чому люди ведуть блоги і читають блоги

Одна з наших студенток, в процесі написання курсової під назвою «Публічне і приватне в он-лайн присутності», де мова йде про сучасний блогінгу, звернулася до мене з проханням дати відповіді на кілька запитань Одна з наших студенток, в процесі написання курсової під назвою «Публічне і приватне в он-лайн присутності», де мова йде про сучасний блогінгу, звернулася до мене з проханням дати відповіді на кілька запитань. Після того, як я це зробив, я вирішила, що це може бути цікаво не тільки цієї студентці і її викладачеві (не знаю, чи побачить хто-небудь її роботу), але комусь ще - практично, ми всі зараз інтернетом користуємося.

І, щоб добро даремно не пропадало, я це інтерв'ю тут розміщую. Голосовий варіант ще не готовий, потім розміщу і його.

Перш, ніж почати відповідати на конкретні питання, я хочу зробити кілька загальних, принципово важливих зауважень. тому що відповідати потім буде простіше.

Почну з маленької історії: багато років тому я проходила спеціалізацію з психотерапії в Ленінградському Інституті удосконалення лікарів. Один з курсів вів у нас професор С.С. Лібіх - відомий фахівець і харизматична особистість (він, до речі, був одним з перших сексопатологів в СРСР, і його монографії не втратили своєї актуальності й досі).
На одному з семінарів молодий лікар висловив щире здивування (в контексті розглядуваної випадку) з приводу бажання літньої людини знайти собі пару: «Навіщо йому це? Невже він ще сподівається на любов? »На що Сергій Сергійович сказав:« Запам'ятайте, колеги, кожна людина з першого дня свого життя і до останнього хоче, по суті, одного - любові. Це визначає все ».

Отже, бажання отримувати любов - одна з базових потреб людини
Отже, бажання отримувати любов - одна з базових потреб людини.
Якщо прийняти це твердження за аксіому, то в поведінці людини (в тому числі і в інтернет-просторі) стає багато чого зрозуміло.


Другий важливий момент: а як людина дізнається, що він любимо, поважаємо, цінний, корисний, значущий?

Він відчуває до себе особливу увагу з боку іншої людини або багатьох людей.
Отже, підвищена увага - показник цінності, значущості, важливості для інших.
Любов і увага - це енергетичні процеси, людина отримує позитивну енергію, позитивні емоції, його самооцінка і впевненість зростають.
Може скластися враження, що любов і увагу тотожні, що людина, яка отримує увагу, обов'язково отримує любов
Але увагу - це такий психологічний феномен, який дуже активно проявляється і в іншій ситуації: коли людина стикається з чимось, що задовольняє його важливі, актуальні потреби, він стає дуже уважний до того, що (або хто) може цю потребу задовольнити. Наприклад, якщо людина голодна, фокус його уваги несвідомо націлений на те, що може втамувати його голод - запахи, картинки з їжею, на людей, які продають щось їстівне - так людина знаходить, де можна підкріпитися.
Так ось, буває так, що якась людина володіє чимось, що потрібно іншій людині, і в результаті цього стає об'єктом підвищеної уваги: ​​наприклад, голодний студент, у якого закінчилися гроші, зустрічає приятельку з тортом в одній руці, і з пакетом в інший, з якого визирає пляшка вина і якісь пакунки, з яких смачно пахне. Дуже ймовірний сценарій розвитку подій - студент не пройде повз цієї дівчини, заговорить з нею, весело з нею поговорить, скаже їй кілька компліментів (тобто, приділить багато уваги) і, можливо, напросився на вечірку, на яку вона йде. В даному випадку дівчина отримає порцію уваги і позитиву не тому, що вона подобається молодій людині, а тому, що через неї він може отримати щось, чого він потребує. (Вперше за останні 3 дні добре поїсти)
До чого я це все розповідаю, напевно, вже зрозуміло - буває увагу до людини, як до суб'єкта (тобто, до нього самого), а буває - як до об'єкта, який має щось, що потрібно іншим. Причому, це може бути щось матеріальне, може бути інформація, можуть бути навички або якісь фізичні або психологічні особливості людини і т.п.).
З цього короткого пояснення багато що стає зрозуміло: любов - це увага до особистості, до суб'єкта (як недавно сказала мені моя клієнтка, у якій бізнес чоловіка розвалювався: «Мені він потрібен в будь-якій якості - і як директор компанії, і як таксист»).
Другий варіант (увага як до об'єкта) включає в себе дуже багато різновидів відносин, як зі знаком плюс, так і зі знаком мінус:
+++ спільні інтереси, захоплення, навчання, передача навичок і багато іншого
- - - використання людини, маніпуляції, шахрайство і багато іншого
Досить часто трапляється, коли увага як до об'єкта переростає до уваги як до суб'єкта (мали спільне захоплення - стали спілкуватися - подружилися - дружба переросла в любов).

