Обмін речовин: міфи і факти

Як часто ти чула фразу: «В зайві кілограми винен повільний обмін речовин!». Або таку: «Пий більше зеленого чаю, і метаболізм прискориться». Напевно, не раз. Але, виявляється, все це - не що інше, як поширені міфи про одне з найважливіших процесів в нашому організмі - обміні речовин. Що ж це таке? Як працює метаболізм? Чи буває він повільним або швидким? У нашій сьогоднішній статті - 5 міфів про обмін та 5 фактів, які допоможуть тобі розібратися в справжній стан речей. Як часто ти чула фразу: «В зайві кілограми винен повільний обмін речовин pexels.com

Міф № 1: обмін речовин прискорюється максимально, коли ми рухаємося
Факт: більше половини (близько 60%) процесів обміну в нашому організмі відбувається в стані спокою

pexels pexels.com

На жаль, жодні наукові дослідження сьогодні не можуть визначити, коли метаболізм працює по максимуму, а коли він сповільнюється, тобто, про швидкість обміну речовин не має сенсу говорити. Обмінні процеси відбуваються в кожній клітинці нашого тіла, і максимальне їх кількість (60%) запущено в стані спокою. Коли ти співаєш, до цих 60% додається ще 20% - на підвищення температури для обробки продуктів і їх перетравлення. Найменше енергії витрачається нашим тілом в стані фізичної активності - близько 10-20%. Здивована? Цілком зрозуміло, адже завжди здавалося, що якщо добре позайматися, калорії відразу ж «випаровуються». Насправді ж потрібно більше уваги приділяти правильному харчуванню.

Міф № 2: їсти продукти, здатні значно прискорити обмін речовин
Факт: жоден продукт харчування не здатний зробити це в значній мірі

pexels.com

Спеції, імбир і кориця, перець чилі і лавровий лист, грейпфрут і ананас, зелений чай і каву - що з перерахованого точно прискорить обмін речовин? Відповідь: все, але в настільки незначній мірі, що це просто не буде грати ролі. Довгий час вважалося, що гострі та пряні продукти дійсно можуть запустити більше обмінних процесів в організмі. Але останні дослідження вчених, які вивчали вплив перцю чилі на метаболізм, довели, що достатня кількість капсаїцину - речовини, яке і прискорює обмін - можна отримати, тільки з'їдаючи по кілограму перцю в день. Як ти думаєш, чого швидше досягнеш - виразки шлунка або прискорення метаболічних процесів?

Міф № 3: за допомогою жорсткої дієти можна прискорити метаболізм
Факт: жорсткі дієти, навпаки, тільки сповільнять обмін

pexels.com

Є одне просте правило, якого варто дотримуватися, якщо ти хочеш досягти успіху в процесі схуднення: витрачай більше калорій, ніж споживаєш. Або споживай менше, ніж витрачаєш. Але тут ні в якому разі не можна сідати на жорсткі дієти і урізати свій раціон наполовину і навіть на третину. Максимум, що ти можеш собі дозволити, - це мінус 20-25% від добової норми калорій. Якщо відразу ж сісти на жорстку дієту, організм впаде в стан стресу. Вага ти, звичайно, втратиш, але все обмінні процеси всередині організму не прискорений, а навпаки сповільняться. А коли дієта закінчиться (бо ні на одній жорсткій дієті ти не зможеш сидіти вічно), ти не тільки набереш скинуті кілограми, але і «перебереш» їх.

Міф № 4: чим менше ти їси, тим швидше обмін речовин
Факт: навпаки, пропуски їжі тільки сповільнять метаболізм

pexels.com

Чому не можна сідати на жорстку дієту, ти вже зрозуміла по попередньому пункту. І тоді ти вирішуєш просто пропускати сніданок, обід або вечерю. Насправді ж при такому підході метаболізм може значно сповільнитися. Наше тіло дуже хитро: знаючи, що крім 1-2 прийомів їжі в день, воно може більше нічого не отримати, воно почне відкладати запаси, не витрачаючи енергію на їх перетравлення. Результат - зайва вага. Тому краще харчуватися частіше і дрібними порціями. Тут має місце і психологічний фактор: чим частіше ти їси, тим легше тобі дочекатися наступного прийому їжі, і тим менше ризику, що ти будеш переїдати.

Міф № 5: повільний метаболізм означає, що ти не зможеш схуднути
Факт: абсолютно немає!

pexels.com

Якщо ти перечитала 4 вищевикладених міфу і факти, які їх розвінчують, не варто впадати у відчай! Так, вчені до цих пір не можуть визначити з точністю, чим же можна прискорити обмін речовин в нашому організмі настільки, щоб худнути, нічого не роблячи. Але насправді, доклавши певних зусиль, ефективне схуднення буде цілком досяжним.

• В першу чергу, необхідно приділяти увагу фізичним навантаженням і нарощування м'язової маси: чим більше м'язів в твоєму тілі, тим активніше запускається базовий метаболізм (той, який займає 60% процесів - см. Факт № 1).
• По-друге, варто харчуватися правильно і обмежити вживання нездорової їжі. Раціон повинен бути збалансованим і різноманітним. Старайся дотримуватися свою добову норму калорій і не урізали її більш ніж на 20-25%.
• По-третє, старайся відпочивати активно, більше часу проводь на свіжому повітрі, більше ходити пішки.
• По-четверте, висипайся. В ідеалі доросла людина повинна спати не менше 8 годин. Пам'ятай, що повноцінний сон означає не пізніше вставати, а раніше лягати (засипати дуже бажано до 12 годин).
• По-п'яте, пий багато води. Обмін речовин - це складні хімічні процеси, що проходять буквально в кожній клітинці нашого організму, і для їх повноцінного проведення тілу потрібна вода.

Тепер ти знаєш, що представляє собою метаболізм, і яким поширеним помилкам про нього не варто вірити. А попереджений - значить, озброєний, і тому ти точно зможеш контролювати свою вагу, домагатися ефективного схуднення, бути здоровою і завжди у формі!

Що ж це таке?
Як працює метаболізм?
Чи буває він повільним або швидким?
Здивована?
Як ти думаєш, чого швидше досягнеш - виразки шлунка або прискорення метаболічних процесів?
IRC (Internet Relay Chat)