні.

  Порівняння цього варіанту зі звичайними процесом:

  Етап створення блогуГотове рішенняЗалучення фрілансерівШтатні співробітники компаніїДизайн

  Купити тему за 30-100 $ Замовити у дизайнера, від 5 000 рублів Зайняти час штатного дизайнера і відвернути від інших завдання Розробка: верстка та інтеграція в блог-систему Входить в вартість покупки теми Від 5 годин роботи технолога зі ставкою від 300 рублів на годину Окреме ТЗ для технолога компанії і від 5 годин роботи, але крім блогу є ж і інші проекти Підтримка При покупці теми є базові інструкції окрема вартість години робіт і окрема заду а на кожну переробку Трата штатного часу співробітника

  Кожен з трьох підходів має свої плюси і мінуси:

  1. У першому випадку ви економите тут і зараз, що дозволить швидко розгорнути блог і запустити його. Але в перспективі будете вкладати кошти і час в новий блог.
  2. У другому випадку ви витратите час на пошук виконавця і в перспективі зіткнетеся з проблемою в підтримці і доопрацювання теми.
  3. У третьому варіанті ви витрачаєте час співробітників своєї компанії, можете розповідати про свої особисті вимоги і зробити блог таким, яким його бачите ви.

  Вибір стратегії залежить від цілей вашого блогу.

  Хочете швидко запустити блог - купуйте тему і використовуйте готове рішення.

  Повністю розумієте те, навіщо вам блог і які результати ви від нього чекаєте, - описувати завдання, малюйте дизайн і віддавайте в роботу технологам.

  Ведення блогу - довгостроковий процес. Важливо розуміти це ще на етапі постановки цілей і складання контент-плану. Вище описані варіанти способів створення блогу: вибір системи і її налаштування під потреби людей, які будуть працювати над блогом. Після створення блогу і роботи з його контентом починається інший етап - залучення відвідувачів в блог.

  Просування блогу - це окрема велика тема кількох постів. Адже тут працюють усі канали просування, головне розуміти, де ваша цільова аудиторія і чи буде корисний читачам ваш блог і його матеріали.

  Швидкий ефект може досягатися, якщо ваші статті будуть корисними і читачі самі з розберуть на цитати. Про своєму блозі і матеріалах можна також розповідати на інших, вже дорослих і мають аудиторію, сайтах, блогах і соціальних мережах .

  Висновки. Як створити блог. коротко

  1. Визначтеся з цілями створення блогу і цілями контенту в блозі;
  2. Складіть план публікацій;
  3. Вибирайте платформу для блогу;
  4. Оформіть свій блог, налаштовуйте і показуйте людям;

  Навіщо компанія заводить корпоративний блог?
  У чому ідея і мета вашого власного ЗМІ?
  Які завдання ви вирішите?
  Як вставити цитату?
  Як зробити врізку?
  Як додати адаптивне відео?
  Як вчинити, щоб перевірити гіпотезу і не витрачати ресурси на розробку?
  IRC (Internet Relay Chat)