Бажанням людини отримувати увагу і любов часто користуються шахраї: наприклад, поневолення людини за допомогою помилкового уваги і ілюзії любові ( «чарівність любов'ю») використовують для залучення людини в секту або в якісь сумнівні проекти, для того, щоб увійти в довіру до людини , а потім його використовувати або заволодіти його майном.
Тобто, увага - це така потужна зброя, яке справляє на людину дуже сильний вплив.
І третій момент (постараюсь дуже коротко, хоча це дуже важливий аспект) - в процесі розвитку і становлення людина потребує присутності інших людей, в спілкуванні з ними і в отриманні зворотного зв'язку - тобто, йому потрібна інформація про те, як його сприймають і як його оцінюють. Людина пізнає себе через інших людей - він бачить себе в їх реакціях, як в дзеркалі.

Особливо це важливо на етапах дитинства, отроцтва і юності, поки йде формування особистості Особливо це важливо на етапах дитинства, отроцтва і юності, поки йде формування особистості. Це глибинний психологічний механізм і без нього - ніяк! Згадайте приклади дітей - «мауглі», які так і не стали людьми. Ставши дорослим, людина все одно потребує інших людей - ви знаєте, що одне з найважчих покарань - одиночна камера.Можно також згадати приклад Робінзона Крузо (як він був щасливий, коли в його житті з'явився п'ятниця) або яскравий приклад з фільму «Ізгой »з Томом Хенксом - у нього був« співрозмовник », зроблений ним з м'яча, і саме це допомогло йому зберегти розум під час тривалого самотності на безлюдному острові.
Сподіваюся, мій теоретичний екскурс не надто затягнувся, і не був занадто складним (я постаралася обійтися без психоаналітичних занурень).

І тут ми потихеньку переходимо від теорії до Вашої теми «Публічне і приватне в он-лайн присутності», і я хочу сказати наступне - у людини завжди присутнє бажання проявляти себе на публіці, для інших, і бажання спостерігати, як інші себе проявляють: пам'ятайте , у багатьох казках підріс герой вирушає «в світ», щоб «на людей подивитися і себе показати».
Насмілюся припустити, що навіть перші наскальні малюнки несли в собі і елемент цієї потреби - заявити людям про себе, а вже написи в якихось красивих або пам'ятних місцях типу «Тут був Вася» - безсумнівно.
А тепер давайте будемо шукати відповіді на Ваші конкретні питання, і тепер, сподіваюся, відповідати на них буде простіше, тому що стали зрозумілі багато внутрішні психологічні механізми.
1). «Чи можна говорити про те, що в основі відеоблогінга лежить прагнення до популярності - таке прагнення потрапити на екран і знайти свою аудиторію і шанувальників?»

За розміщенням роликів про себе і свого життя або розміщенням селф може стояти різне:
- бажання заявити про себе в широкому сенсі (проявити свої навички, здібності, ідеї)
- бажання просто покрасуватися
- отримати увагу - «психологічні погладжування», щоб підвищити самооцінку
- хтось хоче здобути популярність, причому незрілі молоді люди настільки цінують публічну популярність, що іноді намагаються домогтися її байдуже яким способом: приклад сучасного «Герострата» - молодий льотчик, який хотів популярності будь-яку ціну і розбив літак зі 150 пасажирами. Сумно, коли люди не пам'ятають ні про моральні аспекти своїх дій, ні про шкоду, яку вони можуть заподіяти іншим, ні про наслідки, які може принести така «популярність» для їх подальшого життя (наприклад, дівчата, які поміщають занадто відверті фото в мережу ). Або, наприклад, низка випадків зі спробами привернути увагу, зробивши «екстремальне» селф, які закінчувалися загибеллю молодих людей. І, звичайно, не треба забувати, що один з мотивів - бажання заробити, так як на «розкручених» блогах і відеоблог можна добре заробляти.
Як завжди, один і той же механізм можна використовувати по-різному ( «мирний атом» - атомна бомба), тому за прагненням розміщувати відео- або фото-матеріали про себе може бути як бажання дати світові щось корисне, важливе, нове, можливість навчати людей чогось, так і бажання зіграти на якихось низинних струнах людської психіки, заробити на цьому, маніпулювати людьми для якихось своїх непорядних цілей (еротичний «танець бджілок», який танцюють дівчатка 8-10 років і блогер, який виклав його в мережу і заробив сотні тисяч лайків).

Ще раз повертаючись до питання: популярність - це результат якоїсь діяльності людини.

Якщо у людини є щось, чим він може поділитися, показати, розповісти, навчити, викликати сміх, допомогти в пошуках, підштовхнути до важливих роздумів - чому ні?

Людина хоче це робити через інтернет? - дуже добре! У людей з'явилися нові форми взаємодії з навколишнім світом, з іншими людьми, нові форми впливу на людей, нові форми для того, щоб заявити про себе.
Людина хоче скандальної популярності будь-яку ціну? Це його вибір ... Хотілося б, тільки, щоб від цього постраждало якомога менше людей ... І хочу нагадати, що нехай не завжди, але дуже часто людина отримує покарання за зло, яке він заподіяв іншим ...

