Літо в голові

Час від часу до мене приходять в особисті повідомлення Читак, бажаючі стати писаками.

Не в сенсі терміново видати власну книгу і прославитися (хоча такі бажання теж напевно бувають), а - бажаючі вилізти з затишній, проте не дуже творчої і тісному черепашки. І почати ділитися зі світом своїми думками, малюнками, історіями.

Ось що підходять до моменту цитати учасників березневої майстерні тексту:

  • Я читаю різні блоги дуже давно, але до недавнього часу майже нічого не писала. А соцмережі ж (банально, так) - таке круте вікно до інших людей, ідеї багатьох дуже співзвучні моїм. Поки що я їх бачу, а вони мене - немає. Хочеться це вікно якщо не відкрити, то хоча б ганчірочкою протерти;)
  • Я все чекала, що хто-небудь вже здогадається і напише, щоб мені не мучитися :) мені ж не стільки важливо самій це зробити, скільки просто щоб це відбулося.
  • Мене давно мучить бажання висловити словами те, що вразило / здивувало / порадувало / засмутило / надихнуло. Хочеться наділити це в такі слова, щоб інші змогли відчути те ж саме або, навпаки, щось своє, але побачили цю картинку і зрозуміли, про що я.
  • Я з дитинства пишу замітки, щоденники, займаюся письмовими практиками. У мене сотні списаних малоструктурірованним потоком слів зошитів і блокнотів. Я хочу навчитися оформляти це потік, писати доступно, цікаво для інших. Легко виходить там, де є враження, емоція, подія. Розумію, що є щось більше, що висловити мені не вистачає мови або сміливості. Стати видимою. Це напевно саме сильне бажання.

Мене роздирали приблизно таке ж бажання перед тим, як я зважилася завести "Літо в голові".

Як не дивно, але замість очевидного "йди і починай писати; чим частіше будеш писати, тим краще буде виходити "мені в той момент хотілося попрокрастініровать.

Наприклад, вирішити: на якій платформі буде мій майбутній блог? Чи потрібен домен? Яке йому вибрати назву? Про що там буде написано? Чи потрібні теги? А як я буду оформляти записи, чи можна брати чужі красиві картинки або вистачить інстаграмних фотографій з власних подорожей?

У подібних метаннях я провела пару місяців.

Тепер я бачу, що не тільки мені ці метання властиві.

Іноді питання вибору платформи так далеко веде від створення блогу, що тексти не народжуються на світ ніколи. Чекають ідеального вмістилища.

Тому я сиджу і пишу цей пост.

Це мій чарівний пендель всім прекрасним Читак, подумує стати писаками.

Як вибрати платформу для блога?

А точніше, як продумано вибрати ідеальну, у всіх сенсах зручну, в усіх дрібницях відповідну? І для початку блогерської життя, і для майбутнього успішного продовження, коли ви прославитесь, знайдете вірних Читак, надрукуєте візитки і будете з гордістю згадувати той самий момент, коли стався вибір платформи?

Я вас, можливо, розстрою, але відповідь така: ніяк.

Яку б платформу ви не вибрали, скільки б днів, місяців і років ні витратили на роздуми і перевірку, все одно настане момент, коли ви почнете лаятися на відсутність тієї або цієї можливості, коли движок з'їсть ваш новий пост, який ви нікуди не зберегли, коли коментарі раптом пропадуть, а оновлення версії платформи буде означати зайвий працю перед публікацією нового поста.

Однак це одночасно знімає необхідність приймати ідеальне рішення прямо зараз.

Що не вибереш через очевидних плюсів, потім отримаєш мінуси. Як у житті. Ідеалу-то немає :)

Не можна заздалегідь дізнатися, що вам знадобиться і чого не вистачатиме.

У кожної платформи є свої плюси і мінуси, але я не зможу скласти їх повний список на основі власного досвіду, бо для кожної людини "плюси" - такий собі індивідуальний список. Більш того, якщо ви ще не вели блог, звідки вам знати, які саме функції вам знадобляться, коли ви почнете? Можна дізнатися це все тільки в процесі.

А тому знаєте що? Ідіть і перевіряйте.

Я пропоную два варіанти.

1. "Мені пощастить!"

Прочитайте мої короткі замітки нижче і заведіть прямо сьогодні блог на одній популярній безкоштовній платформі. І починайте туди писати!

2. "Хочу все знати!"

Заведіть відразу три на всіх трьох, публікуйте протягом березня пости в три місця, а першого квітня видаліть два найгірших блогу. Нехай виживе найсильніший.

Перейдемо до деталей?

ТУМБЛР

Я розповім про нього в самому початку, тому що мій основний і улюблений блог "Літо в голові" (який ви зараз читаєте), а також блог про творчість і купа моїх майстерень створені саме на цій важковимовним платформі.

Чому?

Мені подобається акуратність постів, біле поле з боків (це стандартна безкоштовна схема), можливість повісити картинку над заголовком і виділити додаткові сторінки з поясненнями, посилання на які будуть показуватися в самому верху стрічки.

