Canopus Edius Pro 3


Протягом останнього десятиліття японська компанія Canopus Corp. спеціалізується на випуску апаратно-програмних продуктів, призначених для роботи з відео. Її рішення, такі як Edius NX / SP / SD / HD, вважаються одними з кращих на ринку обладнання для професійного відеомонтажу. Не забуті і ентузіасти-аматори: саме для них існують продукти під назвою Let's EDIT RT + і новий Edius DVX. Російською сайті компанії представлено докладний опис кожної лінійки.

У квітні 2005 року Canopus Corp. анонсувала нову, третю версію одного зі своїх ключових програмних продуктів - Edius Pro. Цей редактор, призначений для нелінійного монтажу, підтримує роботу з HD, HDV, DV, MPEG-2 і несжатим відео, в реальному часі відображає переходи і ефекти. Однак все перераховане - сьогоднішній джентльменський набір більшості програм подібного рівня. Чим же відрізняється Edius Pro 3 від подібних йому монтажних пакетів? Відповідь прийде не відразу, а лише після знайомства і накопичення досвіду роботи. Тільки тоді починаєш розуміти, що справа не в кількості функцій, реалізованих в тій чи іншій програмі. А в тому, як ці функції здійснені.

Edius Pro 3 дозволяє змішувати на тайм-лайні абсолютно різні формати (DVCPro25, Flash, DivX ...) і міняти дозвіл виводу без попереднього прорахунку! Перед детальним розглядом даної програми слід знати, що розрахована вона явно на професійне застосування - свідченням тому служить інтерфейс, який представляє собою кілька самостійних вікон, кожне з яких може бути розміщено де завгодно і як завгодно. Явно мається на увазі необхідність використання двох моніторів. Своєрідне похмуро-реверсивний оформлення інтерфейсу не підтримує стандартні стилі Windows. Мабуть, це повинно допомогти абстрагуватися від стороннього і повністю зануритися в роботу.

Стартове вікно програми містить список п'яти останніх проектів, що вже є стандартом для подібних програм.

В налаштуваннях нового проекту, крім вибору кодека, формату відео і кількості треків, можна також заздалегідь вибрати пристрій, на яке буде виводитися змонтоване відео. При підключенні нових пристроїв їх можна буде вибрати і пізніше.

Як вже було сказано, єдиного вікна програми не існує. Кожен елемент незалежний і відображається відповідної вкладкою на панелі завдань Windows. Метаморфози піддаються не тільки кордони моніторів і тайм-лінії. Так, додаткове вікно, що містить список ефектів і переходів, простим перетягуванням миші може бути вкладено в вікно інформації про файл (кліпі), де воно закріпиться у вигляді вкладки. Такий прийом дозволить істотно заощадити площа екрану. Налаштовану під конкретного користувача схему інтерфейсу можна зберегти, всього можна запам'ятати 10 схем.

Ще одна особливість програми - відсутність окремого модуля захоплення. І це не економія, як може здатися спочатку. Справді: якщо у програми вже є два превью-вікна, чому б в одне з них не включити функцію запису, замість того, щоб захаращувати робочий простір зайвими модулями? Тим більше, необхідні елементи для управління відтворенням тут вже присутні.

Вибір режиму роботи превью-вікна виробляється зі списку, в лівому вікні можна відкрити для перегляду файл будь-якого формату, підтримуваного програмою; вибрати один з п'яти останніх файлів; командою Generic OHCI - Input активувати контролер IEEE-1394, з якого буде проводитися захоплення DV / HDV / MPEG2. З цього ж списку можна викликати вікно основних налаштувань захоплення (пристрій, система NTSC / PAL, кодек), вибравши команду Input Settings. Захоплення можна виробляти в безлічі різних режимів, в головних налаштуваннях програми доступний також режим автоматичного розбиття матеріалу на кліпи. Варто загострити увагу на цьому вікні, тут зібрані всі можливі настройки, включаючи настройку панелі кнопок і гарячих клавіш.

