Прохідні вимикачі схеми і підключення

У наш час стали популярні прохідні вимикачі (перемикачі). Відмінність їх від простих вимикачів складається в перекиданні з 1-го контакту на другий, що і визначає їх функціональність. Одноклавішний вимикачі відрізняються від двухклавішний простим перериванням ланцюга і кількістю груп перемикання, в двухклавішний їх дві, 2 групи по 3 контакту, де між ними і відбувається перемикання. З появою на ринку таких вимикачів стало можливим робити кілька точок виключення ліній освітлення.

Я використовую схеми підключення прохідних вимикачів в коридорі, спальної та в заміському будинку (дачі) на сходах. Знаходяться вони біля дверей кімнат, де виходячи з неї в коридор, можна незалежно включити з одного і вимкнути іншим вимикачем, розташованим на необхідній відстані від першого. Крім того, можна використовувати підключення прохідних перемикачів у множині кількості точок перемикання, що дуже зручно, наприклад, коли є сходи (один біля дверей, другий зверху сходи, третій внизу її).

Важливим правилом в підключенні прохідного перемикача (якого дотримуюся я) є з'єднання нульового і земляного (якщо передбачається) проводів відразу, до початку комутації вимикачів, щоб не зробити помилку і не впіймати «коротиша». Я відразу роблю 5-ти сантиметрові скручування, кінці їх розпаювати, потім ізолента і термоусадка. Скручування практичніше робити в коробках подрозетниках (є глибокі), якщо бетонні або цегляні стіни, в дерев'яних спеціальних розподільчих коробках, щоб був до комутації доступ.

Схеми підключення прохідних вимикачів (перемикачів)

Схеми підключення прохідних вимикачів (перемикачів)

Проста схема підключення прохідного вимикача

На схемі показана найпростіша схема підключення прохідних вимикачів з 2 точками перемикачів. Принцип простий, на один перемикач подається на вхід лінія (фаза), на інший виводиться провід, що йде до системи світильників. Досить зручно використовувати в спальні, коридорах 1 або 2-х кімнатній квартирі, і місцях, де їх кількість досить.

Схема підключення 2-х клавішного прохідного вимикача (Пр) на 2 лінії

Кілька усложним просту схему підключення і додамо дві лінії освітлення, незалежні один від одного з використанням 2-х клавішних прохідних вимикачів. Як видно на схемі, показані 2 2-х клавішних перемикача, на одному з них стоїть перемичка, в місці, куди заводиться лінія (фаза), а до іншого виводиться 2 лінії систем світильників. Доцільно застосовувати такі схеми підключення в місцях, де є 2 лінії систем світильників, кімнати, спальні або кабінети.

Схема підключення прохідних вимикачів на 3 точки виключення

Бувають ситуації, коли необхідно підключити більшу кількість прохідних вимикачів, в багатокімнатних квартирах, заміських будинках і офісних приміщеннях. Схема на даному малюнку дозволяє додати будь-яку кількість точок включення освітлення. Фішка і відміну від простої, полягає в використанні 2-х клавішного перемикача з однією клавішею. Простіше кажучи, ми задіємо 2 групи по 3 контакту однією клавішею. У продажу зустрічаються такі вимикачі, але досить рідко, я зазвичай виходив з положення купуючи простий одноклавішний вимикач і знімаючи клавішу, встановлював на систему контактів 2-х клавішного. Кілька витратний захід, але що робити! Необхідно встановити дві перемички з груп перемикання на вимикачі і все. На схемі показано 3 точки вимикачів, але додаючи середній блок з Двоклавішний перемикача, можна збільшити до будь-якого, необхідної кількості місць, де можна включати або вимикати світильники, незалежно один від одного.

Схема підключення прохідних вимикачів на 2 лінії, об'єднаних 2 кл. вимикачем.

Іноді необхідно об'єднати дві незалежні лінії освітлення в одній точці перемикання. Якщо два крила освітлення, або сходи і верх з низом, або підвал, де потрібно визначити точку доступу з одного (головного) місця, схема на малюнки допоможе Вам. Принцип простий, дві лінії об'єднуються в 2-х клавішний перемикачі та розводяться по напрямках. Кількість точок до кожного напрямку можна збільшити за допомогою схеми підключення 2-х клавішній системи з однією клавішею. Просто в ланцюг додаємо необхідну кількість вимикачів.

Самі вимикачі я використовую фірми «Legrand», оскільки співвідношення ціни і якості, на мій погляд, саме прийнятне, та й зовнішній вигляд у них симпатичний. Якщо Ви хочете додати Діммер (регулятор насиченості освітлення), то просто замініть 1 клавішний вимикач на нього. Необхідно тільки щоб він був прохідний і обов'язково знати, які у Вас будуть світильники. Якщо при підключенні прохідних вимикачів (вони у Вас вимкнені) дивляться в різні боки, вгору і вниз, просто поверніть його або поміняйте місцями проводи на лінії між перемикачами.

Володіючи невеликими навичками і уважністю, практично будь-яка людина може підключити прохідні вимикачі, використовуючи досить нехитрі схеми і технології продукції, закладених в них, спочатку фірмами виробниками.

Опубліковано 19 Мар 2012. Автор admin

Читайте ще про ремонт по темі сайту: монтаж електрики

IRC (Internet Relay Chat)