Ще можна додати коментарі з дискус (внутрішні коментарі тумблера складні для розуміння і загадкові, тому вони дозволяють вбудувати інші), вважати відвідувачів гугл-Аналітікс, вбудувати лайки Фейсбук і вконтакте, красиво расшарівать пости в соцмережі (правда, тепер для цього потрібно підписувати custom url , але це дрібниці життя).

Ще зручно працювати з чернетками і ставити записи в чергу, щоб вони публікувалися в потрібний час.

І все безкоштовно. Не треба ні налаштовувати DNS, ні платити верстальщику за гру шрифтами, ні купувати домен. Принаймні зараз. Якщо захочеться, потім можна цим зайнятися: в тумблре є функція "використовувати свій URL". Але найчастіше початківець писака навіть не знає, коли і навіщо йому знадобиться свій URL. Потім вирішить.

Недоліки?

Тумблр - не відома платформа. У неї менше російськомовних читачів, ніж, скажімо, у жж. Значить, до вас навряд чи завітає сусід. Доведеться займатися просуванням постів самостійно: поки ви не почнете розсилати друзям посилання (або вішати їх в свої соцмережі), малоймовірно, що ваш текст побачать і прочитають.

Ще з мінусів: деякі російські провайдери тимчасово блокують деякі з тумблр-блогів на власний розсуд, тому знаходяться Читак, яким ну ніяк не пробитися до моїх записів. Однак і у ЖЖ бувають подібні проблеми.

Ось так виглядає віконце створення нового поста: нічого зайвого.

Час від часу до мене приходять в особисті повідомлення Читак, бажаючі стати писаками

ЖЖ

Якщо вам хочеться писати, але не дуже хочеться показувати писанину вашим нинішнім знайомим, ЖЖ може стати хорошим виходом.

Справа в тому, що на цій платформі вже є купа блогів. І якщо ви будете приходити в коментарі до інших блогерам, то вони стануть у відповідь заглядати до вас. Тобто аудиторія вашого блогу в ЖЖ цілком може утворитися і без перепис записів в соцмережі.

А ще є багато спільнот, куди можна вступити - і знайти собі нових знайомих за інтересами.

Коли ми з Настею думали, де писати про сторітеллінге, ми вибрали ЖЖ. І створили ми відразу співтовариство, щоб кожна з нас (і будь-який з читачів) могли публікувати записи по черзі. Під загальною назвою: http://storytelling-ru.livejournal.com . При цьому буде видно, хто конкретно опублікував пост (в тумблре підтримується публікація різними користувачами в один блог, але немає можливості бачити, хто саме опублікував).

В ЖЖ можна ставити записи в чергу на майбутню публікацію (хоч це і не дуже зручно відбувається, на мій погляд), а ось множинних чернеток, як в тумблре, в ЖЖ немає. Є один-єдиний чернетку, який відновлюється, якщо випадково вимкнеться комп'ютер.

Редагування досить зручне, наприклад, в режимі редагування html самі проставляються переходи рядків, що економить час.

Недоліки?

Мені особисто інтерфейс ЖЖ чи не здається красивим. І настільки це мене турбує, що я свого часу віддала перевагу для "Літа в голові" тумблр.

І настільки це мене турбує, що я свого часу віддала перевагу для Літа в голові тумблр

блогери

На цій платформі живуть два моїх портфоліо і один англомовний блог Inside Out: Russian Stories .

Я завела їх там, тому що мені було цікаво, що це за популярна платформа така.

Чесно кажучи, з часом мій інтерес кілька вивітрився. Ні перепост записів в соцмережі, ні редагування зручністю не відрізняються.

Зате блогер належить Гуглу і в сенсі надійності на нього можна покластися. Лагодити в разі поломки будуть швидко. А ще блогер не належить вітчизняній компанії, як ЖЖ, наприклад. І його начебто не блокують провайдери.

І його начебто не блокують провайдери

А ЩЕ ...

Не обмежуйте свої проекти блог-платформами!

Зараз можна створити популярний і відвідуваний текстовий (або картіночний) проект, в якому блог відсутній в принципі.

Деякі пишуть замітки на своїх особистих сторінках вконтакте або в фейсбуці.

Деякі заводять в соцмережах окремі "паблік" і групи. І пишуть туди.

Або можна писати замітки в інстаграме. Можливо, ви виявите, що є простіший і швидший спосіб ділитися історіями, ніж створює і вносить відповідні блог. Зрештою, на дворі 2016 рік (а не 2006-й).

Не давайте роздумів про платформу відвернути вас від письменства! Виберіть що-небудь прямо сьогодні. І починайте експериментувати.

Список популярних записів "Літа в голові"

Наприклад, вирішити: на якій платформі буде мій майбутній блог?
Чи потрібен домен?
Яке йому вибрати назву?
Про що там буде написано?
Чи потрібні теги?
А як я буду оформляти записи, чи можна брати чужі красиві картинки або вистачить інстаграмних фотографій з власних подорожей?
Як вибрати платформу для блога?
А точніше, як продумано вибрати ідеальну, у всіх сенсах зручну, в усіх дрібницях відповідну?
Більш того, якщо ви ще не вели блог, звідки вам знати, які саме функції вам знадобляться, коли ви почнете?
IRC (Internet Relay Chat)