Захоплене відео та іншої імпортований матеріал поміщається в єдине централізоване сховище програми - Bin. Це окреме вікно у вигляді файлового менеджера, в якому можна створювати / видаляти папки і виконувати найпростіші операції з файлами проекту, наприклад, помістити виділений кліп на тайм-лінію в позицію курсора. Подання файлів в сховище також налаштовується - від великих і дрібних іконок до детальної таблиці, з сортуванням по імені, розширенню, дату та тривалості кліпу. Присутній і своя родзинка: в режимах відображення великих або маленьких іконок натискання коліщатка миші на кліпі призведе до відтворення цього кліпу в ту чи іншу сторону, залежно від положення курсору щодо центру іконки. Причому чим далі в бік відведено курсор, тим вище швидкість програвання кліпу. Під час програвання під іконкою висвічується поточний тайм-код, курсор приймає різну форму в залежності від напрямку і швидкості відтворення. Для чого це потрібно - без сумніву, для швидкого пошуку потрібного моменту в сцені.

Робота з кліпами на тайм-лінії нескладна, контекстне меню містить вичерпну кількість команд із зазначенням гарячих клавіш (на моніторі з роздільною здатністю 1024x768 це меню навіть не вміщується повністю, і для того, щоб прокрутити його до потрібної позиції, служать з'являються зверху і знизу стрілки) . Масштаб тайм-лінії змінюється покроково спеціально призначеним для цього повзунком, а також колесом миші при натиснутому Ctrl. Просте ж прокручування колеса призводить до програвання кліпу в превью-вікні в тому чи іншому напрямку. Рівень звуку редагується за допомогою кривих, а змінити рівень звуку за все кліпу можна, утримуючи Alt.

Кнопки, розташовані у верхній частині тайм-лінії, надають доступ до найбільш часто використовуваних команд. У третій версії програми з'явилися такі кнопки, як Set Add Video і Set Add Audio . Обидві вони мають режими активації / деактивації. Так, тепер при активованої опції Video-only на тайм-лінію буде імпортовано лише одне відео. Аудіо при цьому буде проігноровано. На цій же панелі присутній і кнопка Voice Over , Що включає запис звукового коментаря, при цьому записаний звук поміщається на поточний трек і може мікшувати з існуючим в кліпі звуком. Безперечно, така можливість значно прискорює процес роботи (за деякими відгуками, Edius Pro зручно використовувати при підготовці матеріалу в режимі «за годину до ефіру»).

Всі кнопки мають спливаючі підказки, що включають поєднання клавіш. Взагалі, гарячі клавіші в Edius Pro - основний інструмент, з їх допомогою можна не тільки виробляти всі доступні операції, більш того - робити їх з певними параметрами. Наприклад, натискання Alt + 1 призводить до додавання секундного переходу між кліпами, встановленого за замовчуванням. Якщо ж натиснути Alt + 3, то додасться перехід тривалістю 3 секунди. Тепер ви бачите, наскільки швидко (і при цьому якісно, ​​без прикрих випадковостей) можна працювати в цій програмі.

Найчастіше параметри переходів і ефектів, встановлені програмою за замовчуванням, не відповідають вимогам користувача. Щоб внести зміни в параметри переходу (а також зберегти їх для подальшого використання), досить зробити подвійний клік на переході мишкою. Переходи мають більш ніж достатню кількість налаштувань - знайомі з набором 3D-переходів Canopus Xplode Professional знають це не з чуток.

Відкрити вікно налаштування фільтрів можна лише подвійним кліком на відповідній сходинці у вікні інформації про фото (кліпі). Тут же можна поміняти черговість накладення ефектів простим перетягуванням їх піктограм.

Ефекти також мають цілком достатню кількість налаштувань, при цьому вносяться зміни негайно відображаються у вікні перегляду кліпу. Налаштувавши якийсь ефект на свій смак, ви можете його зберегти, вибравши з контекстного меню вікна Information команду Save as current user preset.

Окремої розмови (якщо не статті) заслуговує чудовий тітровальщік, що представляє собою модуль з назвою Quick Titler. Розорювати на весь екран вікно містить кількість функцій, цілком достатня для задоволення потреб досвідченого користувача. Налаштовується все: стилі, прозорість, тіні, заливка, тип руху. Кирилиця підтримується. Звідси ж можна експортувати отримані титри в більшість графічних форматів. Згодом титрів, поміщеним на тайм-лінію, можна привласнити ефекти з розділу Title Mixers.

Експорт в файл, на стрічку, або DVD-пристрій з тайм-лінії проводиться натисненням кнопки . Швидкість прорахунку приємно здивувала: проект тривалістю 12 хвилин, що містить декілька анімованих титрів, понад сорок кліпів, насичених ефектами і 3D-переходами, прораховувався і записувався в файл DV AVI не більше 10 хвилин (AMD AthlonXP 2400+ (2 ГГц), 512 МБ ОЗУ , NVidia GeForce 6600 128MB, Windows XP Pro SP2). Виходить, готовий проект швидше вивести в файл, ніж записати на стрічку.

