Десять фактів про перший вірус для смартфонів

  1. -

Віруси для мобільних телефонів давно перестали бути екзотикою, досить швидко вписавшись у сучасний комп'ютерний світ і ставши повноцінною і невід'ємною його частиною: для одного тільки Android зловмисники поширюють сьогодні сотні тисяч заражених програм, в числі яких є і досить небезпечні шифрувальники . Але так було не завжди: буквально десять років тому мобільні віруси можна було перерахувати на пальцях однієї руки, а про їх вплив на телефони замислювалися лише деякі експерти, в числі яких були і фахівці «Лабораторії Касперського». І саме вони рівно десять років тому, увечері 15 червня 2004 року, сидячи в одній з кімнат старого офісу, виявили і вивчили перший в світі призначений спеціально для смартфонів на базі Symbian вірус - Cabir.

1. Назва Cabir вірус отримав за співзвучністю з рядком Caribe в коді, а також на честь Олени Кабірова, співробітниці «Лабораторії Касперського», випадково зайшла в вірусну лабораторію під час обговорення імені першого в світі вірусу для смартфонів.

-

2. Єдиний відчутної шкоди, принесений оригінальною версією Cabir, - це дуже швидка (на ті часи) розрядка батареї, викликана постійно працюють в режимі пошуку Bluetooth-модулем.

-

3. Каналом поширення був Bluetooth: найпростіше підчепити заразу було в метро, в ресторані, на концертах і спортивних змаганнях. До речі, серед жертв Cabir були відвідувачі чемпіонату світу з легкої атлетики, що проходив у Фінляндії, коли масового зараження піддалося величезна кількість смартфонів.

-

4. Щоб захиститися від вірусу, досить було відключити Bluetooth або хоча б перевести його в невидимий режим. Ну, або не брати приходив через Bluetooth невідомий файл.

5. Щоб розібрати вірус, аналітикам «Лабораторії Касперського» довелося добувати два смартфона Nokia - тоді в Росії вони були дорогої екзотикою. З тих пір компанія систематично купує всі популярні мобільні пристрої, щоб дослідити, як на них працює шкідливий код.

6. У старому офісі ( «Радіофізика») була обладнана «залізна кімната», екрануюча Bluetooth і інші види радіозв'язку. Тільки з її допомогою можна було експериментувати зі зловредів, не ризикуючи заразити смартфони співробітників і гостей компанії.

-

7. За кілька місяців до появи Cabir на одній з конференцій у Олександра Гостєва, провідного експерта ЛК, запитали, чому до цих пір немає вірусів для смартфонів. Він спрогнозував, що на наступній зустрічі через рік такі вже будуть. Як ми тепер знаємо, не помилився.

-

8. Cabir не є першим мобільним вірусом - до нього були віруси для кишенькових комп'ютерів, такі як Phage для PalmOS в 2000 році.

-

9. Cabir був створений хакерської групою 29А, відомої великою кількістю складних, інноваційних вірусів. Фрагменти коду Cabir пізніше були опубліковані його творцями, тому за ним швидко пішли численні копії і переробки, одна з яких могла розсилати MMS, спустошуючи таким чином мобільний рахунок власника смартфона.

-

10. Людина, яка надіслала нам примірник Cabir на аналіз, розіслав його в п'ять або шість провідних антивірусних компаній. Тільки «Лабораторія Касперського» змогла швидко розібратися в суті цього зловреда і додати його в антивірусні бази. Роман Кузьменко, який вирішив цю хитру завдання в нічну зміну, отримав в подарунок смартфон Nokia на Symbian OS.

-

Віруси для мобільних телефонів давно перестали бути екзотикою, досить швидко вписавшись у сучасний комп'ютерний світ і ставши повноцінною і невід'ємною його частиною: для одного тільки Android зловмисники поширюють сьогодні сотні тисяч заражених програм, в числі яких є і досить небезпечні   шифрувальники

Детальну історію вірусу Cabir читайте (і дивіться!) В блозі безпосереднього учасника тих подій Олександра Гостєва на сайті Securelist.ru - http://www.securelist.com/ru/blog/207769070/10_let_pervomu_mobilnomu_chervyu_Cabir .

До слова, давайте згадаємо, які телефони були популярні тоді, в 2003-2005 роках:

IRC (Internet Relay Chat)