2. «Як ви вважаєте, чи має психотерапевтичний ефект ведення щоденника, зокрема відео-щоденника? Чим це обумовлено? »

Щоденник має психотерапевтичний ефект, коли в ньому розповідається або показується те, що відбувається з цією людиною (в широкому сенсі - події, що оточує люди. Діяльність) і що у відповідь на це відбувається в душі людини. Під час ведення щоденника відбувається усвідомлення себе. Людина отримує можливість «проговорити» хвилюючу його інформацію, відбуваються катарсиси (очищення душі), відбуваються інсайти (осяяння). Душа працює і розвивається. Це відбувається тоді, коли людина хоча б в якійсь мірі щирий і відвертий у своїх записах, які він викладає.
Якщо ж все зводиться до обговорення модних тенденцій, до показів типу «що лежить в моїй сумочці» або «де я буду відпочивати в ці вихідні» - то такі блоги можуть принести заробіток на рекламі і навіть популярність, але про розвиток душі тут мова не йде . Психотерапевтичний ефект, можливо, буде від підвищення самооцінки і від відчуття фінансової стабільності (якщо заробітки високі). Це обумовлено тим, що людина фінансово благополучна людина відчуває себе більш захищеним і рівень тривоги у нього знижується.

3). »Чи мають місце т.зв. оціально-прийнятні «вуайерізм і ексгібіціонізм» в мотивації людей регулярно знімати себе на відео і розміщувати їх в форматі «блогів» в інтернеті? »
Так, якщо ці терміни використовуються не в своєму психопатологическом значенні, а в значенні «себе показати і на інших подивитися» (я вже згадувала про це). Тут додам ще, що «на інших подивитися» - це теж глибинна потреба, яка завжди була притаманна людині (згадайте старовинну казку про чарівний горщик, який показував, що сьогодні буде на обід у сусідів - який він викликав ажіотаж ...).
Тут мова йде не тільки про якісної складової цих термінів (вони, все-таки, позначають психопатологію), а про кількісну теж - можна дивитися у вікна квартир, проїжджаючи в тролейбусі ввечері повз будинки, а можна купити підзорну трубу і годинами спостерігати за життям молодий пари, яка живе в будинку навпроти; можна, розповідаючи про ремонт, показати кахель у ванній, а можна - оголену ніжку: «я в піні в новій ванній» - здогадуєтеся, де буде більше переглядів?
Все, що пов'язано з демонстрацією голого тіла викликає інтерес, тому що це пов'язано з сексом - від «базового інстинкту» не сховаєшся ...
Багато десятиліть використовується прийом Мерилін Монро - порив вітру піднімає сукню і показує трусики - і незмінно у аудиторії захоплює дух ...

4). «Як ви вважаєте, чим обумовлена прихильність аудиторії до відеоблогерам? Чому вони починають наслідувати їх? »

У тому, що роблять блогери, є два компонента - якесь інформаційне повідомлення, і вплив своєї особистістю. Відповідно, інтерес може викликати і те, і інше: актуальність і важливість інформації та особистісна харизма. Прив'язуються, тому, що хочуть отримувати 1) цікаве спілкування і 2) потрібну інформацію.
Наслідують, бо хочуть повторити успіх «розкрученого блогера» - «не боги горщики обпалюють, я теж так зможу» ...

На закінчення хочу сказати, що, напевно, є ще якісь психологічні аспекти блогінгу (буду рада, якщо ви про це напишіть) і хочу нагадати, що інтернет - це просто технічний механізм, за допомогою якого можна нести людям як добро, так і зло. Все залежить від вибору людини, який використовує інтернет ...

Все залежить від вибору людини, який використовує інтернет

На одному з семінарів молодий лікар висловив щире здивування (в контексті розглядуваної випадку) з приводу бажання літньої людини знайти собі пару: «Навіщо йому це?
Невже він ще сподівається на любов?
Другий важливий момент: а як людина дізнається, що він любимо, поважаємо, цінний, корисний, значущий?
«Чи можна говорити про те, що в основі відеоблогінга лежить прагнення до популярності - таке прагнення потрапити на екран і знайти свою аудиторію і шанувальників?
Якщо у людини є щось, чим він може поділитися, показати, розповісти, навчити, викликати сміх, допомогти в пошуках, підштовхнути до важливих роздумів - чому ні?
Людина хоче це робити через інтернет?
Людина хоче скандальної популярності будь-яку ціну?
2. «Як ви вважаєте, чи має психотерапевтичний ефект ведення щоденника, зокрема відео-щоденника?
Чим це обумовлено?
?оціально-прийнятні «вуайерізм і ексгібіціонізм» в мотивації людей регулярно знімати себе на відео і розміщувати їх в форматі «блогів» в інтернеті?
IRC (Internet Relay Chat)