Всі можливості і особливості даної програми, звичайно, не можна описати в одній статті. Тим, хто вирішив особисто ознайомитися з цим пакетом, можуть допомогти 24 уроку в форматі * .wmv, що знаходяться в розділі EDIUS Pro 3 Training Videos . У них розповідається про основні операції та способах роботи з програмою. Повний список оновлень, що з'явилися в третій версії пакету, доступний на сторінці програми .

Програма підтримує роботу з наступними форматами:

Відео:
MPEG Video Stream (* .mpv; * .m2v)
MPEG Program Stream (* .mpg; * .mpeg; * .m2p; * .mp2)
MPEG Transport Stream (* .m2p; * .m2t)
DV, uncompressed AVI (* .avi)
QuickTime (* .mov)
Імпорт нестислого 32-бітного відео з альфа-каналом

Аудіо:
Aiff File (* .aif; * .aiff)
Ogg Vorbis File (* .ogg)
MPEG Audio Layer-3 (* .mp3)
MPEG Audio Stream (* .mpa; * .m2a)
Wave File (* .wav)

графіка:
Inscriber (* .icg; * .ips)
Targa (* .tga; * .targa; * .vda; * .icb; * .vst)
Windows Bitmap (* .bmp; * .dib; * .rle)
JPEG (* .jpg; * .jpeg; * .jfif)
Flash (* .swf)
Flash Pix (* .fpx)
TIFF (* .tif; * .tiff)
Photoshop (* .psd)
Portable Network Graphics (* .png)
PICT (* .pic; * .pct; * .pict)
QuickTime Image (* .qtif; * .qti; * .qif)
Silicon Graphics Image File (* .sgi; * .rgb)
CompuServe GIF (* .gif)
Windows Meta File (* .wmf)

Системні вимоги:

  • Intel® Pentium® 4 3.0GHz CPU (для роботи з HD / HDV рекомендуються Intel Xeon® 2.8GHz dual processors з підтримкою Hyper-Threading)
  • 512MB RAM (рекомендується 1GB)
  • 800MB вільного місця на диску
  • Windows® XP Home або Windows® XP Professional (Service Pack 2)
  • DirectX 9.0
  • Відеокарта, підтримуюча DirectDraw overlay і 32-bit color дисплей з роздільною здатністю 1024x768 (для роботи з HD / HDV рекомендується 128MB графічної пам'яті)
  • ATA100 / 5400rpm або більш швидкий жорсткий диск (для роботи з некомпрессірованним відео рекомендується Ultra SCSI 160)
  • Звукова карта
  • З'єднання з Інтернет для активації програми

Слід зауважити, що, незважаючи на досить високі заявлені вимоги, програма впевнено працювала з відео DV-PAL на комп'ютері з конфігурацією, абсолютно не відповідає цим вимогам: Intel Pentium III 800 МГц, 256 ОЗУ, HDD 40 ГБ. При цьому лише в деяких випадках (3D перехід + два і більше фільтра, накладених на кліп) програвання в реальному часі не працював, потрібно попередньо отрендеріть необхідний шматок. Або можна, натиснувши Shift-Space, скористатися регульованим буфером в ОЗУ, який допомагає переглянути невеликий не-real-time фрагмент без "підривів".

На сторінці програми http://www.canopus.us/us/support2/compat_motherboards.asp наводиться докладний список підтримуваних програмою апаратних засобів.

Критерії, якими керується користувач, вибираючи відповідну йому програму, найчастіше зводяться до банальних "швидкість і простота роботи". В даному пакеті швидкість реалізована ідеально, причому як в сенсі роботи з програмою, так і в сенсі роботи самої програми. Про простоті роботи говорити складніше - позначається неординарність підходу розробників. І все ж ті, хто довгий час працює з Edius Pro, навряд чи шкодують про свій вибір.

Дякуємо за наданий продукт компанію " Pro Video Systems ".

[ Всі статті в розділі «Цифрове Відео» ]
Справді: якщо у програми вже є два превью-вікна, чому б в одне з них не включити функцію запису, замість того, щоб захаращувати робочий простір зайвими модулями?
IRC (Internet Relay Chat)