Паролі не врятують користувачів від злому

Використання SSD-дисків забезпечує швидкість перебору в 300 мільйонів паролів в секунду. Це означає, що зламати навіть складний пароль можна всього за 5 секунд Використання SSD-дисків забезпечує швидкість перебору в 300 мільйонів паролів в секунду

Парольний захист користувачів - річ досить ефемерна. Фото: Григорій Собченко / BFM.ru

Багато користувачів застосовують один і той же пароль для різних завдань: для аутентифікації себе на робочому комп'ютері, щоб отримати доступ до поштової інтернет-сервісу або на свою сторінку в соціальній мережі, а то ще й в який-небудь онлайнової комп'ютерній грі. Причому в більшості випадків за основу пароля береться якесь слово. Тобто вони досить прості і рідко складаються з 13-14 символів. І якщо раптом вони виявляються більш складними, то напевно записані на клаптику паперу і зберігаються у користувача під рукою. Таким чином, виходить, що парольний захист користувачів - річ ефемерна. Більш того, недавно її можлива ефективність зменшилася ще сильніше.

Справа в тому, що досить давно і довго говорять про те, що з використанням високих швидкостей GPU (графічний процесор, graphics processing unit) підбір паролів істотно прискориться. Але ніхто досягнення цих високих швидкостей чекати не став. Нещодавно швейцарська компанія Objectif Sécurité, що спеціалізується в області безпеки, успішно спробувала використовувати для розкриття паролів комплекс з SSD-дисків (solid-state drive, твердотільні диски) з «райдужними таблицями».

Варто відзначити, що ще навесні поточного року повідомлялося про те, що використання SSD-дисків забезпечує досягнення швидкості перебору в 300 мільйонів паролів в секунду, що дозволить зламати навіть складний пароль за 5,3 секунди. Перевірка показала також, що за допомогою названого методу і програми ophcrack були взяті і перевірені на злом хеші 14 символьних паролів Windows XP. На їх злом треба було від 2 до 11 секунд. Тобто наявність пральний захисту ніяк не позначилося на безпеці ПК.

Про ситуацію, що склалася в сегменті пральний захисту, BFM.ru розповів керівник відділу досліджень компанії Passware Олексій Чіліков.

- Більшість сучасних накопичувачів - це всім відомі жорсткі диски (hard-disk drive, HDD). У свою чергу SSD (solid-state drive) використовують принципово іншу технологію, яка не вимагає при обробці інформації ніяких механічно рухомих частин. Основним їх недоліком на даний момент є висока ціна. Найближчим часом, я думаю, вони будуть використовуватися для вирішення досить вузького кола завдань, в яких їх переваги компенсують проблему вартості. Однією з таких задач може вважатися і обробка даних за допомогою «райдужних таблиць».

- Що мається на увазі під терміном «райдужні таблиці»?

- Технологія «райдужних таблиць» являє собою один з варіантів компромісу «час-пам'ять» і дозволяє скоротити перебір варіантів, наприклад, паролів за рахунок використання великих передвичесленням таблиць. В такому випадку атака складається з двох етапів - трудомісткого побудови таблиць, яке може бути виконане заздалегідь на потужному обладнанні, і швидкої атаки на парольний хеш, яка може займати кілька секунд або хвилин на звичайному персональному комп'ютері.

- SSD-диски стануть масовим явищем або залишаться тільки у ентузіастів?

- Масове використання SSD зараз стримується високою ціною, і якщо не відбудеться радикальних технологічних проривів, найближчим часом ситуація залишиться тією ж. Однак для спеціальних завдань вони вже зараз застосовуються в промислових масштабах. В контексті даної задачі можу відзначити, що SSD - це одна з тих технологій, яких нам свого часу при створенні подібних проектів як раз не вистачало.

- Наскільки зросте загроза втрати користувачем контролю над своїми ПК, не кажучи вже про дані?

- Для проведення успішної атаки на основі «райдужних таблиць» самих таблиць недостатньо. Потрібен ще й доступ до парольний хешу користувача. У реальності це, як правило, позначає фізичний доступ до комп'ютера або хоча б до його жорсткому диску. Або віддалений доступ за допомогою шкідливого ПО. В обох випадках мова вже йде про часткову втрату контролю. Фактично, такі атаки для зломщика - швидше засіб «розвинути успіх», ніж «захопити плацдарм». Що стосується доступу до даних, то так, загроза зростає. В першу чергу через практику повторного використання паролів в різних місцях. Ще одна проблема, яку я тут бачу - зростання ефективності «переборних кластерів», використовуваних власниками ботнетів.

- При самому несприятливому розвитку ситуації, яким чином можна боротися з цією «напастю»?

- Грамотна парольний політика плюс набір стандартних заходів безпеки допомагає знизити ризики до мінімуму. Треба вибирати довгий пароль, хоча б 10 символів - букв і цифр, і не використовувати при цьому слова в якості основи для пароля. Якщо користувач не готовий відмовитися від старої доброї Windows XP, то він повинен відключити збереження застарілого LM Hash, використовувати антивірус і фаєрвол для захисту від троянів. І звичайно, необхідний контроль фізичного доступу до комп'ютера.

- Наскільки SSD-диски разом з програмою-хакером можуть впоратися з Windows 7 або ОС від Apple і на основі Linux?

- «Райдужні таблиці» можуть бути ефективно застосовані для розтину тільки хеш-функцій без додаткової рандомізації, але не шифрів. На жаль, парольний захист в Windows заснована саме на хеш-функціях. В unix-подібних системах застосовується додаткова рандомізація, що на кілька порядків збільшує загальну вартість аналогічної атаки. Що стосується Windows 7, то в ній, як і в Vista, виробник відмовився від підтримки старої версії пральних хеш (LM Hash), що призвело до значного зростання стійкості алгоритму. Фактично, старий хеш був вразливий до атак на основі «райдужних таблиць» при будь-якій довжині пароля. Нинішня ж версія (NT Hash), на мій погляд, забезпечує достатню стійкість при випадковому паролі довжиною в 10-12 алфавітно-цифрових символів.

У свою чергу, директор по продуктах компанії «Аладдін Р.Д.» Антон Крячков зазначив, що технологія «райдужних таблиць» представляє собою серйозний інструмент для підбору паролів. Причому використовуватися він може як на благо, наприклад, системним адміністратором для виявлення «слабких» паролів, так і на шкоду - зловмисником, яка заволоділа базою хешірованних паролів користувачів з цільової системи і намагаються підібрати паролі до облікових записів.

До речі, зловмисники не цураються модних віянь. А саме, по суті - хмарних технологій. «Основну небезпеку представляють зараз онлайн-сервіси з підбору паролів, - розповів Антон Крячков. - Вони є загальнодоступними, багато хто з них безкоштовні, в них застосовується технологія «райдужних таблиць».

Однак значно знизити ризики злому паролів досить просто, вважає Андрій Крячков. Для цього в локальній мережі необхідно створити домен Microsoft Windows, що задіє використання протоколу Kerberos для аутентифікації користувачів, також потрібно встановити високі мінімальні вимоги до паролів (наприклад, не менше 12 символів, використання символів верхнього і нижнього регістра і т. П.). Всі інші рекомендації зводяться, по суті, до обов'язкової аутентифікації користувачів тільки по облікового запису в домені - і ніяких локальних облікових записів на ПК користувачів.

На жаль, всі ці заходи не стануть остаточними, оскільки є ще самі користувачі, які, можливо, несуть головну загрозу безпеці. Як правило, говорить Антон Крячков, для офісних працівників запам'ятати складний пароль - непосильне завдання. А значить, вони його десь запишуть, наприклад, на тому ж стікері, і тим самим зведуть всю боротьбу за безпеку даних до нуля. Тому, вважає експерт «Аладдін Р.Д.», складні паролі можна і потрібно зберігати в зовнішніх спеціалізованих пристроях (USB-ключі або смарт-картах).

Додати BFM.ru в ваші джерела новин?

Що мається на увазі під терміном «райдужні таблиці»?
SSD-диски стануть масовим явищем або залишаться тільки у ентузіастів?
Наскільки зросте загроза втрати користувачем контролю над своїми ПК, не кажучи вже про дані?
При самому несприятливому розвитку ситуації, яким чином можна боротися з цією «напастю»?
Наскільки SSD-диски разом з програмою-хакером можуть впоратися з Windows 7 або ОС від Apple і на основі Linux?
Ru в ваші джерела новин?
IRC (Internet Relay Chat)